Eva Vrabcová Nývltová: V infrasauně vypínám tělo i mysl

Eva Vrabcová Nývltová: V infrasauně vypínám tělo i mysl
Úspěšná česká atletka, běžkyně na lyžích a několikanásobná účastnice Olympijských her Eva Vrabcová Nývltová se vrátila z letošního New York City Marathon, který je vrcholem běžecké sezóny. Mezi běžkyněmi z celého světa doběhla do cíle na skvělé 7. pozici. Ještě před jejím odletem jsme si s ní povídali o saunování jako více než vhodné formě relaxace. 
    
Evo, Vy jste si pořídila domácí infrasaunu Isabel 2.

Ano, před devíti měsíci a díky tomu si dopřávám teplo a uvolnění kdykoliv. Miluju teplo.

Předpokládám, že k životu sportovkyně jasně patří wellness aktivity. Jak jste tedy aktivní relax řešila předtím? 

Dříve jsem dojížděla do veřejného wellness centra, jako to dělá asi většina lidí. To mi ale zabíralo čas. Navíc vracet se rozehřátá domů a riskovat tak na podzim nebo v zimě nachlazení, to není zrovna příjemné, nejen před závody. A co si budeme povídat, pohodlí domova a pocit čistoty prostě pro lepší relax ocením.

Podle čeho jste svou vlastní domácí infrasaunu vybírala?

Když jsem se pro koupi rozhodla, zjišťovala jsem všeobecné informace o domácím saunování na internetu. Rychle jsem se tak dostala na webové stránky Mountfield. Líbil se mi design nabízených modelů, a co nakonec rozhodlo, byly určitě zpětné vazby a hodnocení uživatelů.

Mnoho zájemců o domácí saunování přichází s dotazem na prostorovou náročnost takového zázemí. Jak jste umístění sauny řešila Vy?

Bez problémů. Můžu být každopádně důkazem, že infrasaunu lze nainstalovat a provozovat i v panelovém bytě. Opravdu jsme prostor pro infrasaunu nemuseli řešit, stala se součástí naší domácnosti.A tradiční skandinávskou metodu saunování jste také zkoušela?

Ano, ale ochlazovací fáze takové procedury, to není nic pro mně. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla pro infrasaunu a ne saunu finskou. Řada mých kamarádů a kolegů ji využívá, já mám ale opravdu celkově lepší pocit z pobytu v infrasauně. Pocit prohřátí je v obou případech skutečně odlišný, ale srovnatelně účinný.

Jaké jsou tedy optimální podmínky, které vyhovují právě Vám?

Můj čas pro saunu nastává obvykle večer. Teplotu nastavím na 60 °C a v té pak odpočívám 45 minut. Ráda si zážitek zpříjemním také některým z vonných esenciálních olejů.

Znamená to, že se v kabině usadíte a v tichosti o samotě meditujete?

Ne vždy, mám to sice ráda, ale často si s sebou beru také knížku. Model infrasauny, který mám doma, je pohodlný i pro dvě osoby, tak si tam někdy v klidu povídáme s kamarádkou. 

Které zásadní účinky saunování na sobě pozorujete? 

Jednoznačně nenahraditelné svalové uvolnění. Stejně tak za sebou zavřu dveře sauny a vypínám mozek, přepínám na relax. Co dál jasně pozoruji, je také detoxikace pokožky, zlepšení metabolismu a rozhodně i kvality spánku.

Jak často si takové uvolnění v infrasauně dopřáváte? Tréninková průprava je jistě dost náročná.

To ano, ale sauna už patří k mému tréninkovému a vlastně i osobnímu harmonogramu. Vyhradím si čas na saunování téměř denně. Výjimkou jsou snad jen dva dny před závodem, kdy je potřeba svalstvo naopak zpevnit. Ale o to více se na saunu těším po závodech ;-) Beru její služby jako odměnu pro tělo za výkony. Kromě toho je to víc než příjemný doplněk například plavání. Už jsem říkala, že nemám moc ráda chlad, takže v těchto měsících si ji užívám dvojnásob.