Kolik sypat do misky?

Záleží na tom, jestli budete krmit granulemi, nebo konzervami. Granule vyjdou levněji, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jsou ovšem suché; obsahují maximálně asi 10 % vody, takže zvíře musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou. Krmivo v konzervách má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutná. Konzervy obvykle obsahují vyšší podíl masa a objem vody se pohybuje v rozmezí 70 - 80 %. Po otevření je nutné konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat. Ohledně dávkování platí obecná pravidla:

  • Čím mladší zvíře, tím víc porcí. V období růstu také hraje větší roli složení stravy.
  • Štěňata přibližně do 14 týdnů věku by měla dostávat 4 porce denně.
  • Poté až do půl roku postačí krmení 3 × za den.
  • Dospělým psům se dávají 1 - 2 jídla denně.
  • U koček může být frekvence o něco častější a krmivo je rozdělené do menších porcí.
Ale pozor, zejména u štěňat v kritickém období růstu je třeba dbát na pozvolný vzestup hmotnosti, aby se kosti stačily sytit vápníkem. Vyroste-li pes příliš rychle, vytáhnou se kosti do délky, ale budou tenké, takže později neunesou přibývající váhu svalů. S nadměrnou zátěží pak hrozí poruchy vývoje pohybového aparátu. Velká plemena jsou více ohrožena i dalším rizikem spojeným s krmením: torzí žaludku, kdy se žaludek naplněný jídlem otočí kolem podélné osy. Chirurgický zákrok je v tomto případě nezbytný, dobře však funguje prevence: zachovávejte důsledný klid po jídle, aby pes mohl všechno v klidu strávit.

A kolik tedy sypat do misky?

Podle Waltham (Výzkumné centrum pro výživu a péči o malá zvířata) můžete u dospělých psů a granulí střední kvality počítat přibližně 200 g krmiva/10 kg hmotnosti psa/den. Dávky kompletního mokrého krmiva váží kvůli obsahu vody podstatně víc, v průměru 600 g/10 kg hmotnosti/den. Kočičí porce jsou 3 až 5krát menší. Jde ovšem o hodnoty velmi přibližné, kvalitnějšího krmiva totiž stačí dávat skoro o polovinu méně. Pro přesnější orientaci se proto vždy musíte podívat na balení, kde bývají uvedeny doporučené denní dávky. Ale i tak jde pouze o orientační množství. Záleží totiž také na stáří, momentální zátěži a stavu zvířete (aktivní pes, březí nebo kojící fena, kastrovaná kočka), nehledě na to, že každý jedinec má jiný metabolismus. Jak potom poznáte, že krmíte dobře? Na samotném mazlíkovi: Jestli je čilý, ale netloustne, má hustou, lesklou srst a jiskru v oku, pak je vše v nejlepším pořádku.

 

Prohlédnout krmiva