Jak vyladit dílnu k dokonalosti?

Jak si zpříjemnit dlouhé zimní večery? Každý to má trošku jinak nastavené. Milovník hudby si pustí oblíbené cédéčko, knihomol sáhne po osvědčené knize, televizní maniak usedne k seriálu, sportovní fanatik se potí ve fitness centru a kutil nejradši utíká do dílny, která je pro něj tím nejlepším relaxem třeba po náročném dni v práci.
Jak vyladit dílnu k dokonalosti?

Jak vybavit dílnu

Dílna je pro kutily skoro posvátné místo. Téměř každý si ji postupně zvelebuje a dovybavuje, aby byl schopen vytvářet všechno, co zrovna chce nebo potřebuje a nemusel si chodit půjčovat nářadí k sousedovi.

Co by ve správné dílně nemělo chybět. Když pomineme základní věci, jako dostatečný prostor, světlo nebo elektřina, nezbytnou součástí je pracovní stůl neboli ponk s odkládacími místy a zásuvkami pro uložení malého ručního nářadí, nástrojů a dalších drobných pomůcek. V dílně by rozhodně neměl chybět svěrák. Záleží na každém, jaké má nároky, ale na běžné práce většinou stačí klasický stolní svěrák.

Dílenské nářadí Patriot

Ruční nářadí

A teď k nářadí. Ideální je kombinace ručního a elektronářadí. Z ručního nářadí se správná dílna neobejde bez základních věcí, jakými jsou např. kladivo, různé kleště, sady šroubováků (křížové i ploché), klíčů včetně imbusů, proto přijde vhod i celá sada nářadí. Výběr je rozmanitý a nakupovat můžete i kousek po kousku, takže se dá vybavení dílny neustále rozšiřovat.

Elektrické nářadí

Nejrozšířenější je nářadí elektrické, stále oblíbenější jsou i produkty AKU. Jejich výhodou je mobilita a nezávislost na přívodu elektřiny, ale po určité době práce musíte počítat s dobíjením. Než jdete do specializovaného obchodu s nářadím, měli byste mít jasno, co od výrobku očekáváte, jak často s ním budete pracovat a kolik peněz do něj chcete investovat. Ceny ručního nářadí začínají už na desítkách korun, za výrobky renomovaných značek si připlatíte více.

Z elektronářadí či AKU nářadí jsou nejrozšířenějšími produkty vrtačky, šroubováky, ve správné dílně by neměla chybět ani stolní bruska nebo kotoučová pila. Tyto produkty se dají pořídit od tisícovky výš, pro hobby použití bezpečně stačí AKU vrtačka do 1500 korun.
Výběr nářadí ani dílenského nábytku by nikdo neměl podceňovat. Vždyť každý správný kutil se chce ve své dílně cítit jako v bavlnce, protože je to pro něj i místo dokonalého relaxu.

Šroubujeme a vrtáme

Gola sada

Do základní výbavy domácí dílny každého kutila rozhodně patří pořádná gola sada. Z velkého výběru bitů a nástavců si vždy vyberete ten správný právě pro to, co potřebujete. Díky prodlouženým a ohebným nástavcům se dostanete i na těžko přístupná místa a neunikne vám již žádný šroub.

AKU šroubovák a vrtačka

V nejedné situaci vám jistě přijde vhod i akumulátorem poháněná vrtačka. Taková vrtačka totiž s přehledem zvládne nejen vrtání do různých materiálů, ale můžete ji používat i jako nástroj na šroubování šroubů a vrutů. AKU vrtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion baterií s nadstandardní kapacitou 1,5 Ah.
Samozřejmostí jsou levý a pravý chod, dvě rychlosti otáčení a plynulý rozběh. Integrované osvětlení nad spínačem umožňuje vrtání i při snížené viditelnosti, LED dioda osvítí pracovní plochu nebo připevňovaný šroubek. Indikátor stavu baterie, umístěný na akumulátoru, poskytuje perfektní přehled o zbývající energii.

AKU vrtačka

AKU příklepová vrtačka

Pokud budete chtít vrtat do zdiva nebo tvrdších materiálů, budete potřebovat vyšší výkon, než dokáže nabídnout AKU vrtačka. Pro takové případy je dobré mít ve výbavě vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka Patriot PV0900 o příkonu 900 W je osazena standardním sklíčidlem pro upínání vrtáků do max. průměru 13 mm. Disponuje možností regulace otáček přímo na spínači. Samozřejmostí je možnost levého a pravého chodu a aretace spínače. Má taky pogumované madlo pro komfortnější držení a přídavné polohovatelné madlo, které je osazené dorazem pro kontrolu hloubky vrtání.

Vrtací kladivo

Pokud svépomocně stavíte nebo opravujete dům nebo byt, neobejdete se bez vrtacího kladiva. To má široké využití: můžete je používat na bourání příček, sekání drážek na kabely, odsekávání starých obkladů a dlažby, ale i na vrtání do různých materiálů jako je dřevo, kov, kámen apod. Vrtací kladivo Patriot je vybaveno aretací spínače, spínačem s regulací otáček, páčkou pro přepínání levého a pravého chodu a upínací hlavou systému SDS. Tři přepínatelné funkce zajišťují všestranné využití vrtacího kladiva: vrtání, vrtání s příklepem, sekací funkce a nastavení polohy nástroje.

Vrtací kladivo

Řežeme a brousíme

Úhlová bruska

Úhlová bruska je praktickým pomocníkem na stavbu i do domácnosti, který může sloužit nejen k broušení, ale v případě potřeby i k řezání různých materiálů. Úhlová bruska Patriot UB0900 je vybavena bezpečnostní pojistkou spínače a aretací hřídele pro snadnější a bezpečnější manipulaci s kotoučem. Přední rukojeť brusky lze namontovat do třech poloh, čím zajišťuje komfortní úchop a snižuje tak zátěž Vašich rukou.

Úhlová bruska

Přímočará pila

Nejen na drobné truhlářské práce využijete přímočarou pilu, nebo chcete-li také kmitací pilu. Řežou se s ní díly pro hudební nástroje i třeba otvory do ptačích budek, natolik je všestranná. Nejmodernější stroje jsou vybaveny laserovým pravítkem a mechanizmem úhlové aretace, který umožní boční posun základny a nastavení předkmitu v závislosti na řezaném materiálu. Tuto výbavu má i přímočará pila Patriot PP0710. Nespornou výhodou této pily je beznářaďové upínání plátku, které zvyšuje komfort a rychlost výměny. Nelze opomíjet ani vyšší váhu stroje, která je u přímočarých pil velkou výhodou, protože podporuje přesnost řezu.

Kotoučová pila

Při mnoha kutilských pracích využijete i ruční kotoučovou pilu. Kotoučová pila Patriot KP1300 je praktickým modelem s možností kolmého i nakloněného řezání. Nabízí taky možnost odsávaní prachu pomocí nástavce pro připojení k vysávači. Pila má bezpečnostní pojistku spínače, aretaci hřídele a kovovou kluznou desku, kterou lze nastavit hloubka prořezu a úhel řezu.

Univerzální pomocníci

Vysavač

Rok od roku roste poptávka po průmyslových vysavačích. Není divu – jednak chtějí kutilové mít uklizenou dílnu, jednak tyto přístroje využijí ve více směrech. Zásuvka pro připojení externích elektrických spotřebičů z nich dělá šikovné multifunkční nářadí. Průmyslový vysavač Patriot VC1000 má sběrnou nádobu z nerezu o objemu 30 l a zvládne suché i mokré vysávání. Základní balení obsahuje řadu příslušenství, které lze naskládat do úložného prostoru v nástavci.

Svěrák

Bez svěráku se kutil v dílně neobejde, toto nářadí je potřeba skoro pořád. Přidanou hodnotou svěráku pak bývá otočný mechanismus, který z něj dělá praktického a nenahraditelného pomocníka.

IDEÁLNÍ OBLEČENÍ DO DÍLNY

Není nad to, když se i při práci člověk cítí komfortně. K tomu mu pomohou nejen kvalitní nástroje, ale i vhodné pracovní oblečení. Oblečení MTF a Patriot poskytuje maximální ochranu před vnějšími vlivy, a přitom je pohodlné jako druhá kůže. Kolekce je ušita z odolné bavlněné tkaniny, zesílené tkaniny CORDURA a dalších směsových textilií, jejichž vlastnosti splňují ty nejpřísnější nároky. Oblečení bylo navrženo ve spolupráci s dánským designérem oblečení, díky čemu se budete nejen příjemně cítit, ale i skvěle vypadat.
 

prohlédnout sortiment dílny

Mohlo by vás zajímat

Nářadí
AKU nářadí
Ruční nářadí
Elektrické nářadí

Tipy pro vás

Horkovzdušná pistole Patriot HP1800
819 Kč 425 Kč
Aku baterie Greenworks G24B4 24V
3 480 Kč 1 990 Kč
Pásová Bruska Patriot PB1010
1 980 Kč 1 069 Kč
Stolní bruska Patriot SB0250
2 860 Kč 1 529 Kč
Vibrační bruska Patriot VB0210
1 100 Kč 579 Kč
Aku nabíjecí stanice Greenworks G24UC 24V
1 580 Kč 890 Kč

Kategorie článků