Proč jedle z Dánska?
Jedle pro vánoční trh se pěstují i u našich nejbližších sousedů, třeba v Polsku nebo na Slovensku. Ale dendrologové se shodují v tom, že na Jutském poloostrově, kde Dánsko leží, panují pro jejich růst ideální podmínky. Poloostrov je obklopen Severním mořem, a právě drsné klima spolu s unikátní písčitou půdou tvoří pro pěstování těch nejlepších jedlí dokonalé prostředí. Do vánoční velikosti tady rostou poměrně dlouho, osm až jedenáct let. Začíná to ručním sběrem semínek ze zralých šišek a jejich výsev do květináčů. Vzešlé sazeničky jsou přesazeny do venkovních školek a po zesílení putují na konečné stanoviště, kde rostou až do sklizně. Stromky pak podle potřeby prostříhávají místní pracovníci, aby udrželi jejich žádanou souměrnost.
Jak se starat o řezaný vánoční stromek?
Koupenou řezanou dánskou jedli uložte do nádoby s vodou a nechejte v chladném prostředí až do doby, než ji budete zdobit. Před uložením do vody ještě zkraťte spodek kmene o několik cm. Čerstvým řezem dokáže strom přijmout až 10 l vody, a vydrží tak déle svěží. Dejte pozor, ať kůra dosahuje pod hladinu vody v nádobě – stromy totiž sají vodu pletivem umístěným pod kůrou. Takto můžete jedli nechat stát na balkóně, terase nebo na chladné chodbě až do Štědrého dne. Doporučujeme pořídit si stojan, do kterého lze nalít vodu, aby jedle mohla pít i během vánočních svátků. Možná budete muset kmen trochu ořezat, aby se do stojanu vešel. Dejte přitom pozor, ať kůra opět dosahuje až do vody v nádobce. Vánoce skončily? Ekologickým řešením je rozdrtit dřevo do kompostu či ho odvézt do sběrného dvora.
Ekologická odpovědnost
Podporujeme biodiverzitu! Společně s dodavateli zajišťujeme ohleduplné chování k životnímu prostředí. Naši pěstitelé si zakládají na ekologické a udržitelné produkci. Snaží se minimalizovat svůj dopad tak, aby rostlinám i divoké zvěři poskytli co možná nejlepší podmínky pro život.
Pěstitelé si uvědomují, že hospodaří na obrovských plantážích o rozloze 60 000 000 m2, a proto podporují biodiverzitu v co nejvyšší možné míře. Kolem plantáží staví hmyzí banky s přirozenou vegetací, kde se daří různým druhům hmyzu i několika druhům volně žijících ptáků. Tyto oázy divokého života se ukázaly jako velmi účinné a pěstitelé si tak dali za cíl vytvořit 10 000 m2 hmyzích bank každý rok.
Včely hrají v našem ekosystému zásadní roli, proto na dánských plantážích vysévají místní zaměstnanci pásy divokých květů, které včelám a jinému hmyzu zajišťují výživu. Jen v uplynulém roce se podařilo zasadit divoké květiny na rozloze 264 000 m2.
Přímo na plantážích tak roste více než 162 různých odrůd divokých rostlin a žije několik druhů velkých savců, jako jsou vlci, jeleni, divočáci nebo ovce. Ve srovnání s jinými plodinami, jako je například kukuřice, jsou plantáže s dánskými jedlemi oázou klidu pro všechny volně žijící živočichy.
Dánské jedle pomáhají čistit ovzduší od oxidu uhličitého!
Při svém růstu absorbuje stromek více než 18 kg oxidu uhličitého! Ze vzduchu odstraňuje uhlík, který skladuje, zatímco zpět do ovzduší uvolňuje čistý kyslík. Veškerá elektrická energie spotřebovaná na plantážích pochází z udržitelných zdrojů (vítr, slunce).