Vertikutátory – LÉKAŘI TRÁVNÍKŮ

Vertikutátory – LÉKAŘI TRÁVNÍKŮ
Bez barvy a energie – tak vypadá většina trávníků po zimním spánku. Jak je probudit k životu? Recept je jednoduchý. Při dodržení správného postupu bude i Váš trávník jako ze žurnálu. Prvním důležitým krokem je vertikutace.

K tomu, abychom měli na zahradě vždy překrásný, hustý a zdravě vyhlížející trávník, už nestačí jen kvalitní sekačka, správné osivo a hnojivo. Během sezony se totiž v každém trávníku nahromadí zbytky posekané trávy, odumřelé rostliny a v důsledku toho trávník zarůstá plevelem a mechem. Vytváří se v něm nepropustná vrstva, říká se jí plsť, která trávník doslova dusí.

travnik.jpgŘešením je vertikutacenoze.jpg
Ta se provádí speciálním strojem, nazývaným vertikutátor, který je při zběžném pohledu docela podobný běžné sekačce. Místo žacího nože však pod kapotou ukrývá soustavu desítek speciálních tenkých svislých nožů nebo pružin, které jsou upevněny na otočné hřídeli. Nože se šetrně zařezávají do trávníku – čistí jej, provzdušňují a umožňují mu dobře odnožovat a houstnout. Především mu ale pomáhají rychle vstřebávat živiny a vláhu. Význam vertikutace je pro zdraví trávníků velmi důležitý. Díky této ozdravné kúře totiž pažit nejen vyčistíme a provzdušníme, ale především umožníme, aby tolik potřebná vláha pronikala rovnou ke kořínkům. Každá vodní kapka se k nim dostane dřív než se stačí vypařit vniveč.
 

Jak to správně udělat?
Vertikutace by se měla provádět na jaře a na podzim. Podle potřeby je možné trávník šetrně pročesat i jednou dvakrát během sezony. Do jarní vertikutace byste se měli pustit několik dnů po prvním posečení trávníku sekačkou. Do podzimní tehdy, když už to vypadá, že trávník moc neporoste. Aby byla vaše práce co nejúčinnější, je dobré ošetřit trávník vertikutátorem v jednom směru a pak ještě jednou křížem. Po vertikutaci někdy zůstanou holá místa, která dosejte k tomu určenou travní směsí a celý trávník pohnojte vhodným trávníkovým hnojivem.

postup.jpg

Který stroj je vhodný?
Na malou předzahrádku o pár metrech čtverečních postačí ruční vertikutační nebo švédské hrábě.
Pro plochy jen o trochu větší už budete potřebovat vertikutátor s elektrickým nebo benzínovým motorem. Práce s nimi je rychlejší, efektivnější a výsledek nesrovnatelně lepší.

Elektrické vertikutátory jsou velmi tiché a hodí se pro menší a střední zahrady s blízkým přívodem elektřiny. V naší nabídce najdete kvalitní stroje MTF, Levita a Patriot s výkony od 1300 do 1800 W. Vedle technické dokonalosti, propracované ergonomie a vytříbeného designu vynikají také nízkou hmotností což jim umožňuje být s minimem fyzické námahy skvělými pomocníky na ošetřování trávníku i v rukou žen či seniorů. Do kategorie elektrických vertikutátorů patří samozřejmě i další model z naší nabídky AKU vertikutátor Greenworks, který můžete používat díky baterii i tam, kde není přívod elektřiny.

Nejsilnějším strojem v naší nabídce je benzinový vertikutátor Patriot GS 40, který je díky vysokému výkonu, záběru 40 cm a kladívkovým nožům určen pro velké zahrady, s přehledem zvládne i plochy velmi členité. Na robustním ocelovém šasi má totiž instalován čtyřtaktní motor s parádním výkonem 4 kW.
 
 
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat