O chilských vínech

Martin Pastyřík o chilských vínech

Díky ideálním klimatickým podmínkám se Chile stala jednoznačně nejvyhledávanější oblastí pro výrobu kvalitních vín v Jižní Americe. Vína z Chile jsou na rozdíl od evropských vín mohutnější, s intenzivnější příchutí po ovoci. To je dáno jak polohou země, kdy z jedné strany působí Tichý oceán a z druhé strany horský masiv And, tak i celkovým podnebím této země. Zdejší teplota, sluneční svit, srážky, intenzita proudění vzduchu nebo i mráz vytvářejí jedny z nejlepších podmínek na světě pro pěstování révy vinné.

Z bohaté nabídky chilských vinařství jsem vybral tři, která co do kvality vín rozhodně patří k těm nejlepším. Jejich vína jsou pravidelně vysoce hodnocena na světových výstavách. Tato vinařství pěstují a vyrábí svá vína v nejlepších polohách Chile. Jsou to údolí Maipo a Colchagua, která najdete jižně od Santiaga de Chile.

Vybral jsem pro Vás odrůdy, které jsou známé a vyhledávané i evropskými milovníky vín. Z bílých jsou to Sauvignon Blanc a Chardonnay, z modrých potom Cabernet Sauvignon a Merlot. Jako fi nále jsem vybral odrůdu Carmenere. Tato odrůda původně pochází z Francie. Dnes se s ní však setkáváme hlavně v Chile, kde má ideální podmínky pro pěstování a dává zde vynikající vína.

Ať Vám vína chutnají.
S pozdravem
Martin Pastyřík, Prezident Asociace sommeliérů ČR

 Santa Carolina
Rodinné vinařství založené již v roce 1875 patří mezi nejstarší v Chile. Vína z toho vinařství dlouhodobě a pravidelně bodují na celém světě a dosáhly např. i 93 bodů v hodnocení (např. Carmenere 2008) od hodnotitelů ve Wine Advocate nebo Wine Enthusiast. Více jak 90 bodů získala i vína Cabernet Sauvignon 2011 (91 bodů) nebo opět Carmenere 2010 (90 bodů) od hodnotitele Wine Spectator.

Bisquertt Winery
Rodinné vinařství založené v roce 1978 v Colchagua Valley, které se nachází jižně od hlavního města Chile. Vinařství produkuje plná harmonická vína, jejichž vznik je ovlivněn jedinečným místním terroir (místo zrodu vína – tedy kombinace klimatu, geografi e, geologie a půdy), kterému výrazně napomáhá blízkost Tichého oceánu. Vína z tohoto rodinného vinařství získávají pravidelně vynikající bodová ohodnocení ve světových soutěžích a hodnocení od renomovaných odborných časopisů. Např. 90 bodů pro víno La Joya Grand Reserva Syrah 2012 od Wine Spectator nebo opět 90 bodů pro Ecos de Rulo Carmenere 2010 od Wine Enthusiast z července 2013 vypovídá o tom, že toto vinařství je producentem jedinečných chilských vín.

Viňa de Maipo
Vinařství založené v roce 1948, které nyní exportuje vína do 70 zemí světa, nově i do ČR. Vinařství se nachází v Maipo Valley v metropolitní oblasti hlavního města Santiaga de Chile. Klimatické podmínky vinic v Quinta de Maipo jsou unikátní díky své poloze. Vinice jsou na polovině cesty mezi oceánem a pohořím And. Tento terroir velmi výrazně ovlivňuje chuť a plnost vín tohoto velkého chilského vinařství. I toto vinařství se pyšní vysokými bodovými oceněními svých vín, jako např. 90 bodů od Robert Parker’s Wine Advocate za jejich Syrah 2009 nebo zlatou medailí za Carmenere na vinařské výstavě v Německu.