Sekání je radost! Jak vybrat správný stroj a ještě pořádně ušetřit?

Sekání je radost! Jak vybrat správný stroj a ještě pořádně ušetřit?

Každý majitel zahrady, sadu nebo louky se do toho již pustil! Tráva útočí a volba vhodného stroje je pro boj s ní klíčová. Rádi Vám výběr usnadníme malým průvodcem.
Sekání je radost! Jak vybrat správný stroj a ještě pořádně ušetřit?
Rotační sekačka je stále nejpoužívanějším strojem na sekání trávy v zahradách rodinných domů, chat či chalup. Mění se ale nároky uživatelů. V posledních letech stále více volají po maximálním komfortu při práci a technických inovacích. A výrobci se na to snaží reagovat. Poslední dobou bodují například funkce jako startování tlačítkem, nastavitelná rychlost pojezdu nebo velká kola uložená na kuličkových ložiscích pro lepší pohyb v terénu. Hodně populární je také systém sběru trávy 4 v 1, který nabízí 4 způsoby, jak naložit s posečenou trávou: sběr do koše, zadní a boční odhoz, mulčování. Stačí zmáčknout tlačítko a můžete sekat. Startování je vůbec dnes daleko jednodušší. Odpadá tahání za šňůru, pak je tu automatický sytič a u strojů vyšších kategorií už ani nemusíte dopředu nastřikovat palivo. Volit můžete mezi stroji s pojezdem i bez něj.

Rotační sekačka

Benzinové modely sekaček jsou vhodnější na sekání větších zahrad, ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Elektrické sekačky jsou primárně vhodné na sekání menších ploch a také méně členitých pozemků. Jsou to stroje nenáročné na údržbu, dobře ovladatelné a lehké. Jste vlastně pouze limitováni přívodem elektřiny a taháním prodlužovacího kabelu. Kromě tradičních benzinových a elektrických modelů je stále větší poptávka po akumulátorových strojích, které pracují na lithium-iontovou baterii. Tu můžete použít pro všechny další stroje dané výkonové řady. Stačí ji snadno přecvaknout z jednoho stroje do druhého a pokračujete v práci. AKU sekačky jsou tiché a ekologické, protože neprodukují žádné exhalace. Navíc jsou nenáročné na údržbu a jejich provoz je hodně ekonomický, protože nabití baterie do plného stavu Vás vyjde jen na pár korun. Obrovskou výhodou AKU techniky je společná bateriová platforma, díky níž můžete jednou baterií pohánět mnoho různých strojů - například sekačku, křovinořez, plotové nůžky, pilu, fukar a další.
 
Zahradní traktory nabízejí výkon a luxus na čtyřech kolech pro sečení velkých a členitých ploch. Posekají trávu excelentně a mnohonásobně rychleji než sekačka a Vy v podstatě jen točíte volantem a užíváte si dunění silného motoru pod kapotou. Pro zahrady s větším množstvím stromů a okrasných keřů jsou výhodné obratné ridery, tam, kde potřebujete v první řadě sílu, sáhněte po nadupaném traktoru. Jedná se o robustní výkonné stroje, které se nezastaví před ničím. Můžete mít i čtyřkolku a nadstandardní výbavové prvky jako palubní počítač, tempomat nebo komfortní nastavitelné sedadlo s područkami. Traktor ale zdaleka není jen sekačka. Díky připojení nejrůznějšího příslušenství (vozík, shrabovač trávy, rozmetadlo, válec, radlice atd.) z něj uděláte stroj využitelný po celý rok.

Robotická sekačka
 
Robot pracuje za vás. Pro dokonale střižený anglický trávník stačí robota jen nastavit a pozemek rozdělit podle velikosti a členitosti travních ploch do několika zón. Dál už pracuje za vás. Seče trávu jen ve dnech a časech, jaké si dopředu nastavíte. Moderní robotické sekačky jdou ruku v ruce s posledními technickými trendy. Dají se snadno ovládat i přes mobilní aplikaci, mají několik chytrých senzorů, díky nimž se sekačka lépe orientuje na sečené ploše a efektivněji pracuje. Dešťový senzor pošle robota schovat před lijákem do nabíjecí stanice se stříškou, náklonový senzor umožňuje práci ve sklonu až 37 %, antikolizní senzor eliminuje riziko nárazu na překážku. Kromě naprosté samostatnosti a téměř nulové hlučnosti je obrovskou výhodou robotické sekačky i fakt, že neprodukuje žádný travní odpad. Robot seče pravidelně a stébla naseká na miniaturní kousíčky. Ty se v trávníku rozloží a působí jako přírodní hnojivo.

Benzínový křovinořez
 
A specialisté na vysokou trávu? Křovinořezy nabízejí univerzálnost. Ta spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety. S křovinořezem můžete sekat i v daleko hůře přístupných místech jako jsou svahy nebo příkopy. Díky dvouramennému nosnému popruhu a komfortní T rukojeti se váha stroje perfektně rozloží a práce s křovinořezem je velmi snadná.

Bubnová sekačka

Na rozlehlých pozemcích, jako jsou louky nebo sady, použijte raději bubnovou sekačku. Ty nejsilnější modely si poradí s trávou vysokou až 150 cm! Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku je podle modelu ukryto čtyři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru. Bubnovky jsou poháněny silnými motory a díky pojezdu je práce s nimi velmi příjemná. Komfort navíc zvyšuje i fakt, že posekanou trávu vám bubnové sekačky díky speciálnímu naváděcímu krytu úhledně složí do úhledných řádků a vy se můžete rozhodnout, jak s ní naložíte.
 

Mohlo by vás zajímat

Zahradní technika
Robotické sekačky
Rotační sekačky
Křovinořezy
Traktory a ridery

Tipy pro vás

Aku rotační sekačka Greenworks G40LM35 40V
7 250 Kč 3 590 Kč
Benzínová sekačka MTF SP 42
10 100 Kč 5 990 Kč
Elektrický vertikutátor MTF LSE 140 V
4 100 Kč 1 990 Kč
Křovinořez MTF BC 26 TT
7 040 Kč 2 990 Kč
Benzínová sekačka MTF LM 40 PSP
8 050 Kč 3 990 Kč
Benzínová sekačka MTF LM 40 PP
7 690 Kč 3 390 Kč