Kotle na tuhá paliva: Účinné, komfortní, ekologické

Kotle na tuhá paliva: Účinné, komfortní, ekologické

Moderní kotle na tuhá paliva nejsou jen ekologické - mají také výkon a komfort srovnatelné s kotli plynovými či elektrickými. Navíc je topivo až o polovinu levnější a jeho ceny v podstatě nerostou. Není proto divu, že zájem o tento druh kotlů rok do roku roste.

Klasické levné palivo v kombinaci s moderní výkonnou a ekologickou technologií představují ideální řešení topného systému. Jde o bezkonkurenčně nejlevnější - a přitom nejekologičtější -  vytápění vůbec.

Kotlíková dotace: Nový kotel za pakatel!

V mnoha případech přispěje na výměnu starých kotlů za nové i stát. Tzv. kotlíková dotace může cenu za pořízení nového kotle podstatně snížit, zejména pokud bydlíte v oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší. V mnoha případech zaplatí většinu nákladů za Vás – a nejen na pořízení kotle, ale také na některé opravy domu, jež zamezí únikům tepla.
Pokud se rozhodnete pro nejkvalitnější kotel na tuhá paliva, který patří do emisní třídy 5, budete mít v parametrech a účinnosti spalování náskok před celou Evropou - vyplatí se to i finančně. Při plné výši dotace se náklady na pořízení nového kotle do dvou let vrátí v ušetřených nákladech na topení.
V současné době vyhlásil kotlíkové dotace právě kraj Vysočina, tak neváhejte! Nepůjde o vyhozené peníze, legislativa by vás k výměně topného zařízení stejně za pár let donutila.

Můžete o kotlikovou dotaci požádat právě Vy?

Abyste mohli o dotaci ve Vašem kraji požádat, musíte splňovat následující předpoklady:

  • Jste fyzická osoba, která vlastní nebo spoluvlastní nemovitost určenou k bydlení.
  • Váš rodinný dům je vytápěn především kotlem na pevná paliva. Podporu můžete získat i v případě, že topíte dvěma zdroji, stačí, aby podmínky programu naplňoval aspoň jeden z nich. Ale pozor, ne každý má nárok: Podporuje se pouze výměna kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. Majitelé kotlů plynových, elektrických, kotlů na tuhá paliva s automatickým dávkováním nebo kamen mají v tomto případě smůlu. Podporována není ani výměna kotle spalujícího výhradně biomasu za kotel spalující uhlí.
  • Od roku 2009 jste nevyužili žádnou podporu na pořízení zdroje z programů Zelená úsporám, Nová zelená úsporám nebo ze společných programů na podporu výměny kotlů (kraje a ministerstvo životního prostředí).
  • Váš dům musí splňovat požadavky alespoň energetické třídy C. Jestliže máte starší nemovitost, která je nesplňuje, budete muset současně s výměnou kotle udělat také některá z tzv. mikro-energetických opatření. Na ty stát přispívá další částkou až do výše 20 000 Kč.

Kvalita podporovaná státem
Ekologickému trendu doby vycházíme vstříc i my. Rozšířili jsme sortiment o peletové a dřevozplynující kotle Caldera. Tyto mimořádně účinné a efektivní kotle patří do emisní třídy 5 a splňují přísné požadavky směrnice o ekodesignu, která začne v EU platit až od roku 2020. Jejich kvalitu potvrzuje též certifikát Strojírenského zkušebního ústavu v Brně. Byly proto zařazeny do dotačního programu Ministerstva životního prostředí ČR, takže na ně můžete dostat už zmíněnou kotlíkovou dotaci.

V našich prodejnách dostanete všechny potřebné informace nejen o jednotlivých kotlích, ale také o možnostech dotace. Spoustu dobrých rad, jak dotaci získat, najdete také v publikaci Jak na kotlíkové dotace, kterou firma vydala. A pokud si nejste jistí, že veškerou administrativu kolem dotací zvládnete, je možné zprostředkovat i kompletní vyřízení dotace na klíč. Vyškolení prodavači vám také poradí, jakým způsobem výměnu kotle financovat, pokud nemáte pohromadě potřebnou hotovost.
Při koupi kotle od nás navíc dostanete v prodejně seznam kvalifikovaných topenářů, kteří instalaci kotle u vás doma zajistí v souladu se všemi normami a bezpečnostními požadavky. Naši certifikovaní technici  potom instalaci zkontrolují a kotel zprovozní. Zajištění příslušenství, náhradních dílů a případná pomoc s pozáručním servisem jsou samozřejmostí. Vy už jen přiložíte do kotle a začnete topit.

Jak vybrat správný kotel na tuhá paliva?

  • Změřte prostor kotelny a zvolte kotel, který se do ní vejde tak, abyste se mohli okolo něj volně pohybovat.
  • Potřebný výkon kotle si raději nechte spočítat od odborníků. „Závisí totiž na řadě faktorů jako vytápěná podlahová plocha, způsob využití, tepelné ztráty objektu atd. Jiný topný výkon budete potřebovat u zatepleného domu a jiný u domu před rekonstrukcí. Správný výpočet je velmi důležitý – zamezí zadehtování kotle, zajistí delší životnost a umožní využít schopnosti kotle na maximum.
  • Zkontrolujte, zda má kotel certifikaci pro použití v ČR: minimálně emisní třídu 3 dle EN303-5, ideální je však emisní třída 5. S ní budete mít jistotu, že kotel spaluje maximálně efektivně a přitom ekologicky. Seznam kotlů s nejlepšími emisními a účinnostními parametry, které podporuje kotlíková dotace, najdete na webu Státního fondu životního prostředí.
  • Ověřte, zda je ke kotli nabízen kvalitní a rychlý odborný servis včetně poradenství, zda je k sehnání příslušenství a náhradní díly a jestli máte vyhlídku, že je seženete i za pět let.
  • Dobře zvažte, za kolik kotel pořídíte: Nejlevnější nabídka se za pár let může prodražit o náklady na provoz či výdaje za opravy.

Peletový kotel Biopack EX                                                   Dřevozplynující kotel Integra