Petfood 2022

27. 9. 2022

Jak vybírat krmivo?

Čtyřnohé kamarády si pořizujeme proto, aby nám přinášeli potěšení, radost. Pro děti je to navíc určitý způsob poznávání, učení, tolerance k jinému tvorovi. Abychom pejskovi nebo kočičce dopřáli plnohodnotný život, je velmi důležitý rovněž výběr správného krmiva.

1. Základ kvalitní stravy

Potrava uzpůsobená daným potřebám zvířete rozhodujícím způsobem přispívá ke zdraví a duševnímu i fyzickému blahu každého chlupáče. Správně zvolené krmivo je základem dobrého nutričního managementu.

Složení potravy by mělo vycházet z faktu, že psi a kočky jsou svým založením masožravé šelmy a jejich zažívací systém se ani za tisíciletí domestikace příliš nezměnil. Kvalitní krmivo musí obsahovat tři základní složky: BÍLKOVINY (PROTEINY), TUKY A SACHARIDY. Bílkoviny a tuky mají být hlavně živočišného původu, protože obsahují více esenciálních aminokyselin a zažívání zvířat lépe vyhovují.

Ve složení krmiva nesmí chybět vitaminy, jako například vitamin A pro zdravý růst a dobrou imunitu nebo vitamin E, který je pro tělo významným antioxidantem a slouží i jako antioxidační clona, jež zpomaluje stárnutí a chrání zvíře proti onemocnění. Stejně důležité jsou i minerály (železo, měď, mangan a další) pro zdravý růst kostí a tkání i pro krásnou srst a správnou funkci štítné žlázy. Pozor si dávejte na krmivo s vyšším obsahem obilovin.

Jak poznat kvalitní krmivo?

Jednoduše! Všichni výrobci musejí uvádět všechny suroviny ve složení na obalu v sestupném pořadí. Čeho je v krmivu nejvíce, to je na prvním místě. Ve výčtu surovin by tak mělo být maso nebo masová moučka na začátku. Prémiová a superprémiová krmiva na obalu přesně popisují obsah jednotlivých druhů masa, případně jasně definují použité obiloviny. Taková informace je důležitá hlavně pro majitele psů trpících alergií na konkrétní složky potravy. Povinně se ve složení uvádí obsah bílkovin, tuku, vlákniny, vitaminů A, D3, E, vápníku, fosforu a mědi. A také popela, jehož by mělo být v průměru do 8 %. Tato hodnota ukazuje, kolik špatně stravitelných anorganických složek zůstane po úplném spálení granulí. V superprémiovém krmivu by mělo být více než 60 % proteinů živočišného původu.

Dalším znakem kvalitního krmiva jsou vyvážené receptury pro různá plemena včetně rozdílů ve velikostech a všechny životní fáze psů i koček. Specifickou stravu vyžadují štěňata, aktivní psi, starší psi, ale i psi velkých či malých plemen, březí fenky nebo kastrované kočky, venkovní kočky, koťata i kočky žijící v domácnosti. Samozřejmostí by měli být složky obsažené v krmivu jako chondroitin a glukosamin pro ochranu namáhaných kloubů a další doplňkové látky. Při výběru krmiva hledejte kategorii prémiové či superprémiové.

Proč zvolit prémiové nebo superprémiové krmivo?

Tato krmiva mají vysokou hustotu živin a dodají vašemu zvířeti tolik energie, kolik opravdu potřebuje. Představují 100% kompletní vyváženou stravu, která je vhodná jak pro štěňata, dospělé psy, tak i pro psí staříky, který s nimi prožijí plnohodnotný a spokojený život. Díky vyváženému složení není nutné dodávat chlupáčům žádné doplňky stravy. V obsahu granulí by mělo být jasně specifikováno o jaký druh masa se jedná (kuřecí, jehněčí, hovězí atd.) – každý z nás rád ví, co si dává na talíř, tak proč to nedopřát i svým čtyřnohým mazlíčkům? Nezapomínejme také na prospěšnost pro zdraví a čistotu zubů a podporu střevní mikroflóry. V kvalitním krmivu můžeme nalézt například výtažek z rostliny Yucca schidigera, která snižuje plynatost zvířat, podporuje imunitu a činnost jater i ledvin nebo kvasnicový extrakt jenž chrání proti infekcím, pečuje o trávicí soustavu a podporuje krvetvorbu.

2. Granule, nebo konzervy?

Řeší to prakticky každý chovatel psa, ale vlastně i kočky. Mokré, nebo suché krmivo? Tedy je pro mého domácího chlupáče vhodnější strava ve formě granulí, anebo v konzervách?

Začněme u suché stravy. Granule vyjdou levněji, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jsou ovšem suché; obsahují maximálně asi 10 % vody, takže kočka musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou. V poslední době většina chovatelů přechází na krmení granulemi. Ty jsou totiž kompletní stravou a obsahují vše důležité, pro zdravý a spokojený život chlupáčů. V kvalitních granulích najdete například lososový olej pro zdravé cévy a srdce nebo výtažek z jihoamerické palmy Yuca schidigera, který podporuje funkci střevní mikroflóry.

Krmivo v konzervách má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutná. Konzervy obvykle obsahují vyšší podíl masa a objem vody se pohybuje v rozmezí 70–80 %. Po otevření je však nutné konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat.

Obecná pravidla pro dávkování krmiva

  • Čím mladší zvíře, tím víc porcí. V období růstu také hraje větší roli složení stravy.
  • Štěňata přibližně do 14 týdnů věku by měla dostávat 4 porce denně.
  • Poté až do půl roku postačí krmení 3× za den.
  • Dospělým psům se dávají 1–2 jídla denně.
  • U koček může být frekvence o něco častější a krmivo je rozdělené do menších porcí

Jak přejít na nové krmivo?

Postupně! Psům a kočkám vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, takže mohou odmítat i přechod na kvalitnější krmivo. Měli by si na ně zvykat postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne kvůli přizpůsobení trávicí mikroflóry. První den stačí přimíchat do starých granulí 1/7 nových, druhý den 2/7, a tak postupně převézt zvíře na nové krmivo. Pokud mu zpočátku nebude chutnat, nenuťte ho. Nedojedené zbytky odstraňte a klidně ho nechte trochu hladovět. Zdravému mazlíkovi krátký půst prospěje, jen mu při něm nesmí chybět voda.

25% nové KRMIVO
75% původní KRMIVO
2 dny
50 % nové KRMIVO
50 % původní KRMIVO
2 dny
75 % nové KRMIVO
25 % původní KRMIVO
2 dny
100 % nové KRMIVO
po zbytek života

Jaký je hlavní rozdíl mezi psí a kočičí stravou?

Psi umí efektivně využít širokou škálu potravních zdrojů. Jsou to všežravci, a tak jejich organismus velmi dobře využívá i rostlinné materiály. Kočky jsou výhradně masožravci a k životu nutně potřebují maso, které jejich metabolismus využívá jako hlavní zdroj energie. Schopnost zpracovat sacharidy mají, na rozdíl od psů, omezenou, čemuž je uzpůsobené také vnímání chutí – sladké kočku neláká, zato z živočišných tuků si vybírá jako pravý gurmán.

Stejně jako každý živočich si i psi a kočky prochází různými životními fázemi. Jako její chovatelé bychom s tím měli počítat a přizpůsobit jim stravu přesně na míru. Jejich i náš život pak bude šťastnější. Důležité jsou vyvážené receptury pro různá plemena včetně rozdílů ve velikostech a všechny životní fáze psů i koček.

Specifika psí stravy

Krmíme dospělé psy

Kvalitní krmivo pro zdravé dospělé psy musí obsahovat tři základní složky: bílkoviny (proteiny), tuky a sacharidy. Bílkoviny a tuky mají být hlavně živočišného původu, protože obsahují více esenciálních aminokyselin a zažívání psů lépe vyhovují. Dospělý pes potřebuje vitaminy, jako například vitamin A pro zdravý růst a dobrou imunitu nebo vitamin E, který je pro tělo významným antioxidantem a slouží i jako antioxidační clona, jež zpomaluje stárnutí a chrání zvíře proti onemocnění. Stejně důležité jsou i minerály (železo, měď, mangan a další) pro zdravý růst kostí a tkání i pro krásnou srst a správnou funkci štítné žlázy.

Krmíme štěňata

Každé psí plemeno má své požadavky na krmení v závislosti na dospívání. Malá plemena (jorkšír, jezevčík) dospívají kolem 10. měsíce života, středně velká plemena (bígl, buldok) kolem 12. měsíce. V tomto období potřebují větší energetický přísun, který po ukončení růstu zmenšíme (nadváha je nežádoucí). Velká plemena psů (labrador, německý ovčák) dospívají mezi 12. a 18. měsícem a obří plemena dokonce až ve dvou letech. U štěňat velkých plemen je důležité udržet přiměřený růst, aby štěně nevyrostlo příliš rychle. Je proto dobré zaměřit se na optimální energetickou hodnotu a množství vápníku a fosforu v krmné dávce. Ideální je proto krmení granulemi, které jsou pro tyto účely připraveny. Tato nutričně vyvážená strava příspívá ke zdravému růstu, kvalitnímu chrupu i krásně lesklé srsti. Navíc, díky obsahu bylinek je i vhodnou prevencí obezity a dalších onemocnění.

Krmíme aktivní psy

Aktivní psi potřebují hlavně větší množství proteinů a tuků, stejně tak velké množství minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Přítomné antioxidanty pomáhají, aby se pes po výkonu rychle zregeneroval a esenciální mastné kyseliny zase prospívají namáhané kůži a srsti. Granule pro aktivní psy obsahují například kaštanový extrakt pro lepší pružnost a pevnost cévního systému.V kvalitní potravě aktivních psů by mělo být pamatováno i na podporu kloubního a vazivového aparátu.

Krmíme starší psy

Psí důchodci potřebují ve stravě vyvážený poměr minerálů, bylinek a probiotik, které podporují funkci trávicího traktu a imunitu. V krmivu pro starší psy by měli být složky obsažené v krmivu jako chondroitin a glukosamin pro ochranu namáhaných kloubů a další doplňkové látky. výtažek z rostliny Yucca schidigera, která snižuje plynatost zvířat, podporuje imunitu a činnost jater i ledvin nebo kvasnicový extrakt jenž chrání proti infekcím, pečuje o trávicí soustavu a podporuje krvetvorbu.

Specifika kočičí stravy

Krmíme kastrované kočky

Kočky se po kastraci méně toulají, jsou mazlivější, klidnější a poslušnější. Největší hrozbou pro kastrovanou kočku je nadváha. Řešením je krmivo pro kastrované kočky. Má nižší energetickou hodnotu, ale vysoký obsah živin. Samozřejmostí je vysoký podíl masa, bylinek, vitaminů a minerálů, ale i dalších látek, jako je L-karnitin, který usnadňuje transportaci mastných kyselin do buněk, kde dochází k jejich přeměně na energii, a také má příznivý vliv na srdeční činnost.

Krmíme venkovní kočky

Kočky žijící venku mají vyšší spotřebu energie, jsou vystavené různým vlivům počasí a mají také více kontaktu s jinými zvířaty, takže potřebují silný imunitní systém. Proto je velmi důležité dbát na jejich pestrou stravu. Vitamíny, antioxidanty a prebiotika, všechny tyto látky podporují imunitní systém kočky. Krmivo pro venkovní kočky by mělo obsahovat i vitamín B pro zdravou kůži a rychlejší uzdravení drobných povrchových zranění.

Krmíme koťata

Nejpozději v desátém týdnu života by kotě mělo přecházet z mateřského mléka na samostatnou stravu. Kotě by mělo jíst třikrát denně – ráno, odpoledne a večer. S jeho dospíváním postupně přecházejte na způsob krmení dospělých koček, tedy naplnit misku a nechat ji kočce k dispozici celý den. Krmivo pro koťata má obsahovat vysoký obsah živočišných bílkovin a musí být bohaté především na vitaminy a minerály – to je klíčové pro zdravý vývoj.

Krmíme domácí kočky

Domácí kočka má mnohem nižší požadavky na energii než ta venkovní. Krmivo pro domácí kočky má nižší obsah kalorií, ale přesto dostatek živin. Superprémiové granule mají přidanou hodnotu v bylinkách, ty kočce prospívají po všech směrech. Obsahují také všechny látky potřebné k pevnému zdraví a psychické pohodě kočky.

Krmíme starší kočky

Pokud je Vaší kočce 10 a více let, zvolte speciální krmivo pro starší kočky. To obsahuje vše, co potřebuje kočičí senior ke spokojenému stáří – vyvážený poměr minerálů jako prevence proti vzniku močových kamenů nebo například mannan-oligosacharidy posilující přirozenou obranyschopnost. Starší kočky potřebují také dostatek vitaminu E, který chrání buňky před poškozením volnými kyslíkovými radikály a také zvyšuje přirozenou obranyschopnost.

Můžu svého chlupáče krmit doma připravenou stravou?

Samozřejmě můžete. Důležité je, abyste si složení domácího krmiva uměli ohlídat a abyste dodali svému chlupáčovi dostatek živin. Takový jídelníček by měl minimálně z poloviny obsahovat bílkoviny živočišného původu. Dejte také pozor na to, aby se jednotlivé druhy stravy příliš nemíchaly: jeden den vařené maso, druhý den syrové, třetí den granule a čtvrtý konzerva jiné značky – to by byl na psí a kočičí trávicí mikroflóru příliš velký nápor.

Rizika domácího krmiva

Doma připravovaná strava je časově velmi náročná. Navíc vyžaduje znalost nutričního managmentu Vašeho zvířete, který se navíc v průběhu jeho života mění. Psi i kočky na domácí stravě mají často nedostatek vitaminu D a vápníku, v důsledku čehož může docházet k vyplavení vápníku z kostí (osteoporóza, zlomeniny, deformity) a u starších psů také k onemocnění ledvin. V domácí stravě také často chybí dostatek jódu (nádory štítné žlázy), zinku (hojení ran), mědi (obsah ztráta pigmentu v srsti), manganu (potence, nervy) a vitaminu A (náchylnost k infekcím, šeroslepost, rohovatění kůže, snížení imunity).

Jaké potraviny jsou pro psy a kočky opravdu nevhodné?

Čokoláda a káva

Čím tmavší, tím horší. Čokoláda obsahuje pro psy a kočky toxickou sloučeninu theobromin, podobnou kofeinu. Ten vytlačuje látku adenosin, regulující srdeční rytmus, a zvyšuje množství vápníku v srdečních buňkách, což vede k výraznému zesílení stahů srdce. Čokoláda ve větším množství může vyvolat průjem, záchvaty zvracení, srdeční arytmii, bezvědomí, a dokonce i smrt. Podobně funguje i kofein v kávě.

Sůl

Sodík obsažený v soli je v malém množství nezbytný u chlupáčů stejně jako u lidí: reguluje rovnováhu tekutin v těle a podporuje nervovou aktivitu. Jeho nadměrné množství však zabraňuje vylučování odpadů látkové výměny: zatěžuje ledviny, dráždí žaludek i střeva, vede k poruše minerální rovnováhy v těle a v dlouhodobém horizontu může vést k selhání ledvin nebo poškození mozku. Slaná strava navíc vyvolává pocit žízně a přeplnění žaludku vodou může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi žaludku. Naprosto nevhodnou stravou jsou pro kočky uzeniny!

Kořeněná jídla

Koření a sůl zvířecímu žaludku opravdu nesvědčí. Jsou agresivní a trávicí ústrojí mazlíčků na ně není zvyklé. Zbytky od oběda tak nejsou dobrým nápadem. Kombinace potravin, které sice na první pohled vypadají i voní lákavě, mohou ovšem pejskovi i kočičce ve výsledku způsobit trávicí potíže, onemocnění jater a ledvin, ale také záněty análních váčků nebo zhoršení kvality srsti.

Cukr

V případě častější konzumace jednoduchých sacharidů (cukrů) hrozí u psů i koček onemocnění cukrovkou a dalšími chorobami spojenými s obezitou. Kočky však nejsou schopny vnímat sladké chutě, a tak pro ně sladké potraviny ani nejsou atraktivní. Vysoká koncentrace sladidel je dokonce odpuzuje. V přirozené potravě kočičích šelem se nenacházejí ani složené sacharidy (rýže, oves, brambory). Hlavním zdrojem energie jsou pro kočku bílkoviny a tuky. Pokud by se kočky stravovaly krmivem, ve kterém převažují sacharidy, mohlo by jim dokonce selhávat srdce a mohly by ztrácet zrak.

Cibule, pórek, česnek

Obsahují sloučeniny síry (sulfidy), které narušují buněčnou stěnu červených krvinek a poškozují barvivo hemoglobin, nutné pro přenos kyslíku. Zatímco lidský organismus se s toxicitou dokáže vyrovnat lépe, psi a kočky jsou na ni citlivější. Projevuje se bolestmi břicha, průjmem, dušností, zrychleným dýcháním a tepem, může dojít až k smrti kvůli nedostatku kyslíku ve tkáních (vnitřní udušení). Česneku by však pes musel sníst velké množství.

Kravské mléko

Obsahuje mléčný cukr (laktózu), který psí a kočičí organismus, zejména dospělý, neumí ve větším množství zpracovat a obvykle na něj zareaguje průjmem. Pokud chcete psovi nebo kočce přilepšit, můžete jim jednou, dvakrát do týdne nabídnout kysané mléčné výrobky (jogurt, kysané mléko, podmáslí, kefír) případně neochucené čerstvé sýry, které obsahují minimum laktózy, ale zato prospěšné probiotické kultury.

Hlavní benefity prémiové VIVAVITY (granule, konzervy, kapsičky):

V nabídce máme 33 druhů

  • Produkty z této řady obsahují AŽ 90 % MASA a výrobků živočišného původu v kouscích.
  • VYSOKÁ STRAVITELNOST krmiva minimalizuje opotřebení trávicího aparátu.
  • Díky vyváženému poměru VITAMINŮ a MINERÁLŮ podporuje spokojený život Vašeho mazlíčka.
  • Obsahuje PIVOVARSKÉ KVASNICE pro zdravou a lesklou srst.
  • VÝTAŽEK Z ROSTLINY YUCCA SCHIDIGERA pro zmírnění pachu stolice a snížení plynatosti.
  • Přidaná PREBIOTIKA zlepšují trávení, imunitu a krvetvorbu.
  • Obsahuje L-KARNITIN a TAURIN – aminokyseliny podporující aktivitu mozku a spalování tuků.
  • Zdroj OMEGA 3 a 6 MASTNÝCH KYSELIN.
  • Nabízí velkou MOŽNOST VÝBĚRU mezi granulemi pro malá, střední a velká plemena.

Hlavní benefity prémiové STARVITY (granule, konzervy, kapsičky):

V nabídce máme 33 druhů

  • Vyvážený poměr a skladba přírodních surovin splňují všechny charakteristiky HOLISTICKÉHO krmiva. To ocení i zvířata s citlivým zažíváním.
  • Je základem VYNIKAJÍCÍHO NUTRIČNÍHO MANAGEMENTU díky vyváženému poměru makroživin, minerálů a vitaminů.
  • Granule obsahují ČERSTVÉ MASO.
  • Všechny produkty jsou vyrobeny ze surovin NEJVYŠŠÍ POTRAVINÁŘSKÉ KVALITY, které většinou pocházejí z místních zdrojů.
  • Trvanlivost zajišťují výhradně PŘÍRODNÍ KONZERVANTY.
  • Konzervy obsahují vždy 100 % MASA.
  • V granulích najdete jen maso, bylinky, ovoce a další prospěšné suroviny.
  • Obsahuje vyvážený poměr BYLINEK a PREBIOTIK podporující funkci trávicího traktu.
  • Pro ochranu namáhaných kloubů obsahuje CHONDROITIN A GLUKOSAMIN.
  • VÝTAŽEK Z ROSTLINY YUCCA SCHIDIGERA z Jižní a Severní Ameriky pro zmírnění pachu stolice a snížení plynatosti.