Kalendář zahrádkáře: Údržba zahrady po zimě

Kalendář zahrádkáře: Údržba zahrady po zimě
Zahrada celou zimu odpočívala, ale teď nastává čas probudit ji k novému životu. Správný zahrádkář se už nemůže dočkat, až poprvé zaboří motyčku do sluníčkem vyhřáté hlíny. Co ho čeká na předjaří?
 
Zmlazení stromů
 
Máte poslední možnost využít pár zbývajících chladných dnů na prořez keřů a stromů. Zimním řezem v období vegetačního klidu zmladíte strom, vytvarujete korunu a podpoříte růst výhonů.
 

Kompaktní skládací pilka s kvalitní ocelovou čepelí je určena k rychlému řezání živého dřeva.

Univerzální sekery Levita L má hlavu z kované uhlíkové oceli potažené teflonem pro snadný průnik do dřeva, topůrko z kompozitu vyztuženého skelnými vlákny a pohodlnou rukojeť z měkčené protiskluzové termoplastické (TPR) gumy. Součástí balení je plastové pouzdro s poutkem na zavěšení.

 
Na odstranění tenčích větviček postačí jednoruční zahradní nůžky, pro stříhání silnějších větví budete potřebovat nůžky pákové – ty lepší mají převodový mechanismus, který zvyšuje střižný výkon. K odstranění ještě silnějších větví potom poslouží prořezávač nebo stará dobrá pilka.
 

Dvoubřité zahradní nůžky Kent & Stowe R60 z kvalitní oceli jsou vhodné pro střih čerstvého dřeva do průměru 2 cm. Ergonomická rukojeť zvyšuje komfort a pevný úchop.

Dvoubřité teleskopické pákové nůžky Kent & Stowe P60 z kvalitní oceli jsou vhodné pro střih živého a čerstvého dřeva do průměru 4,5 cm. Čepele s nepřilnavou úpravou snadno pronikají do dřeva. Teleskopické rukojeti s pogumovanými madly lze prodloužit až na 90 cm.

 
Suché větve můžete zpracovat v drtiči či štěpkovači na mulč nebo nasekat sekerou na zátop v krbu. Při jejím výběru koukejte hlavně na dobrou ergonomii a kvalitu zpracování. Důležitý je také zamýšlený způsob použití. Velkou štípací sekeru použijete na zpracování špalků, menší univerzální zvládne špalíčky, ale hodí se také na běžné tesařské práce. Nejmenší sekery jsou ideální na přípravu třísek.
 
Okopání záhonků
 
A už se dostáváte ke svým milovaným záhonkům. Při teplotách okolo 3 ˚C můžete zasít špenát, mrkev, petržel či ředkvičky. Než ale začnete sázet, musíte provzdušnit půdu po dlouhém spočinutí pod sněhovou peřinou. Okopání prospěje také víceletým rostlinám – i když to na nich ještě není moc vidět, vnitřní biochemické pochody jsou v plném proudu, kořeny se prodlužují a míza proudí.
 

Šikovný nástroj kombinující kultivátor s motyčkou má široké využíti od kultivace, okopávání, odstraňování plevele až po čištění spár. Pracovní část z kvalitní oceli má antikorozní povrchovou úpravu.

V tomto období se stane vašim oblíbeným pomocníkem motyčka kombinovaná s kultivátorem. Určitě užijete i malé hrabičky, sázecí kolík a další drobné zahradní nářadí. Při jeho výběru koukejte v první řadě na násadu. Musí být lehká, příjemná a odolná. Moderní kompozitové násady mají všechny tyto vlastnosti a vydrží dlouhá léta v perfektním stavu. Pokud dáváte přednost klasickým přírodním materiálům, vyplatí se zvolit kvalitní zahradní nářadí s násadou z tvrdého dřeva, například lakovaného jasanu. Pracovní část by měla být vyrobena z nerezové oceli nebo kovu s povrchovou úpravou, jako je např. speciální fluoroplastový povlak Xylan. Ten má velmi nízký koeficient tření a přitom vysokou ochranu proti korozi, výkyvům teplot a slunečnímu záření.

 
Samozřejmostí je u nářadí všeho druhu pečlivé řemeslné zpracování. Ruku v ruce s ním jde i dobrá ergonomie. Nářadí musí „sednout“ do ruky, aby se pohodlně drželo. Roli hraje i hmotnost: čím menší, tím déle vydržíte pracovat bez únavy.
 
Jarní úklid
 
Máte prořezáno, okopáno a možná už i zaseto. Zbývá jen uklidit, než propukne to pravé jaro. Zametení cestiček a teras se neobejde bez koštěte. Při úklidu ale určitě užijete i hrábě – shrabete jimi nepořádek po zimě a uklidíte drobné úlomky větví po prořezu. Vhodné jsou hrábě s kovovou hlavou, které dokážou též urovnat záhonek či zkypřit půdu.
 

Zahradní hrábě Patriot využijete zejména při kypření a urovnávání pudy. Mají pracovní část z kvalitní nerez oceli s antikorozní povrchovou úpravou, takže s nimi můžete pracovat i po dešti. Díky dlouhé umělohmotné násadě vás nebudou bolet při práci záda.


A pak si stačíte jen na chvilku oddechnout, než udeří jaro plnou silou, vyroste první tráva a po prvním sekání nastane čas na vertikutaci trávníku. Můžete si v té době rozmyslet, jaké nářadí ve vaší kůlně ještě chybí a vypravit se do některé z prodejen Mountfieldu, kde právě teď seženete v předjarní akci všech potřebné pro zahrádkáře za skvělé ceny.
 
 
 
 
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat