Kavkazská jedle – cesta vánočního stromku

Kavkazská jedle – cesta vánočního stromku

Mezi jedlemi je nejkrásnější jedle kavkazská (abies nordmanniana). V oblasti vánočních stromů je to pojem, něco jako mercedes mezi auty. Má pravidelný tvar, bohatou korunu a charakteristickou, sytě zelenou barvu jehličí.

Proto také představuje nejoblíbenější volbu vánočního stromku v ČR. Přestože v nejprodávanější kategorii do dvou metrů stála loni na tuzemském trhu okolo 850 Kč, jako vánoční strom ji ozdobila přibližně polovina českých domácností. Pouze čtvrtina lidí si pořídila buď smrk (500 – 600 Kč) nebo borovici (500 Kč).

Kde koupit kavkazskou jedli?

„Když jsme začali tyto jedle prodávat, obrovský zájem nás doslova zaskočil. Desetitisíce stromů byly pryč během několika dní,“ vzpomíná produktový specialista Mountfieldu Jan Elšík.

Letos si můžete koupit kavkazskou jedli v Mountfieldu už čtvrtým rokem. Stromy pocházejí z dánských plantáží a každý prošel přísnou kontrolou odborných inspektorů. Firma je nabízí ve dvou řadách: Standard a Premium. Vybírat lze mezi stromy o velikostech 1 až 2,5 m. Ceny začínají na 349 Kč (jedle do výšky 125 cm včetně dřevěného stojanu). Jedle o výšce 1,5 až 2 m přijde kupujícího na 469 Kč, což je skoro poloviční cena oproti běžné na trhu. „Jedle navážíme do našich prodejen kontinuálně, takže jsou vždy čerstvé. Na našich prodejních plochách, které jsou dobře přehledné a osvětlené, nabízíme také ořez kmenu a zabalení stromu do sítě,“ dodává Elšík.

Víte, jakou cestu prošla vánoční jedle, než se dostala až k Vám do obývacího pokoje? Projděte ji s námi krok za krokem.

Víte že…
  • kavkazská jedle dorůstá do výšky 180 cm dlouhých 10 – 15 let? Smrk pichlavý roste do stejné výše 10 – 13 let, smrk ztepilý 9 – 10 let a borovice černá 8 – 9 let.
  • kavkazská jedle vyrůstá ve své domovině až do výše 60 m?
  • kavkazské jedle dovezené z Dánska mají širší kmeny, takže udrží více živin a déle vydrží?