Menu Zavřít
+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)
Jak vybrat sekačku? Vše, co potřebujete vědět!

Jak vybrat sekačku – Vše, co potřebujete vědět

Sezóna sekání trávy začíná většinou v dubnu. A trvá zpravidla půl roku. Podle počasí je někdy nutno sekat i každý týden. Říká se, že vizitkou každé zahrady je v první řadě trávník. A na péči o něj je potřeba zvolit co nejvhodnější sekačku.
Jak vybrat sekačku? Vše, co potřebujete vědět!

Jak vybrat sekačku

Hned na začátku si musíte říci, jaké máte na stroj nároky i jaké jsou vaše finanční možnosti. Je potřeba si také vyhodnotit, jak často budete sekat, jak velkou plochu a zda by se vám více hodil stroj elektrický nebo benzínový.

Pokud máte po ruce přívod elektřiny a sekáte pravidelně menší plochu, je vhodnou volbou sekačka elektrická nebo AKU sekačka. Na špičce modelových řad elektrických i AKU sekaček už jsou i stroje s pojezdem a s těmi se nemusíte bát ani na rozlehlejší plochy.

Benzínové sekačky na trávu volíme všeobecně na větší plochy. Pokud nesekáte v členitějším terénu, vystačíte si s modelem bez pojezdu, jinak doporučujeme samochodné sekačky. Komfort při sekání je daleko vyšší.

Na pozemky kolem 500 m2 si vybírejte pojezdové stroje se záběrem 40-46 cm, na velké zahrady už je vhodnější větší záběr nad 50 cm.

Pokud jste sekacím začátečníkem, je dobré konzultovat výběr stroje s profesionálně vyškolenými techniky v prodejně. Vyslechnou si vaše představy, doporučí vhodný stroj. Nikdy vás nenechají odejít s nevhodným výrobkem.

Jak často sekat trávu

V sezóně se tráva seká i jednou týdně, nejdéle každých 14 dní. Záleží na velikosti plochy a také kvalitě trávníku. Na jaře roste tráva rychleji a sekat by se mělo častěji. Uprostřed léta se růst trávy zpomalí a intervaly sekání můžete prodlužovat.

Rotační sekačka

Jak správně sekat trávu

Trávník by se měl zkracovat optimálně ne více než o třetinu a stébla by měla mít minimálně 3 centimetry, aby zůstala dostatečná plocha pro průběh fotosyntézy, která trávě zajistí sytě zelenou barvu.

Trávu nenechávejte přerůst. Když budete sekat vyšší trávu, sekejte ji nadvakrát, nejprve s nejvyšší nastavenou výškou sečení a pak s obvyklou výškou sečení. Směr sekání střídejte, abyste udrželi stébla trávy ve vzpřímené poloze.

Pro dokonalé sečení travních stébel a jejich sběr do koše je nutné zajištění přívodu dostatečného množství vzduchu do prostoru sekačky, proto nenastavujte příliš malou výšku sečení (nejnižší poloha).

Pravidelně kontrolujte naplnění sběrného koše a včas ho vyprazdňujte. Kontrolujte, aby za sekačkou nezůstávala posečená tráva, což je známkou, že je plný koš a kvalita sečení se zhoršuje. Některé moderní stroje disponují optickou signalizací zaplnění koše. Klapka na horní straně koše se v případě zaplnění zvedne a vy víte, že je třeba ho vysypat.

Mohu používat sekačku na mokrou trávu?

Nedoporučuje se to. Posečená tráva se totiž usazuje na stěnách sekačky a není možno zajistit kvalitní sběr do koše. Při sekání za deště či za rosy se sekačky více dusí a trávník jako takový se ničí.

V jakých časových intervalech se dá používat elektrická a benzínová sekačka? Musí být povinné pauzy?

Ideální je řídit se pokyny v manuálu. U každého stroje je optimální doba použití rozdílná. Přestávky po určité době jsou vhodné, alespoň na pár minut. I kvůli ochlazení stroje. Hlavně při větší zátěži.

Jak se starat o sekačkuBenzínová sekačka

Sekačku po každém posekání pečlivě vyčistěte. Konkrétně spodek sekačky kolem nože. Nedoporučuje se tlaková voda jako hadice nebo myčka. Lepší je odstranit nečistoty mechanicky, například špachtlí. Při čistění sekačku opatrně nahněte na zadní část. Ideálně si na madlo dejte nějakou zátěž, aby vám stroj vydržel mírně zvednutý. Míru náklonu volte opatrně, aby nevytekl olej. Nikdy sekačku nestavte na bok.

U benzínových sekaček kromě dolévání paliva kontrolujte během sezóny hladinu oleje podle návodu a v případě potřeby ho dolijte.

Jak převážet sekačku?

Zvládnete to v kufru běžného osobního auta. Stačí složit madla a stroj v kufru zajistit tak, aby se nepohyboval a nedošlo k případnému úniku benzinu či oleje.

Jaký olej mohu použít?

Do benzínové sekačky se zpravidla používají klasické motorové oleje pro čtyřtaktní motory s označením SAE 30.

Co si můžu na sekačce udělat sám a s čím jít do servisu?Oprava sekačky

Záleží na dovednostech daného uživatele. U benzínových strojů určitě zvládnete promazat lanka nebo měnit olej. U některých moderních motorů není možnost vypouštění oleje ve spodní části stroje, ale musíte použít odsávačku, kterou máme v sortimentu. Stejně tak není těžké zkontrolovat, případně vyměnit filtr. Molitanové filtry se dají vyprat v jarové vodě, papírové zase vyfouknout kompresorem.

Šikovnější uživatelé dokážou i nabrousit nůž, ale problém už může nastat s jeho vyvážením, což je hodně důležité pro optimální sekání. Na tuto činnost už je lepší navštívit autorizovaný servis, stejně jako například na opravu a seřízení pojezdu či veškeré operace v motoru.

U elektrických sekaček je údržba snazší. Stejně jako u benzínových je potřeba pravidelně čistit, kontrolovat ostrost nože, u vyšších modelů musíte nechat seřídit pojezd.

 


 

Prohlédnout sortiment sekaček