Jak prořezávat ovocné stromy a keře

Chcete mít bohatou úrodu z vlastní zahrádky? Pak nestačí ovocné stromy a keře jen zalévat a čas od času přihnojit. Musíte je také pravidelně prořezávat.
Správně udělaný prořez zbaví strom větví, které nepřispívají produkci ovoce. Navíc prosvětlí korunu, což zvyšuje kvalitu úrody a omezuje růst cizopasných mechů a hub. Bez řezu by koruna uvnitř zhoustla větvemi, přetížený strom by pak plodil jen po obvodu.

Zahradní nůžky  

Druhy řezů

V průběhu života ovocného stromu se provádějí tři druhy řezů. V prvních čtyřech až pěti letech je to tzv. výchovný řez, který vytvaruje správně korunu. U vzrostlých stromů v období plodnosti se dělá udržovací řez pro rovnováhu mezi růstem stromu a optimální úrodou. U starších stromů se pak doporučuje řez zmlazovací, který prodlouží životnost stromu, obnoví jeho vegetativní růst a zvýší kvalitu plodů.

Kdy prořezávat ovocné stromy a keře

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.
Letním řezem se odstraňují nepotřebné výhony a krátí zbytečně dlouhé větve. Výsledkem je bohatší a kvalitnější úroda. Probíhá buď před sklizní (podpora tvorby květních pupenů v červenci), nebo po sklizni, zhruba od poloviny srpna do poloviny září.
U jádrovin (jabloně, hrušně) a některých peckovin (třešně, višně) se dělá zimní i letní řez, u jiných peckovin (broskve, meruňky, slivoně a švestky) jen letní řez (nejdříve po narašení pupenů). Ovocné keře se prořezávají po sklizni.

Jak prořezávat ovocné stromy a keře

U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.

Základní principy prořezávání:

  • Udržet rozumný poměr mezi vzrůstem stromu, vytvářeným hlavními větvemi, a jeho plodným obrostem.
  • U korun orientovaných na výšku tvarovat hlavní větve tak, aby pravidelně vyplnily celý objem koruny.
  • U korun orientovaných na šířku směrovat hlavní větve vodorovně – pak pomaleji rostou a lépe nasazují na plod.
  • Řez vést tak, aby po uzdravení splynul s původní větví a nezůstaly pahýly.
  • Silné větve řezat natřikrát, aby nehrozilo podélné rozštípnutí pod váhou větve: napřed větev naříznout do půlky zespoda asi 10 cm od místa, kde ji chcete uříznout. Potom ji naříznout shora ještě o kus dál a odstranit. Vznikne tak zalomený pahýl, který půjde bezpečně a čistě odříznout v požadovaném místě.
  • Starý zanedbaný strom zmlazovat postupně v průběhu několika let - jinak vyžene spoustu větví, ale žádné květní pupeny.
  • Řez musí být hladký a čistý. Větší řezné rány byste měli ošetřit stromovým balzámem nebo štěpařským voskem, aby nedošlo k napadení dřeva infekcí a vysychání.

Čím prořezávat ovocné stromy a keře

Určitě budete potřebovat pilku a zahradnické nůžky, případně teleskopický prořezávač větví. Pilka (může být i jednoruční) odstraní silné větve všude tam, kam dosáhnete ze země nebo z žebříku či štaflí. S vysokou korunou si poradí teleskopický prořezávač. Na zastřihávání tenčích větví užijete zahradnické nůžky.

Prořezávače větví

jsou stroje, která vám prořez stromů hodně usnadní. Když se chcete vyhnout balancování na žebříku s pilkou v ruce, použijte právě prořezávač. Ten vám umožní bezpečně pracovat ze země a odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU. Díky teleskopické tyči dosahuje prořezávač maximální délky bezmála 3 metry.

Zahradnické nůžky

Větve do průměru 2,5 cm zvládnou klasické jednoruční nůžky, na ty silnější se vyplatí použít dvouruční nůžky s prodlouženou rukojetí. Pohodlnou práci umožní nízká hmotnost a vyvážená ergonomie nůžek, díky které dobře sednou do ruky. Základem jsou ovšem čepele z kvalitní oceli s nepřilnavou úpravou, umožňující hladký, čistý a šetrný střih.
Zdá se vám to všechno složité? Nebojte, určitě to zvládnete – stačí se řídit výše naznačenými základními pravidly a vsadit na kvalitní nástroje.

Jednoruční nůžky

Jednoruční nůžky, zleva doprava: Dvoubřité zahradní nůžky Kent & Stowe R20 jsou vhodné pro střih živého květin a čerstvého dřeva o průměru až 1,8 cm. Jednobřité zahradní nůžky Kent & Stowe R40 jsou vhodné pro stříhání suchých větví do průměru 1,8 cm. Dvoučepelové zahradní nůžky Patriot R60 umožňují střih větví do průměru 2,2 cm

Jednoruční zahradní nůžky Patriot R60

mají dvě čepele z velmi kvalitní kované německé oceli a bezpečnostní pojistku. Zvládnou střih větví do průměru 2,2 cm, ale klidně s nimi nastříháte i květiny či byliny. Díky ergonomicky tvarovaným rukojetím se budou dobře držet i ženské ruce. Speciální fluoroplastový povlak Xylan s velmi nízkým koeficientem tření umožní snadné proniknutí do dřeva a hladký, čistý, šetrný střih. Navíc účinně chrání proti korozi a výrazně prodlužuje životnost.

Dvouruční nůžky

Dvouruční nůžky, zleva doprava: Dvoubřité nůžky Kent & Stowe P20 mají čepele z kvalitní oceli s nepřilnavou úpravou, díky které snadno pronikají do dřeva. Nízká hmotnost usnadňuje práci ženám. Jednočepelové nůžky Patriot P60 mají čepele z kované německé oceli, potažené fluoroplastovým povlak Xylan, a bezpečnostní pojistku. Zvládnou střih větví o průměru až 4,5 cm. Teleskopické provedení umožňuje nastavit u každého ramene jinou délku.

Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat