Cítíte? Vůně podzimu naplno propukla

Cítíte? Vůně podzimu naplno propukla

Nastalo období, kdy se dny krátí a noci prodlužují. Zanedlouho nás čeká období zimy, která už dokonce na horách vystrčila poprvé růžky. Na tuto dobu tak musíme připravit jak náš domov, tak i zahradu. Ať už jde o její podzimní úklid či přípravu dřeva na zimu.
Pamatujte si, že kromě nádherných barev, podzimní zahrada potřebuje patřičnou péči, která se Vám v následujícím roce vždy vrátí.

Ať Vás zima nezaskočí!
I když tomu současné počasí příliš nenasvědčuje, v říjnu Vás čekají poslední dny, kdy můžete spojit povinnosti s relaxací a podzimním sluníčkem.  Za pár týdnů totiž zaklepe zima poprvé na dveře. A pak není nad to, když do krbu či kamen hodíte pár správně proschlých polen a vychutnáváte si ten pocit příjemného tepla a plápolajícího ohně.

 

Pár tipů pro Vaši zahradu

V říjnu Vás čeká poslední sekání trávníku a právě tyto dny jsou ideální na vertikutaci. Vertikutátorem provzdušníte svůj trávník. Podle velikosti pozemku a členitosti volte mezi vertikutátory benzinovými a elektrickými. Vertikutace by se správně měla provádět dvakrát ročně: na jaře a na podzim.
I ta podzimní je velmi důležitá, rozhodně na ni nezapomeňte. Jedině tak docílíte toho, aby byl váš trávník sytě zelený a patřičně hustý bez vybledlých míst s řidším porostem.
 

Vertikutační nože se šetrně zařezávají do trávníku – čistí jej, provzdušňují a pomáhají mu intenzivně odnožovat a houstnout.


Odhalená holá místa po vertikutaci je nutné znovu dosít (rozhodně před příchodem prvních mrazíků) a neměli byste opomenout vybrat správné trávníkové hnojivo. V těchto měsících volte speciální podzimní hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku a celkově upraveným poměrem živin.

Pravidelně shrabujte listí. Nenechávejte je ležet na zemi, listy pak začnou hnít a s nimi i váš trávník. Jako příjemného pomocníka můžete zvolit zahradní vysavač. Čeká vás pak příjemný úklid bez námahy. Tyto vysavače umí vysát i další drobný zahradní odpad. Neocenitelným pomocníkem se stane i při čerstvě napadaném prašanu nebo při profukování okapů. 

Uzavřete přívod vody, vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Hadice poté uskladněte na suchém a chladném místě – prodloužíte tím jejich životnost.

Zahradní odpad pak odvezte do kompostéru (pozor na listí z ořešáku – to v žádném případě nekompostujte. Obsahuje příliš mnoho škodlivých látek) a ořezy větví prožeňte drtičem či štěpkovačem.

Nezapomeňte připravit dostatek dřeva na zimu
Podzim je také obdobím přípravy dřeva na zimu. Abyste se zbytečně netrápili, stačí si správně vybrat správného pomocníka v podobě řetězové či okružní pily na řezání a štípačky nebo kvalitní sekery na štípání. Pak už stačí kvalitní krbová kamna a můžete relaxovat u plápolajícího ohně. V naší nabídce 34 modelů si vybere opravdu každý.

A teď už Vám přejeme „Krásný podzim nejen s pocitem dobře odvedené práce…“