Důležitost vertikutace dramaticky roste

Důležitost vertikutace dramaticky roste
Zahradní trávníky to mají těžké. Když je v zimě hodně sněhu, tak trpí. Když je ho málo nebo dokonce žádný, jako v posledních letech, strádají ještě víc.
Při absenci sněhové pokrývky jsou totiž trávníky nekompromisně vystaveny nejen holomrazům, ale také výraznému suchu. Škody na nich jsou mnohem vyšší, než kdyby byly celé měsíce pod sněhem. Co s tím?  
K tomu, abychom měli na zahradě vždy překrásný, hustý a zdravě vyhlížející trávník, už nestačí jen kvalitní sekačka, správné osivo a hnojivo. Během sezony se totiž v každém trávníku nahromadí zbytky posekané trávy, odumřelé rostliny a v důsledku toho trávník zarůstá plevelem a mechem. Vytváří se v něm nepropustná vrstva, říká se jí plsť, která trávník doslova dusí.
 
Když není voda…
Řešením je vertikutace. Ta se provádí speciálním strojem, nazývaným vertikutátor, který je při zběžném pohledu docela podobný běžné sekačce. Místo žacího nože však pod kapotou ukrývá soustavu desítek speciálních tenkých svislých nožů nebo pružin, které jsou upevněny na otočné hřídeli. Nože se šetrně zařezávají do trávníku – čistí jej, provzdušňují a umožňují mu dobře odnožovat a houstnout. Především mu ale pomáhají rychle vstřebávat živiny a vláhu. Jenomže v posledních letech blahodárná voda z tajícího sněhu na většině míst v naší zemi chybí. A dříve obvyklé vydatné jarní deště? Ty jsou, bohužel, také v nedohlednu. Odborníci na pěstování trávníků proto upozorňují, že význam vertikutace je pro zdraví trávníků čím dál důležitější. Díky této ozdravné kúře totiž pažit nejen vyčistíme a provzdušníme, ale především umožníme, aby tolik potřebná vláha pronikala rovnou ke kořínkům. Každá vodní kapka se k nim dostane dřív než se stačí vypařit vniveč.

Jak to správně udělat?
Verikutace by se měla provádět na jaře a na podzim. Podle potřeby je možné trávník šetrně pročesat i jednou dvakrát během sezony.
Do jarní vertikutace byste se měli pustit několik dnů po prvním posečení trávníku sekačkou. Do podzimní tehdy, když už to vypadá, že trávník moc neporoste.
Aby byla vaše práce co nejúčinnější, je dobré ošetřit trávník vertikutátorem v jednom směru a pak ještě jednou křížem. Po vertikutaci někdy zůstanou holá místa, která dosejte k tomu určenou travní směsí a celý trávník pohnojte vhodným trávníkovým hnojivem.
Který stroj je vhodný?
Na malou předzahrádku o pár metrech čtverečních postačí ruční vertikutační nebo švédské hrábě.
Pro plochy jen o trochu větší už budete potřebovat vertikutátor s elektrickým nebo benzínovým motorem. Práce s nimi je rychlejší, efektivnější a výsledek nesrovnatelně lepší.

Elektrické vertikutátory jsou velmi tiché a hodí se pro menší a střední zahrady s blízkým přívodem elektřiny. V naší nabídce najdete kvalitní stroje MTF, Levita a Patriot s výkony od 1300 do 1800 W. Vedle technické dokonalosti, propracované ergonomie a vytříbeného designu vynikají také nízkou hmotností což jim umožňuje být s minimem fyzické námahy skvělými pomocníky na ošetřování trávníku i v rukou žen či seniorů.
Do kategorie elektrických vertikutátorů patří samozřejmě i další model z naší nabídky AKU vertikutátor Greenworks, který můžete používat díky baterii i tam, kde není přívod elektřiny.

Nejsilnějším strojem v naší nabídce je francouzský benzinový vertikutátor Stafor, který je díky vysokému výkonu, záběru 40 cm  a kladívkovým nožům určen pro velké zahrady, s přehledem zvládne i plochy velmi členité. Na robustním ocelovém šasi má totiž instalován kvalitní motor Lencin s parádním výkonem 3,5 kW.
 
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat