Postarejte se před zimou o svůj trávník. Vertikutujte!

Postarejte se před zimou o svůj trávník. Vertikutujte!

Mech, zbytky staré trávy a odumřelá stébla – travní plsť se během vegetačního období zabydlela téměř ve všech zahradách a teď přichází čas, kdy je potřeba se jí zbavit. Pokud chcete, aby byl váš trávník zdravý a dobře přečkal chladné období, je nejvyšší čas na vertikutaci. Tráva po ní bude lépe dýchat, přijímat živiny, světlo i vodu.

Vertikutátory mají nože nebo kombinaci nožů s pružinami – to vše umístěné svisle na hřídeli stroje tak, aby se dobře dostaly až k travním drnům. Nože umí naříznout travní drn, díky čemuž tráva houstne, a pružiny slouží k vyhrabání odumřelých zbytků trávy. Abychom trávník nezničili, je potřeba nastavit správnou hloubku vertikutace. Ta by se měla v závislosti na tvrdosti podkladu pohybovat kolem 4 mm.

 

Vertikutační nože se dostanou až k travnímu drnu.


Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro menší plochy, jsou lehké, skladné a snadno se udržují. Dostupný ale musíme mít zdroj elektrické energie s tím, že práci nám může komplikovat kabel. Oproti tomu benzínové vertikutátory se dají použít kdekoliv. Jsou výkonnější a mají větší záběr, práce s nimi je tak efektivnější a zabere méně času. Při nákupu vertikutátoru je nutné vybírat kvalitní stroje. Mezi ně patří vertikutátory německé značky WOLF-Garten, které nabízí právě naše společnost.

 

Benzínový vertikutátor UV 35 B, WOLF-Garten.

Po podzimní vertikutaci mohou v trávníku vzniknout holá místa. Ty je potřeba dosít vhodným osivem a pravidelně zalévat. Důležité je na podzim trávník také pohnojit. Podzimní trávníkové hnojivo má oproti běžnému snížený obsah dusíku, obsahuje draslík a hořčík. Trávě díky němu posílí kořínky, její růst je utlumen, přes zimu nevymrzá a je odolnější vůči chorobám, jako je například plíseň sněžná.

Starejte se o svůj trávník, na jaře poznáte, že se péče vyplatila!