Výběr ideální sekačky pro váš zelený koberec!

Výběr ideální sekačky pro váš zelený koberec!

Rotační sekačka je nejpoužívanějším strojem na sečení trávy. Zvládne velké i členité zahrady, malé zahrádky nebo předzahrádky. Poradí si i s vyšší a hustší trávou. Jde jen o to vybrat ten správný stroj, který bude Vaší zahradě sedět na míru.
Výběr ideální sekačky pro váš zelený koberec!
Pokud uvažujete o nové sekačce, hned na začátku byste si měli říct, jaké máte na stroj nároky i kolik chcete do sekačky investovat peněz. Je potřeba si také vyhodnotit, jak často budete sekat, jak velkou plochu a jaký druh pohonu sekačky by byl pro vás vhodnější. Určitě je ideální zajít se poradit do specializované prodejny, sdělit své představy prodejnímu technikovi a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější stroj. Možností je spousta.
 
Sekačku můžete vybírat mezi stroji benzinovými, elektrickými nebo akumulátorovými, které pracují na lithium-ionovou baterii. A pak záleží na vás, jaké výbavové prvky požadujete (možnost nastavení rychlosti pojezdu, elektrický startér, velká kola, systém 4v1 atd.). Důležitou věcí je i volba materiálu šasi. Ocelové šasi je například logickou volbou u velkých pojezdových strojů, používaných na rozlehlých pozemcích. U modelů určených na menší plochy udělá dobrou službu lehké šasi z kvalitního plastu.
 
Velký zájem je o sekačky s řadou vychytávek, které zvyšují komfort sekání či přinášejí nějakou nadstavbu. Jedná se například o regulovatelný pojezd, který už je dnes běžným standardem. Top modely disponují i několikarychlostní převodovkou nebo variátorem pro ještě lepší nastavení rychlosti. Další oblíbenou funkcí je startování tlačítkem, což ocení zejména ženy či starší osoby. Už žádné tahání za šňůru. Prostě jen zmáčknete tlačítko a můžete sekat. Velmi praktický je rovněž systém 4v1, který nabízí u jediného stroje čtyři způsoby, jak naložit s posekanou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní odhoz a boční odhoz. Ke komfortu sekání přispívají i velká kola pro optimální pohyb v terénu, nastavitelná madla či optická signalizace zaplnění koše.


Nejžádanějšími jsou na trhu stále benzinové sekačky. Všeobecně platí, že jsou vhodné na větší pozemky. Ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a vysokou výkonností.


Elektrické sekačky jsou ideální na sekání menších a méně členitých pozemků s dobrou dostupností elektřiny. Jsou nenáročné na údržbu, dobře ovladatelné, mají nízkou hmotnost, jejich provoz je poměrně tichý a ekologický. Můžou oslovit také nižšími pořizovacími náklady v porovnání s většinou benzinových modelů.


Čím dál větší oblibu si u majitelů zahrad získávají AKU rotační sekačky, které pohání dobíjecí Li-Ion baterie. Největší výhodou je, že jednu baterii můžete použít i pro všechny další stroje dané výkonové řady (kromě sekačky např. plotové nůžky, strunová sekačka, řetězová pila, prořezávač, fukar, ale i třeba myčka, křovinořez, vertikutátor a další). Stačí jen baterii snadno přecvaknout z jednoho stroje do druhého a můžete pokračovat v práci. Neřešíte drahý benzin ani prodlužovací kabely, které řadu uživatelů sekaček limitují při práci. AKU sekačky jsou tiché, ekologické a náklady na jejich údržbu jsou minimální. Tyto stroje prochází neustálými inovacemi a zlepšováním, takže dnešní AKU sekačky už jsou často výkonově a dynamikou srovnatelné s benzinovými stroji.


Pokud chcete mít na zahradě dokonale střižený anglický trávník a nebaví vás jezdit s klasickou rotační sekačkou nebo traktorem, můžete použít robotickou sekačku: stroj, který pracuje za vás… Robota stačí nastavit podle velikosti a členitosti zahrady, kterou si rozdělíme do několika zón. Dál už pracuje za vás. Seče trávu jen ve dnech a časech, jaké si dopředu nastavíte. Moderní robotické sekačky jdou ruku v ruce s posledními technickými trendy. Dají se snadno ovládat i přes mobilní aplikaci, mají několik chytrých senzorů, díky nimž se sekačka lépe orientuje na sečené ploše a efektivněji pracuje. Dešťový senzor pošle robota schovat před lijákem do nabíjecí stanice se stříškou, náklonový senzor umožňuje práci ve sklonu až 37 %, antikolizní senzor eliminuje riziko nárazu na překážku. Kromě naprosté samostatnosti a téměř nulové hlučnosti je obrovskou výhodou robotické sekačky i fakt, že neprodukuje žádný travní odpad. Robot seče pravidelně a stébla naseká na miniaturní kousíčky. Ty se v trávníku rozloží a působí jako přírodní hnojivo.
 
Sekání trávy je v tomto vegetačním období hodně aktuální téma. Díky našim tipům už ale víte, že s kvalitní sekačkou zvládnete svůj trávník zkrotit raz dva.

Mohlo by vás zajímat

AKU sekačky
Robotické sekačky
Benzínové sekačky
Elektrické sekačky

Tipy pro vás

Benzínová sekačka MTF LM 51 SP
17 250 Kč 12 890 Kč
Benzínová sekačka G 53 TKE Comfort Plus
24 070 Kč 16 490 Kč
Robotická sekačka MTF DM2 600i
23 200 Kč 12 990 Kč
11 490 Kč a 100 bodů
Elektrická sekačka MTF LME 32K
3 190 Kč 1 990 Kč
Benzínová sekačka MTF LM 40 PSP
8 850 Kč 5 590 Kč
Aku rotační sekačka Greenworks G40LM41 40V
9 710 Kč 6 590 Kč
5 790 Kč a 50 bodů