Údaje na obalu krmiva: Jak se v nich vyznat

Přijde vám džungle malých písmenek na pytlích či konzervách s krmivem neprůchodná? Poradíme, jak vybrat pro vašeho domácího mazlíka odpovídající krmivo. Stačí selský rozum a základní znalost životosprávy. Důležité je také nahlédnutí do peněženky, kolik si můžete dovolit za krmivo zaplatit.

Co by nemělo chybět v psím krmivu

Krmivo by mělo obsahovat tři základní složky: bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny a tuky by měly být hlavně živočišného původu, ideálním zdrojem sacharidů jsou brambory nebo rýže. U zdravých psů obvykle nevadí víc druhů masa pohromadě či pšenice nebo kukuřice jako zdroj energie. U psů s citlivějším zažíváním je však vhodnější krmivo jednodruhové, případně bezobilné.
Ve složení krmiva nesmí chybět vitaminy (urychlují biochemické reakce a podílejí se na metabolismu) a minerály (na výstavbu kostí a tkání, ale také jako biokatalyzátory). K vhodným doplňkům patří esenciální mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciální aminokyseliny a prebiotika, usnadňující trávení. U štěňat, psů velkých plemen a starších psů s opotřebenými klouby je vhodné dodávat také kloubní výživu.
Krmení pro zvířata

Složení krmiva pro psy: Kolik bílkovin a jaké?

Výrobce musí na obalu jasně deklarovat složení krmiva. Použité suroviny se uvádějí sestupně podle procentuálního zastoupení – těch, které jsou uvedeny na prvních místech, je tudíž v krmivu nejvíc. Povinně ze zákona se uvádí obsah bílkovin, tuku, vlákniny, vitaminů A, D3, E, vápníku, fosforu, mědi a popela (nejde o popel přimíchaný v krmivu, hodnota ukazuje, kolik špatně stravitelných anorganických složek by zůstalo po úplném spálení granulí). V živočišných moučkách jsou hlavním zdrojem popela kosti – čím více popela, tím více kostí v krmivu a méně masa. Obsah by se měl v průměru pohybovat do 8 %. U krmiv s vlhkostí vyšší než 14 % (poloměkké granule a konzervy) se povinně deklaruje také vlhkost. Ta má u granulí ideální hodnotu okolo 10 %. Množství sacharidů není legislativně zakotveno.
U bílkovin nerozhoduje ani tak samotné množství jako zdroj. Bílkoviny a tuky se totiž dělí podle původu na živočišné a rostlinné a vzhledem k tomu, že psi i kočky jsou převážně masožravci, jejich trávicí systém daleko lépe zpracuje krmivo, které pochází ze živočišných zdrojů. Na prvním či druhém místě ve složení u psů a na prvním místě u koček by proto měla být významně zastoupena živočišná složka: maso.

Kolik procent masa mají mít granule pro psy?

U granulí ale pozor na rozdíl mezi čerstvým a sušeným masem: musíte umět správně rozklíčovat procenta. Čerstvé maso totiž obsahuje 70 – 80 % vody, která se při tepelné úpravě v extrudéru odpaří. Takže i když „čerstvé maso“ zní podstatně lépe a ve složení se dostane na první místo, v krmivu ho ve skutečnosti zbude asi čtyřikrát méně. Kdyby byl stejný obsah masa uveden ve formě moučky, dostal by se v deklarovaných složkách třeba až na čtvrté místo. To ovšem neznamená, že čerstvé maso jako zdroj živočišných bílkovin není v pořádku – naopak, má vyšší výživnou hodnotu, přirozený obsah minerálů, dodává krmivu lepší chuť a je snadno stravitelné. Ve složení s ním by se však zároveň mělo objevit i sušené maso nebo masová moučka.
Opravdu kvalitní krmivo by totiž mělo obsahovat alespoň 30 % živočišných bílkovin z masa. Když však odečteme vodu, která se odpaří v extrudéru (tedy vydělíme 100 % čerstvého masa čtyřmi), zjistíme, že granule může obsahovat maximálně 25 % živočišných bílkovin z čerstvého masa. Zbytek je proto třeba doplnit v sušené podobě. Důležité ovšem je, aby maso i moučka byly přesně specifikované podle druhu: kuřecí, jehněčí, hovězí ad.

Jaké maso pro psa: hovězí, jehněčí, ryba?

Vyberte pro svého mazlíka! Všechny tyto druhy mas najdete v naší nabídce.

  • Kuřecí: Má vyšší obsah hodnotných lehce stravitelných bílkovin a málo tuku. Obsahuje vitamin B3, který se podílí na řízení hladiny krevního cukru a spolu s vitaminem B6 ovlivňuje metabolismus. Je zdrojem selenu (ochrana před stresem, podpora imunity), fosforu (zdravé zuby a kosti), železa, fosforu, zinku, sodíku a draslíku.
  • Hovězí: Je bohaté na plnohodnotné bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Obsahuje také železo (přenos kyslíku v červených krvinkách a ve svalech), zinek (hojení ran, podpora imunitu) a vitaminu B12 (příznivě působí na nervový systém).
  • Vepřové: Má vysokou energetickou hodnotu a je hůř stravitelné. Obsahuje však také vlákninu a celou řadu vitaminů: A, B-komplex, C, D, E (usměrňují metabolismus, udržují tělesné funkce, posilují imunitu).
  • Jehněčí: Jde o velmi kvalitní maso, které obsahuje vysoký podíl nenasycených tuků a je snadno stravitelné. Je zdrojem selenu, železa, zinku a vitaminů skupiny B (správné fungování metabolismu, příznivé působení na nervy zrak a srdce, zlepšení kvality srsti).
  • Krůtí: Je vynikajícím zdrojem snadno stravitelných bílkovin. Zároveň má nejnižší obsah tuku ze všech druhů mas. Obsahuje železo, zinek, vitaminy skupiny B a také aminokyselinu tryptophan (pozitivní působení na psychiku).
  • Kachní: je ideálním zdrojem proteinů. Má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které snižují obsah cholesterolu v krvi. Je zdrojem vitaminů A, B3, C, železa, vápníku a selenu.
  • Zvěřina: Má nízký obsah tuku a vysoký obsah bílkovin. Obsahuje také vitaminy skupiny B a minerály jako železo, fosfor, sodík a draslík (rovnováha tekutin v těle, podpora nervové aktivity).
  • Losos a další ryby: Obsahuje vysoký podíl aminokyselin v optimálním poměru. Je zdrojem snadno stravitelných bílkovin a omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin (kvalita kůže a srsti, rozvoj smyslových a mentálních schopností, zdravé srdce a metabolismus).
  • Játra: Patří k nejhodnotnějším orgánovým masům. Mají vysoký obsah plnohodnotných bílkovin, železa a vitaminů rozpustných v tucích (A, B-komplex, D). Obsahují také zinek a měď (správné fungování nervového systému).
Prohlédnout sortiment krmiva
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat