Vybíráte krmivo? Čtěte i malá písmenka!

Přijde vám džungle malých písmenek na pytlích či konzervách s krmivem neprůchodná? Poradíme, jak vybrat pro vašeho domácího mazlíka odpovídající krmivo.

Stačí selský rozum a základní znalost životosprávy. Důležité je také nahlédnutí do peněženky, kolik si můžete dovolit za krmivo zaplatit.

Co by nemělo chybět

Krmivo by mělo obsahovat tři základní složky: bílkoviny, tuky a sacharidy. Bílkoviny a tuky by měly být hlavně živočišného původu, ideálním zdrojem sacharidů jsou brambory nebo rýže. U zdravých psů obvykle nevadí víc druhů masa pohromadě či pšenice nebo kukuřice jako zdroj energie. U psů s citlivějším zažíváním je však vhodnější krmivo jednodruhové, případně bezobilné.
Ve složení krmiva nesmí chybět vitaminy (urychlují biochemické reakce a podílejí se na metabolismu) a minerály (na výstavbu kostí a tkání, ale také jako biokatalyzátory). K vhodným doplňkům patří esenciální mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciální aminokyseliny a prebiotika, usnadňující trávení. U štěňat, psů velkých plemen a starších psů s opotřebenými klouby je vhodné dodávat také kloubní výživu.

Hlavně živočišné bílkoviny

Výrobce musí na obalu jasně deklarovat složení krmiva. Použité suroviny se uvádějí sestupně podle procentuálního zastoupení – těch, které jsou uvedeny na prvních místech, je tudíž v krmivu nejvíc. Povinně ze zákona se uvádí obsah bílkovin, tuku, vlákniny, vitaminů A, D3, E, vápníku, fosforu, mědi a popela (nejde o popel přimíchaný v krmivu, hodnota ukazuje, kolik špatně stravitelných anorganických složek by zůstalo po úplném spálení granulí). V živočišných moučkách jsou hlavním zdrojem popela kosti – čím více popela, tím více kostí v krmivu a méně masa. Obsah by se měl v průměru pohybovat do 8 %. U krmiv s vlhkostí vyšší než 14 % (poloměkké granule a konzervy) se povinně deklaruje také vlhkost. Ta má u granulí ideální hodnotu okolo 10 %. Množství sacharidů není legislativně zakotveno.
U bílkovin nerozhoduje ani tak samotné množství jako zdroj. Bílkoviny a tuky se totiž dělí podle původu na živočišné a rostlinné a vzhledem k tomu, že psi i kočky jsou převážně masožravci, jejich trávicí systém daleko lépe zpracuje krmivo, které pochází ze živočišných zdrojů. Na prvním či druhém místě ve složení u psů a na prvním místě u koček by proto měla být významně zastoupena živočišná složka: maso.


Není maso jako maso

U granulí ale pozor na rozdíl mezi čerstvým a sušeným masem: musíte umět správně rozklíčovat procenta. Čerstvé maso totiž obsahuje 70 – 80 % vody, která se při tepelné úpravě v extrudéru odpaří. Takže i když „čerstvé maso“ zní podstatně lépe a ve složení se dostane na první místo, v krmivu ho ve skutečnosti zbude asi čtyřikrát méně. Kdyby byl stejný obsah masa uveden ve formě moučky, dostal by se v deklarovaných složkách třeba až na čtvrté místo. To ovšem neznamená, že čerstvé maso jako zdroj živočišných bílkovin není v pořádku – naopak, má vyšší výživnou hodnotu, přirozený obsah minerálů, dodává krmivu lepší chuť a je snadno stravitelné. Ve složení s ním by se však zároveň mělo objevit i sušené maso nebo masová moučka.
Opravdu kvalitní krmivo by totiž mělo obsahovat alespoň 30 % živočišných bílkovin z masa. Když však odečteme vodu, která se odpaří v extrudéru (tedy vydělíme 100 % čerstvého masa čtyřmi), zjistíme, že granule může obsahovat maximálně 25 % živočišných bílkovin z čerstvého masa. Zbytek je proto třeba doplnit v sušené podobě. Důležité ovšem je, aby maso i moučka byly přesně specifikované podle druhu: kuřecí, jehněčí, hovězí ad.