Jak vybrat krbová kamna

Jak vybrat krbová kamna

Uvažujete o koupi krbových kamen?

Cena vytápění za 1 rok

Dobře děláte! Krbová kamna dokážou vytopit i celý byt a přitom ještě ušetříte za palivo. Stačí srovnat, kolik stojí kubík plynu nebo kilowatt elektřiny – a na kolik vás vyjde dřevo, pelety či uhlí…

A zjistíte, že investice do pořízení kamen se vám přibližně za rok vrátí v rozdílu cen topiva. Jaký druh kamen ale vybrat? S tím vám poradí Pavel Staník, produktový manažer ze společnosti Mountfield.

Jak ukazuje graf vpravo, investice vložená do pořízení krbových kamen se Vám může vrátit už za rok: Rodina žijící v rodinném domku s tepelnou ztrátou 10 kW a obytnou plochou 150 m², který vytápí plynem, má roční náklady na topení okolo 29 000 Kč. S našimi krbovými kamny tedy klesnou náklady přibližně na polovinu.

Náklady uvedené v grafu jsou orientační a mohou se lišit v závislosti na cenách dodavatelů, parametrech vytápěné stavby, typu topidla… (pozn. red.)

Základem je dobře počítat

Nenápadná, ale výkonná dvouplášťová celoplechová krbová kamna Mundo mají zadní i horní vývod kouřovodu, výkon 6 až kW, vytápěcí schopnost až 120 m³ a pohodlné ovládání díky funkci Easy Control. Efektivní terciární přívod vzduchu zužitkuje i zbytkové plyny. Topí se v nich kusovým dřevem.

Mnoho lidí řeší nejprve vzhled kamen. To je samozřejmě důležité, protože moderní designová kamna se stávají dominantou interiéru. Ještě důležitější je však velikost vytápěných prostor a stav nemovitosti, kterou budou kamna vytápět. Podle úniků tepla se určí potřebný výkon. Kamna totiž musí být správně vytížena. Jestliže výkon podceníte a budete je přetěžovat, mohou přehřátím popraskat. Když naopak zakoupíte kamna příliš silná a budete přikládat málo, abyste nepřetápěli, zbytečně zakouříte skla a topný systém nebude fungovat optimálně. Vyplatí se proto nechat svůj hrubý odhad potvrdit topenářem nebo odborným prodejcem kamen. Ten se vás bude ptát na tyto základní parametry:

  • Velikost prostoru, který chcete vytopit. Spočítáte ho snadno: vynásobíte užitnou plochu bytu výškou stropu.
  • Velikost prostoru, který chcete vytopit. Spočítáte ho snadno: vynásobíte užitnou plochu bytu výškou stropu.
  • Průměr kouřovodu, abyste mohli kamna správně zapojit do komína.

Pro základní orientaci můžete vyjít z předpokladu, že 1 kW vyhřeje v průměru asi 30 m³. Hodně ovšem záleží na tom, jak je dům starý a izolovaný.

Příklad:
Máte udržovaný domek z 80. let (střecha slušně zaizolovaná, plastová dvojitá eurookna) o ploše 100 m² a výšce stropu 3,2 m. Vytápíte tedy 320 m³. Vzhledem ke stavu domu vydělíme tento objem 30 (průměrná hodnota mezi 20 – 40 m³), tedy 320 : 30 = 10,67. Kamna by tedy měla mít výkon přibližně 11 kW.

Plech, litina, kachle, pelety?

Peletová kamna Almeria 32-C vytopí s maximálním výkonem 8,3 kW až 230 m³. Díky moderním technologiím spalování dosahují účinnosti vytápění až 91 %. Mají velký zásobník na pelety a přehledný displej. Konstrukce umožňuje nepřetržitý provoz.

„Až si ujasníte výkon, začnete uvažovat, jak často a pro jaké účely budete kamna používat. Krbová kamna s plechovým pláštěm, zejména když je dvojitý, se rychleji zahřejí, takže představuji ideální řešení pro nepravidelně vytápěné chaty a chalupy,“ vysvětluje Pavel Staník. „Kachlová kamna mají dlouhou životnost, vysokou tepelnou účinnost a ekonomický provoz – stačí do nich přiložit dvakrát denně. Roztápění sice chvilku trvá, ale zato hřejí dlouho po vyhasnutí ohně, protože kachle skvěle akumulují teplo a uvolňují ho postupně. Litinová kamna spojují výhody plechu a kachlů: rychle se zahřejí a dokážou akumulovat sálavé teplo. Jestliže chcete vytápět více místností, uvažujte o kamnech s výměníkem. Ta připojíte na radiátory v jednotlivých místnostech, případně na bojler pro ohřev vody. A pokud chcete efektivního dříče s vysokým výkonem, zvolte kamna peletová. S velkým zásobníkem na pelety a automatickým podavačem je u nich topení stejně jednoduché jako třeba u plynu,“ srovnává Pavel Staník.

„Pokud si nebudete svým výběrem jisti, obraťte se na prodavače. Školený personál by vám měl umět poradit,“ uzavírá Pavel Staník a dodává: „Když se rozhodnete koupit krbová kamna právě teď, máte skvělou příležitost pořídit je v Mountfieldu o poznání levněji - podle toho, jak vysokou slevu si vytočíte v kterékoliv prodejně na legendárním Kole štěstí. Mohou to být slevy 40 %, 50 %, 60 %, 70 % a 100 %, kdy máte svá kamna zadarmo.“