Jak si kdo ustele, tak taky vstává

Jak si kdo ustele, tak taky vstává

Už jste si toho také všimli? Do našeho sortimentu v Mountfieldu jsme zařadili také matrace. Ano, matrace. Vysoce kvalitní, certifikované, od tuzemského výrobce a za velmi příznivé ceny. Jejich široký výběr najdete v našem e-shopu.
Jak si kdo ustele, tak taky vstává

Proč zrovna matrace?

Od našich zákazníků, zejména těch středního a seniorského věku, často slýcháme, že je při práci na zahradě pobolívají záda nebo klouby, že na chatě ale i doma mívají slabší spaní a ráno vstávají unavení. Jsme sice uznávaní specialisté na zahradní techniku a bazény, ale tohle nám nedalo (mimochodem, spousta našich kolegů, které potkáváte a s nimiž hovoříte v prodejnách, má podobné problémy).
 
Existuje nějaká pomoc, řekli jsme si? Konzultace s odborníky fyzioterapeuty a také s lékaři nabídla celkem jednoznačnou odpověď. Je všeobecně známo, že v posteli strávíme asi třetinu života, většinou spánkem. A řadu problémů má podle odborníků na svědomí právě nekvalitní spaní, přesněji řečeno spánek na nevhodném podkladu. První krok k možnému řešení nedobrého spaní a všelijakých bolestí páteře či kloubů je podle nich nasnadě. Máme vyprovodit stařičkou matraci do sběrného dvora a pořídit si novou, říkají. Není prý nutné hned obíhat ordinace nebo konzumovat „zaručeně fungující“ a drahé preparáty z televizních reklam. Změnit matraci je podle znalců časově nenáročné a mnohem levnější řešení. Koneckonců novou matraci bychom si měli s ohledem na zdravotní dispozice a postupující věk pořizovat každých 7-10 let. Vedle toho je dobré vědět, že i výroba matrací je stále sofistikovanější, přicházejí nové materiály a do jejich konstrukcí se rychle promítají nejnovější poznatky z lékařské praxe.


Testovací centrum matrací

Jak si vybrat tu správnou

Hraje při tom roli věk? Ano, věk je docela důležitý. Například děti do 15 let, jejichž páteř se stále ještě vyvíjí, by měly raději spát na středně tuhé až tuhé matraci, aby jejich tělo mělo ve spánku správnou podporu. Dospělý člověk s normální hmotností by se měl řídit spíš podle pocitu a podle toho, zda spí víc na boku nebo na zádech. Někomu se spí lépe na tuhém podkladu, někomu na měkkém. A senioři? Ti by spíš měli upřednostnit matraci středně tuhou. Z příliš měkké se totiž špatně vstává a z příliš tvrdé by mohly rozbolet velké klouby, zejména kyčelní. Pokud vás ovšem už tělo pobolívá, zvolte měkčí variantu matrace a pro lepší vstávání vyšší postel.
 

Hraje roli hmotnost těla?

Ano, také. Naprostá většina vyráběných matrací pro dospělé má nosnost minimálně 90 kilogramů. Pokud vážíte méně, nemusíte se tuhostí matrace příliš zabývat a podívejte se spíš na její další vlastnosti. Lidé s hmotností nad 90 kg by měli sáhnout určitě po matraci se střední, případně vysokou tuhostí. V případě manželských/partnerských postelí je tedy někdy vhodnější netrvat na velké společné, ale zvolit matrace dvě.
 

V jaké poloze spíte?

I to je při výběru vhodné matrace docela důležité. Správná matrace by totiž měla vaše tělo podepírat a přizpůsobit se mu. A to na jeho nejhmotnějších částech, tedy na lopatkách, ramenech a bocích. Když například spíte valnou část noci na zádech, je vhodné mít matraci tužší, díky ní se vaše bedra nepropadnou a nebudete vstávat bolavými zády. Kdo spí na boku, ten by měl spíše sáhnout po matraci měkčí, která ustoupí tlaku ramen a boků a udrží páteř v rovině. Jestliže většinu noci prospíte na břiše nebo se stále převalujete, pak je asi nejvhodnější brát zlatý střed mezi tuhou a měkkou verzí.


Zóny matrace

Matrace jsou z pěny

Základním materiálem, ze kterého jsou matrace vyráběny, je speciální pěna. Ale, jak už to bývá, i zde jsou rozdíly. Často se také různé druhy pěn při výrobě matrací kombinují. V nabídce Mountfieldu najdete matrace z nejžádanějších a nejdoporučovanějších typů pěn. První je klasická polyuretanová pěna, která vyniká elasticitou a skvěle se přizpůsobuje tělu. Předností pěnových matrací je také nízká cena.
 
Dalším typem je paměťová pěna, Řekli bychom, že jde o chytrý materiál, který umí měnit svoji tvrdost v závislosti na tlaku a teplotě. Spousta lidí se během spánku často překulí třeba z boku na záda a naopak. Pro ně, a také pro dlouhodobě ležící, je paměťová pěna ideální, protože se do původní polohy vrací pomalu (nevytváří okamžitý protitlak). Tím rozkládá tlak vašeho těla, stabilizuje ho v optimální poloze, zmírňuje bolesti zad a rovněž zabraňuje možnému vzniku proleženin. A do třetice si řekneme, co je tak zvaná studená pěna. Tento moderní materiál má větší póry, je prodyšnější a lépe odvádí teplo (tím také omezuje výskyt roztočů a plísní).
 

Máte z čeho vybírat

Škála matrací, které jsme zařadili do našeho sortimentu je opravdu velká. Jsou mezi nimi matrace měkké, které poskytnou spáčům pohodlí, jako na nebeském obláčku, ale i matrace středně tuhé nebo tuhé, které se stanou oporou pro důležité části vašeho těla. Vybírat můžete matrace z deseti různých velikostí, od nejmenší matrace s rozměry 80x195 cm až po manželské s velikostí 180x200 cm.
 
Pokud máte nějaké zdravotní problémy, jsou vám v naší nabídce k dispozici speciální zdravotní a ortopedické matrace, jejichž výběr je asi vhodné kvůli přesnějšímu zacílení konzultovat s ošetřujícím lékařem-specialistou. Pro alergiky máme antibakteriální matrace. A nechybí ani velmi žádané sendvičovézónové matrace, eko matrace, přistýlkové matrace nebo matrace navržené speciálně pro seniory. V případě, že budete chtít svůj spánkový komfort dovést k úplné dokonalosti, můžete si spolu s novou špičkovou matrací pořídit i speciální přikrývky, hypoalergenní polštářeprošívané chrániče matrací (návleky).

Postel s chráničem

Ostatní také zajímá

Jak vybrat správnou matraci?
Jak vybrat správnou matraci?
Jak vyčistit matraci krok za krokem
Jak vyčistit matraci krok za krokem

Mohlo by vás zajímat

Matrace

Tipy pro vás

Matrace Fleximax 14 (80x200 cm)
3 190 Kč 1 750 Kč
Matrace Antibacterial Ultra 17 (80x200 cm)
4 790 Kč 2 390 Kč
Matrace Aloe memory 18 (80x200 cm)
4 390 Kč 2 610 Kč
Matrace Ortopedic memory 18 (90x200 cm)
5 990 Kč 3 320 Kč
Matrace Nature dream aloe 3D 17 (80x200 cm)
5 990 Kč 3 190 Kč
Matrace Aloe memory 18 (90x200 cm)
4 490 Kč 2 650 Kč