Do našich zahrad vstupují moderní altány

Do našich zahrad vstupují moderní altány

Sedáváte rádi na zahradě jen tak pro radost z pohledu do přírody? Nebo si k tomu přiberete pár přátel na povídání či jen pěknou knížku ke čtení? Pak určitě oceníte nad hlavou i nějaký přístřešek, altán, který vás v zahradním zákoutí ochrání před slunečními paprsky či letní přeprškou a dodá potřebnou dávku intimity a pocitu absolutní pohody.
Do našich zahrad vstupují moderní altány

Začalo to meditací

Altány nejsou nic nového. Stavěli si je v zahradách už před tisíci lety staří Číňané i Japonci. Sloužily jim jako prostor pro konání čajových obřadů a meditování, posedávali v nich básníci, filosofové i samotní vládci. V Evropě se altány začaly ve větší míře prosazovat v polovině 19. století, tedy s nástupem romantismu, a pak také během secese. A pochopitelně vyrůstaly také u nás. Z těch dochovaných připomeňme například velkolepý Viniční altán v pražské Grébovce, altán v zahradě ratibořického zámku nebo nádherně hravou secesní stavbičku od architekta Dušana Jurkoviče ve Valašském Meziříčí. Altány se stavěly z různých materiálů, známe zděné, dřevěné, ale třeba i litinové nebo ocelové. Vždy však vznikaly s jediným cílem, poskytnout lidem útulné místo k zábavě i odpočinku.
 

Altány mají našlápnuto

Ptáte se, jaký je rozdíl mezi pergolou a altánem? Rozdíl je patrný už na první pohled. Altán má všechny boky volné, usazen je zpravidla ve volném prostoru a není přičleněn k další stavbě, například k domu. Někdy nemá ani podlahu a stojí jen ukotvený v trávníku, čímž je jeho propojení s okolní přírodou ještě podtrženo. Altány proto určitě patří i do moderních zahrad. V poslední době jejich obliba značně stoupá. Vytváříme si prostor, kde nejsme ničím rušeni, kde se osvobodíme od každodenních starostí a stresu. Záleží samozřejmě také na ideálním umístění i s vhodnou úpravou okolí a výsadbou zeleně. V našem sortimentu najdete kvalitní altány v různých atraktivních designech, tvarech a velikostech s odlišnou konstrukcí a použitým materiálem. Na výběr jsou altány s půdorysem čtvercovým, obdélníkovým i osmibokým.
 

V hlavní roli cedr nebo ocel

Například vzhledově moderní zahradní altán Ernir má obdélníkový půdorys (452x393 cm) a v nejvyšším bodu valbové střechy s vestavěným světlíkem měří 287 centimetrů. Stejně jako u některých dalších modelů má hlavní konstrukční prvky vyrobené z mimořádně kvalitního cedrového dřeva. Tedy ze vzácného materiálu, který má jemnou texturu a příjemně voní. Především je však cedrové dřevo ceněno pro svou přirozenou vysokou trvanlivost a odolnost vůči povětrnostním vlivům, hnilobě i dřevokaznému hmyzu. Dalším velmi elegantním modelem v nabídce Mountfieldu je zahradní altán Kaldi (366x307x293 cm). Je vyrobený z oceli a opatřený vysoce odolným antikorozním nátěrem. Zajímavý je také tím, že má valbovou střechu s průchodem, který umožňuje cirkulaci vzduchu a ochraňuje stavbu před případným silnějším větrem. Součástí je také celoobvodová moskytiéra chránící před dotěrným hmyzem.
 
Všechny zahradní altány v naší nabídce jsou řešeny jako praktický stavebnicový systém, takže si altán může sám, snadno a rychle sestavit prakticky každý. Jednotlivé díly jsou předřezané i předvrtané a přesně do sebe zapadají. Zakoupenou altánovou sestavu Vám odvezeme zadarmo až domů. Stoupající popularita zahradních altánů tkví také v jejich multifunkčnosti. Nemusí sloužit výhradně jen poklidnému lenošení v pohodlném křesle. Často lidé v altánu provozují také třeba plynový gril a pořádají v něm sešlosti pro své přátele. Stejně tak může altán sloužit k umístění i luxusní akrylátové vířivky. Někdy slouží altány dokonce i veřejném prostoru, třeba k příjemnému posezení uprostřed parku nebo návsi.

Mohlo by vás zajímat

Altány

Tipy pro vás

Altán Ernir antracit 393 x 452 cm
127 000 Kč 72 990 Kč
Altán Eggi antracit 395 x 395 cm
122 000 Kč 64 490 Kč
Altán Kaldi hnědá 366 x 307 cm
69 000 Kč 45 990 Kč
Altán PIRIN - 336cm x 336cm, Anthracite
105 000 Kč 62 390 Kč
Altán RYSY - 450cm x 390cm
124 000 Kč 73 890 Kč