Jaký vybrat kompostér?

Jaky-vybrat-komposter.jpgKompostovat lze v kompostovacích boxech či kompostérech. Hlavním kritériem je objem – podle toho, jak máte velkou zahradu, musíte odhadnout, kolik materiálu na kompost vyprodukujete. A také byste měli přihlédnout ke kvalitě materiálu.

Ideální volbou je kvalitní kompostér, vyrobený z vysokohustotního polyetylenu. Ten totiž nejlépe odolává mrazu a nekroutí se na sluníčku. „Běžně poskytovaná záruka našich kompostérů je sedm let, ale jejich výdrž může být klidně i dvojnásobná. Svědčí o tom fakt, že nezaznamenáváme v této komoditě téměř žádné reklamace,“ konstatuje Jan Elšík, specialista společnosti Mountfield.

Jak má být velký?

Minimální objem kompostéru má být 0,5 m3, aby došlo k dostatečnému prohřátí celého objemu, a tím likvidaci škůdců.

Jestliže máte malou zahradu, postačí pevný a kompaktní kompostér s volným dnem, například kompostér K 390, který pojme až 400 litrů biomasy.

Pokud pěstujete víc ovoce a zeleniny, případně obhospodařujete větší ploch, oceníte bytelný a stabilní kompostér. Můžete zkusit třeba kompostér K 700 z naší nabídky, do něhož se vejde až 720 litrů biomasy.

A jste-li příznivci klasického kompostování, přestavuje ideální řešení jednoduché, otevřené stavebnicové silo S 650. Když kompost uzraje, silo jednoduše rozeberete, a máte okamžitý přístup k celé hromadě.

A další vychytávky…

Na tvaru kompostéru nezáleží, kvůli působení vzduchu jsou však důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko pro rychlé doplnění dalšího odpadu. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu. Šikovný je také otočný ventil, kterým můžete regulovat přívod vzduchu, a tím podle potřeby určovat rychlost rozkladu. 

Už jste se pro nějaký kompostér rozhodli? Teď ho ještě správně umístit na zahradu. Aby dobře fungoval, měli byste ho umístit do polostínu, přímé slunce obsah příliš vysušuje. A kvůli vlastnímu pohodlí se vyplatí vybrat místo s dobrým přístupem, abyste mohli kompost překopávat a snadno vyvážet kolečkem. Pak už zbývá jen čekat – a za pár měsíců osvěžit zahradu kvalitní prstí.