Jak vybrat finskou saunu?

V sauně uvolníte svalové i psychické napětí. Zbavíte se tak stresu a příjemně připravíte např. na kvalitní spánek. Saunování zlepšuje také celkovou imunitu organismu. Snižuje krevní tlak a zlepšuje funkci srdce, plic a ledvin. Díky podpoře pocení detoxikuje organismus a napomáhá rovnoměrnému rozkládání kožního tuku. Úlevu můžete pocítit také od bolestí, především pohybového ústrojí. Saunování pomáhá dále při lupénce a řadě alergií. Pokožku čistí a zpevňuje, mírní tak např. projevy celulitidy.
Jak vybrat finskou saunu?

Jak funguje finská sauna?

Teplota vzduchu v kabině finské sauny dosahuje i více než 100 °C, zatímco jeho vlhkost klesá. Zdrojem tepla jsou elektrická kamna. Náplň rozpálených lávových kamenů poléváme vodou a uvolněná pára, která je typickou dominantou skandinávské metody saunování, vzduch v kabině opět rychle zvlhčuje. Pára může kabinu také provonět esencí přimíchanou do roztoku na polévání nebo vůní bylin. Většina modelů kamen finských saun je připojena na 400 V. Finská sauna se zahřeje na provozní teplotu za 20 minut a více (podle velikosti modelu a typu kamen). Cena jednoho saunovacího cyklu nepřesáhne cca 40 Kč!

Jak probíhá procedura ve finské sauně?            

Podle klasické skandinávské metody strávíte ve finské sauně v teplotách 60-110 °C několik minut (cca 10-20 min). Přesunem z horní na dolní lavici a naopak si jednoduše (bez nutnosti regulace výkonu kamen) zvolíte teplotní zónu, v níž Vám bude v danou chvíli nejpříjemněji. Od 70°C nad podlahou až do více než 100 °C pod stropem. Následuje ochlazení těla studenou vodou. Tuto proceduru opakujete 2-3x. U větších modelů si uvolnění užijete i s rodinou nebo přáteli. Ponechejte si mezi procedurami minimálně denní interval, saunujte se tedy maximálně 3x týdně.

Z jakého dřeva jsou finské sauny?

Kabiny jsou vyrobeny ze dřeva severského smrku nejvyšší kvality (u prémiových modelů bez suků), které vyniká vysokou odolností proti vlhkosti a změnám teplot. A navíc je krásné na pohled díky světlému tónu a husté textuře vláken. Na saunové lavice bylo použito bezsukové dřevo (lípa, osika), které nabízí opravdovou hebkost a minimální tepelnou vodivost! Ani při vysokých teplotách tak lavice na dotyk nepálí, ale příjemně hřeje.

Jak se stavbou finské sauny?

Finskou saunu bez problému umístíte do libovolného interiéru (rodinného domu, městského bytu nebo chalupy). Kabinu sauny tvoří pevná rámová konstrukce a vnější předmontované panely ze smrkového dřeva. Na rozdíl od infrasaun vyžaduje montáž více času a také drobnou práci s dřevěnými díly. K dispozici je Vám na objednávku náš montážní tým. Vyberte pro svou saunu vhodná saunová kamna.

Jak vybrat saunová kamna?

Poléváním náplně rozpálených lávových kamenů v zásobníku elektrických kamen se do kabiny uvolňuje pára. Kamna mají elegantní vzhled a praktickou nerezovou povrchovou úpravou. Volit budete mezi úsporností kamen 3,6 kW nebo některým z výkonných 9 kW modelů (např. saunu Heikki vyhřejí na 100 °C do 20 min). Kamna mají integrovaný nebo externí ovládací panel. Model Combi disponuje navíc zabudovaným generátorem páry. K zapojení a zprovoznění kamen je třeba zakoupit přívodní kabel a případně také kabel na propojení s externím ovládáním. Saunové kameny nejsou součástí balení, ale nabízíme je v sekci saunového příslušenství.
Saunování ve finské sauně

Co byste měli před saunováním vědět?

Po případném saunování během dne doporučujeme vyhradit si čas na následný odpočinek. Pobyt v sauně uklidňuje a uvolňuje napětí, ale extrémně vyčerpaní psychicky ani fyzicky bychom ho podstupovat neměli. Ponechejte si odstup od vydatného jídla ideálně 2 hodiny, nesaunujte se přesycení ani hladoví. Finské sauny nejsou vhodné pro osoby s poruchami kardiovaskulárního systému (infrasauny mohou při nízkých teplotách používat po dohodě s lékařem). Nevstupujte do sauny pod vlivem alkoholu ani ho neužívejte během pobytu. Naopak dbejte na dostatek tekutin před i po proceduře. Používejte osušku nebo župan jako podložku, lavice by neměly přijít do přímého kontaktu s pokožkou.

Jak zážitek ještě umocnit?

Relaxace v sauně získá díky vonným esencím z éterických olejů další rozměr. Aromaterapie posiluje psychickou i fyzickou rovnováhu organismu, blahodárně působí na hormony a fungování lidského těla. Roztok s vodou aplikujte do misky v infrasauně nebo jím polévejte rozpálené lávové kameny ve finské sauně. Vyzkoušejte a také libovolně kombinujte pro osvěžení, uvolnění a uklidnění. Zvolit si můžete vůni pomeranče, kosodřeviny, medu nebo eukalyptu. V nabídce si vyberete z esencí balených v lahvičkách s objemem 50 ml a praktickým dávkovačem. Nabízíme také wellness kosmetiku pro zvýšení efektu saunování hlavně na kvalitu pokožky (hydratační glycerinový krém, zjemňující medový krém, peelingová sůl). Prohlédněte si naše saunové příslušenství.

Jak saunu udržovat?

Pro plnohodnotný zážitek ze saunování v čisté a hygienicky ošetřené kabině bez bakterií doporučujeme interiér saun pravidelně ošetřovat a dezinfikovat speciálními přípravky z naší nabídky saunového příslušenství. Nad rámec čištění pomáhá k údržbě trvalého vzhledu povrchu a jeho impregnaci užití parafinového oleje. Rozhodně nezapomínáme ani na důkladnou očistu doplňků a příslušenství. Dobrým větráním sauny předcházíme množení bakterií ve vlhkém prostředí.

Je možné Vaší finskou saunu postavit na venkovní zámkovou dlažbu v dodatečně provedeném venkovním dřevěném objektu? Nebude tam velký teplotní únik?

Sauny jsou svou konstrukcí určeny pro užití v temperovaných objektech s teplotou cca 22°C. Avšak saunu je možné postavit i do zahradního domku. Je ale nutné zajistit dostatečné odvětrávání, aby nedocházelo k plesnivění sauny a spolu s tím je nutné počítat s delší dobou nahřívání (zejména kvůli studené podlaze). Díky tomu bych pak při výběru sauny zcela vypustil použití 3,6kW kamen a zároveň doporučil sauny z nejvyšší řady (Aren, Soren, Inge a Freya). Tyto sauny jsou vyrobeny kompletně z masivního dřeva a podmínkám v zahradním domku budou odolávat lépe než zbylé sauny z naší nabídky, které jsou opatřeny minerální izolací, která na sebe váže vlhkost.

Mohlo by vás zajímat

Finské sauny

Kategorie článků