Jak vypěstovat zdravý a hustý trávník?

Každý si chce užít krásně hustý a zelený trávník po celou letní sezónu. Polovina dubna až polovina června nabízí relativně stabilní teploty, a proto se do založení trávníku můžete pustit v tomto období. Podívejte se nyní krok po kroku, jak založit zdraví a hustý trávník svépomocí. 

Příprava půdy pro trávník 

Základem zdravého a hustého trávníku je v první řadě půda. Správně provedený výsev znamená, že se trávník bude při kvalitní péči neustále zlepšovat. Tráva potřebuje k životu živiny, vodu a slunce, proto by měl být trávník založený ideálně do písku, nikoli do ornice.

Písek dobře drží tvar, nesesedá a snadno se urovná. Kořeny trávy pískem snadno prorostou do velké hloubky a plevelu se v něm moc nedaří. Z písčitého podloží se trávě také lépe čerpají živiny a voda. Na začátku je tedy dobré připravit plochu zhruba 20 cm pod budoucí úrovní trávníku. Dále plochu vysypat štěrkem cca 5 cm, kterým se srovnají nerovnosti a vytvoří drenážní vrstva. V tomto kroku je ideální rozvést závlahu a připravit pozice pro postřikovače. Následuje vrstvení křemičitého písku o síle 5 cm, každou vrstvu je potřeba důkladně udusat do podoby, kdy se nebude písek bořit..

Základem úspěchu budoucího trávníku jsou také živiny

Po tom, co je povrch zhruba 5–6 cm pod konečnou úrovní terénu, doporučujeme pro kvalitní růst trávníku, smíchat křemičitý písek s trávníkovým substrátem. Substrát je připraven z vytříděné jemné rašeliny, prosetého a tříděného písku, mletého dolomitického vápence a je obohacen hnojivem se základními živinami. Pokud budete chtít vašemu budoucímu trávníku opravdu dopřát, přimíchejte do směsi také trochu trávníkového organo-minerálního hnojiva pro harmonický vývoj a zdravý růst během celého vegetačního období.
Toto hnojivo posiluje travní stébla a zlepšuje jejich odolnost proti sešlapání a pomáhá k bohatšímu travnímu drnu, který omezuje mechy a plevele. Je také unikátní tím, že kromě minerálních složek obsahuje i složky organické a díky tomu působí déle v půdě. Poslední vrstvu by měl tvořit trávníkový substrát již bez přidaného křemičitého písku.
Před výsevem osiva je potřeba zarovnat plochu substrátem do úrovně terénu, případně -1 cm. Písek si během pár týdnu sesedne, ale poté travní drn začne naopak růst do výšky. Nyní zbývá pořídit kvalitní travní směs a vrhnout se do výsevu.

Výsev kvalitní travní směsi

Kvalitní osivo je základem zdravého, sytě zeleného a hustého trávníku. Pečlivá a správná volba směsi se vyplatí. Vyberte si z kvalitních osiv, která vynikají rychlou klíčivostí, sytou barvou, vysokou regenerační schopností a hustým růstem. Doporučujeme například travní směs pro okrasné trávníky, která je určena pro každodenně používané trávníky u rodinných domů.
Směs vysejte ručně, nebo pomocí ručního rozmetadla Levita 6V, které disponuje širokou škálou nastavení pro stanovení dávkování a šíře záběru osiva.
Vysévejte křížem v množství 3-4 kg/100 m2. Poté osivo lehce posypte trávníkovým substrátem přibližně v 5 mm vrstvě.
Celou plochu poté ještě jednou pečlivě udusejte. Následně začněte se zavlažováním v intervalu 2 hodin na přibližně 3 minuty mezi 6:00 a 20:00 s ohledem na teploty a srážky.
První zavlažování může být delší, poté už je potřeba povrch udržovat pouze vlhký.

První seč

V závislosti na klimatických podmínkách vzejde nový trávník do dvou až tří týdnů. První sekání provádějte v době, kdy budou nejdelší stébla zhruba 6 cm dlouhá a zkraťte je o 2 cm. Následně snižte počet zavlažování o polovinu. Druhé a třetí sekání následuje v třídenních rozestupech.

Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat