+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)
BLÍŽÍ SE JARO. JAK PŘIPRAVIT ZAHRADU?

Blíží se jaro. Jak připravit zahradu?

BLÍŽÍ SE JARO. JAK PŘIPRAVIT ZAHRADU?
Na zahradách už pozorujeme, jak z promrzlých záhonů začínají vykukovat květy bělavých sněženek, zářivě žlutých, světle fialových nebo modrých krokusů i fialových bramboříků…

Nejvyšší čas pustit se do práce. Proto se vám může hodit i malý průvodce vším, co je právě teď potřeba udělat. Nejprve přichází kontrola zahradních pomocníků. Jsou Vaše stroje v pořádku? Především tedy vertikutátory na jarní ošetření trávníku, a také všechny rotační i bubnové sekačky, zahradní traktory, kultivátory, křovinořezy a řetězové pily. Pokud ještě neabsolvovaly posezonní servis, zpět do kondice je pro další náročnou službu vrátí zkušení technici v kterémkoliv prodejním centru Mountfield.

Je čas na prořez
Ve dnech, kdy už nemrzne, je potřeba provést prořez ovocných stromů. Týká se to především jádrovin, tedy jabloní a hrušní, a hlavně starších stromů, u kterých chceme podpořit plodnost na úkor růstu. Po odeznění mrazů, ale ještě před tím, než začne ve zvýšené míře proudit míza, bychom měli provést řez keřů révy a růží. Dobře k těmto pracím poslouží ruční nůžky a pilky nebo elektrické či AKU prořezávače větví.
 
Čas na prohození kompostu a roubování
Prořezané větvičky zpracujeme drtičem zahradního odpadu a drť uložíme do kompostéru. Kdo má kompost větší, měl by po rozmrznutí přeházet jeho obsah. Horní, ještě nevyzrálá vrstva, by se měla dostat dolů, a spodní, už hotový kompost přijde nahoru, aby byl připravený k jarnímu použití. V březnu také roubujeme, a to jak peckoviny, tak jádroviny. A samozřejmě je čas i na sadbu nových ovocných dřevin s výjimkou broskvoní, ty půjdou do země, až když začnou rašit. Ve školkách kupujte stromky s více seříznutou korunkou než pří výsadbě podzimní.

Zkontrolujeme trávník
Objevuje se ve vašem trávníku mech a dusí jeho růst? Pokud ano, doporučují odborníci jarní (a také podzimní) používání vertikutátoru. Přijde na řadu po prvním sečení trávníku, tedy zpravidla až koncem dubna nebo v květnu. Mechu se dobře daří na kyselé půdě. Proto znalci radí ještě před vertikutací, tedy koncem zimy, aplikovat na trávník mletý vápenec nebo speciální přípravek Mech stop. Samozřejmě je vhodné trávník také přihnojit správným jarním trávníkovým hnojivem.A také vyséváme…
Je také nejvyšší čas začít s výsevem do kelímků pro předpěstování sazeniček. Týká se to především rajčat, ale také papriky, kedluben, celeru…za oknem, v teplé místnosti, se jim bude ve správném výsevním substrátu dařit. Rovnou do záhonu můžeme v březnu vysít kromě jiného například salát, ředkvičky, špenát, petržel, hrách, mangold a některé bylinky. A určitě bychom už měli sklidit zeleninu rostoucí tzv. pod sněmem. Tedy pórek, růžičkovou kapustu, kadeřávek, listový celer a další.
 


Nezapomeňte na úklid
Zahradu zbavujeme spadaného listí a všech nečistot, které se do ní dostaly během zimních měsíců.
S ohledem na aktuální počasí začneme rovněž odstraňovat krytiny z chvojí a rašeliny, kterými jsme přes zimu chránili méně otužilé rostliny. Porosty trvalek a okrasných trav ostříháme od loňských stvolů a popínavky zbavíme suchých větviček a listí. Zkontrolujeme a případně opravíme tzv. treláže, tedy jejich podpůrný a vodicí systém. A zkontrolujeme, v jakém technickém stavu přečkaly zimu skleníky, pařeniště a konstrukce zvýšených záhonů.

Není toho málo, co je na každé zahradě potřeba už nyní udělat. Ale vyplatí se to a s šikovnými pomocníky v podobě kvalitních strojů a nářadí je práce efektivní a jde rychle od ruky.

Mohlo by vás zajímat

Pěstitelské potřeby

Tipy pro vás

Zahradnický substrát, 70l
149 Kč
Substrát pro výsev a množení, 10l
49 Kč
Rašelina zahradní, 70l
159 Kč
Trávníkové hnojivo JARO-LÉTO, 10 kg
299 Kč
Substrát pro muškáty, 40l
105 Kč
Mech STOP, 10 kg
269 Kč