Všichni chtějí AKU! A my víme proč.

Po letech náročného zkoušení a testování je zde aku technika, která opravdu funguje, dlouho vydrží a má velký výkon.

Nejde jen o náhradu za elektrické stroje. Zahradní aku technika spojuje výkonnost a dynamiku benzinových strojů s pohybovou nezávislostí. Stroje jsou spolehlivé a mají velmi nízké provozní náklady. Pohybovat se s nimi můžete bez omezení šňůrou v zásuvce. Mají příjemně tichý chod, pracují bez exhalací a vyžadují minimální údržbu. Na jedno nabití dokážou pracovat až 2 hodiny, vždy však záleží na terénu a zpracovávaném materiálu. Atraktivní design a technická dokonalost oslovují mladší generaci, starší lidé oceňují snadné ovládání a nízkou hmotnost strojů.

2 řady unikátní zahradní aku techniky

Není divu, že je o aku čím dál větší zájem. Mountfield proto vyšel svým zákazníkům vstříc a nabízí hned 2 řady unikátní zahradní aku techniky: FlexoTrim od společnosti Ikra a vlastní řadu Patriot. Základ obou řad tvoří špičkové, elektronikou řízené lithium-iontové baterie s napětím 40 V, které obsahují značkové, sério-paralelně zapojené články Samsung. I když jeden z nich přestane pracovat, baterie funguje bez problémů dál, takže je pro ni typická extrémně dlouhá životnost. Jedinou baterii pak lze využít pro různé typy strojů v řadě. Pořizovat si je můžete postupně v průběhu několika let.

Patriot: 1 baterie pro 8 strojů

Unikátní řada zahradní aku techniky Patriot nabízí na výběr 40V baterii s kapacitou 2, 4 nebo 6 Ah, které lze použít pro 8 různých strojů: 2 rotační sekačky (se záběrem 37 a 46 cm), strunovou sekačku, řetězovou pilu, plotové nůžky a teleskopické plotové nůžky, teleskopický prořezávač větví a fukar. Akumulátor lze dobít prostřednictvím standardní nabíjecí stanice nebo rychlonabíječky.

FlexoTrim: 1 baterie pro 5 strojů

Srdcem řada zahradní aku techniky FlexoTrim je 40V baterie s kapacitou 2,5 Ah. Lze ji použít pro 5 různých strojů: rotační a strunovou sekačku, řetězovou pilu, plotové nůžky a fukar. Akumulátor se dobíjí prostřednictvím standardní nabíjecí stanice nebo rychlonabíječky.

Prohlédněte si jednotlivé stroje pěkně zblízka a při práci! Jak funguje zahradní aku technika FlexoTrim, uvidíte zde:Podívejte se, jak testoval fukar a pilu FlexoTrim Pavel Zeman, šéfredaktor webu Český kutil:

Proč aku?

  • Aku stroje – žádný rámus!
  • Maximálně ekologické – žádný benzin, žádné exhalace!
  • Maximálně pohodlné – žádné kabely!
  • Minimální údržba
  • Za benzin ušetříte tisíce a tisíce korun.

Správné skladování baterií

Z přístrojů, které neplánujeme delší dobu používat, bychom měli baterie vyjmout a správě uskladnit. Právě nevhodný způsob skladování může baterie poškodit a snížit jejich využitelnou kapacitu. Ideálním prostředím pro skladování baterií je suché místo se stálou teplotou kolem 15 stupňů. Baterie je třeba skladovat nabité, a protože i při nepoužívání ztrácejí svoji kapacitu, je nutné je jednou za čas dobít.

Špatné skladování a úplné vybití může poškodit především lithium-iontové (Li-Ion) a lithium-polymerové (Li-Pol) akumulátory. Tyto typy baterií netrpí takzvaným paměťovým efektem, takže nevadí, když se dobíjejí i v jen částečně vybitém stavu. Naopak je poškodí, pokud jsou zcela vybíjeny. Proto jsou lithiové baterie vybaveny ochranou, která je před úplným vybitím odpojí. Baterie na bázi lithia za měsíc ztratí kolem 3 procent své kapacity, zatímco starší Nikl-metal hydridové akumulátory (NiMH) samovolně ztrácejí až třetinu kapacity za měsíc.

Okolní teplota, ať už příliš vysoká, nebo naopak nízká, patří k rizikovým faktorům, které mají velký vliv na výdrž a životnost baterií a akumulátorů elektronických přístrojů. Jestliže jsou baterie vystaveny delší dobu velmi nízkým teplotám, hrozí jejich trvalé poškození.

Na životnost baterií mají negativní vliv nejen zimní mrazy, ale i letní horka. Přestože je pro baterie nejvhodnější skladovat je v chladnějším prostředí, teplota pod 5 stupňů již způsobuje ztrátu kapacity. Ovšem na druhou stranu by teplota při skladování neměla dlouhodobě příliš přesahovat 20 stupňů. Moderní baterie je rovněž vhodné častěji dobíjet – třebaže jim ještě zbývá dostatek kapacity.

Nízké teploty způsobují pokles kapacity baterií, které je pak nutné v kratších intervalech měnit nebo dobíjet. Dlouhodobé vystavení mrazivým teplotám pak může způsobit i trvalé poškození baterie. Nebezpečím pro baterii jsou ovšem nejen nízké teploty, ale také voda a vzdušná vlhkost, kvůli níž korodují kontakty a další choulostivé součástky.
Prohlédnout výběr AKU zahradní techniky