Menu Zavřít
+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)
Jak vybrat vysokotlaký čistič (neboli wapku)?

Jak vybrat vysokotlaký čistič (neboli wapku)?

Bláto, písek a další nečistoty zmizí z dlažby u bazénu během chvilky. Stejně tak chodník a terasa budou po rychlém zásahu tlakové myčky zářit novotou. Pohodlně omyjete i fasádu domu, omšelý plot a zahradní nářadí. No není to paráda?
Jak vybrat vysokotlaký čistič (neboli wapku)?

Podle jakých parametrů vybírat?

I ten nejlevnější vysokotlaký čistič zastane více práce než proud vody z obyčejné hadice. Na parametrech čističe (lidově řečeno „wapky“) ale záleží: je vhodný jen na občasné očištění zabláceného jízdního kola, nebo i na častější mytí chodníku, či dokonce fasády…?

AKU technika
nový trend na zahradu

Vysokotlaké čističe se v první řadě liší použitými materiály, které ovlivňují jejich životnost. Důležité jsou také provozní hodnoty: tlak a průtok vody, které ovlivňují rychlost a kvalitu mytí.
V první řadě dejte na hmotnost čističe. U nejlevnějších vysokotlakých čističů se používají kolektorové elektromotory, které nemívají příliš dlouhou životnost.
Vysokotlaké čističe od střední třídy výš jsou osazené daleko robustnějšími asynchronními motory. Pozná se to právě na hmotnosti stroje. Zatímco ty levné mívají kolem pěti kilogramů, myčky s asynchronním motorem váží něco přes deset kilogramů.
Pokud tedy potřebujete čistič pro častější či náročnější využití, volte čistič s asynchronním motorem.
S hmotností souvisí i konstrukce čerpadla. U nejlevnějších strojů najdete plast, u střední třídy najdete slitiny, jako jsou mosaz a bronz. V případě top produktů se používá tvrdá keramika.
Také tlak a průtok mají být v rovnováze - je dobré obě hodnoty vyvážit. Čím vyšší má čistič průtok vody, tím rychleji plochy umyjete. Nemusíte totiž vodu usměrnit do tak úzkého proudu. A čím vyšší dává myčka tlak, tím je mytí intenzivnější.

Některé myčky mají i regulaci tlaku. Regulace se objevuje spíše u vyšších modelů, těsně v sousedství profesionální třídy. Jde tu o to, aby u silného stroje šlo tlak u některých pracovních činností zmírnit. Pro běžné používání však regulace není tak důležitá. Tlak na podklad lze totiž regulovat vzdáleností trysky od povrchu. Ne nadarmo se v návodech upozorňuje, že je třeba dávat pozor například při mytí pneumatik, které příliš intenzivní proud vody může i poškodit. Doporučuje se nepřibližovat trysku (vzhledem k šířce proudu) blíže než na vzdálenost 30 centimetrů.

Jsou vysokotlaké čističe samonasávací?

Ano, jsou samonasávací.

Z jakého materiálu jsou čerpadla vysokotlakých čističů?

Dle kvalitativní úrovně tlakových myček se používají i různé materiály. Od materiálů levnějších plastových až po slitiny, jako jsou mosaz a bronz. V případě top produktů se používá tvrdá keramika.

Jaký minimální tlak vody je pro připojení čističe potřebný?

Samotný tlak vody není příliš podstatný, jde především o dostatečné zásobení myčky vodou na vstupu.
Pokud má myčka uvedený průtok 5,5 l/min, tak je vhodné, aby měl zdroj vody alespoň takovou kapacitu, aby dokázal zajistit odpovídající množství vody.
Obecně se dá říci, že tlak vody není zapotřebí žádný, pokud myčka bude používána jako samonasávací.

Jak správně pracovat s vysokotlakým čističem?

Mycí zařízení je určené výhradně pro následující použití:

  • mytí vozidel, přístrojů, budov, zařízení atd. studenou vodou, případně s přidáním prostředků, které určil výrobce

  • přisávání čisticího prostředku, který určí výrobce

  • odstranění kamene a usazenin v potrubí za pomoci příslušných doplňků, které určil výrobce

  • hydro-pískování předmětů za pomoci příslušných doplňků, které určil výrobce.

Mycí zařízení nesmí být používáno na mytí osob, zvířat, elektrických zařízení pod napětím, jemných předmětů nebo samotného mycího zařízení.
Mycí zařízení není vhodné na použití v prostředí se zvláštními podmínkami jako např. korozivní nebo výbušná atmosféra.

Jakým způsobem přidávám saponát do čističe?

Tlakové myčky, které to umožňují, si přisávají saponát samy ze speciální nádoby, která je součástí balení nebo přímo stroje, anebo se koupí jako příslušenství k danému typu myčky.

Jaký průměr hadice se používá pro vysokotlaké čističe?

Nejčastěji 9 mm.

Lze použít prodlužovací kabel u vysokotlakého čističe?

Ano, lze.

Prohlédnout sortiment vysokotlakých čističů

Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací