Co před zimou s nábytkem, grily a zahradními stroji?

Co před zimou s nábytkem, grily a zahradními stroji?

Začátek listopadu je na zahradách dobou velkého úklidu, ale také časem, kdy je potřeba se postarat o venkovní nábytek, grily i zahradní techniku. A náležitě je po náročné sezoně, kdy nám přinášely radost a pomáhaly v práci, připravit na přezimování. Vezměme to popořádku.
Co před zimou s nábytkem, grily a zahradními stroji?

Ratan, tahokov a hliník omyjte

Pokud jste majiteli zahradního nábytku, který je vyroben z umělého ratanu, stačí, když jednotlivé kusy ostříkáte proudem vody, abyste ze zákrut výpletu odstranili drobné mechanické nečistoty. Potom použijte čistič na vyplétaný nábytek, kterým dokonale odstraníte všechnu mastnotu nebo i saze z grilování. Pokud se někde polyetylenové vlákno výpletu poškodilo, radí někteří kutilové zkusit opravu pomocí tavné pistole (sami jsme to nezkoušeli, takže bez záruky). Takto ošetřený ratanový nábytek můžete uložit kamkoliv pod střechu.
Nábytek vyrobený z moderního tahokovu a hliníku je prakticky bezúdržbový. U obou typů stačí, když konstrukci očistíte vlhkým hadrem a dotáhnete spojové šrouby. Výplety z umělé textilie opláchněte vlažnou vodou se saponátem a nechte dobře oschnout.
Pak už můžete nábytek uložit na suché místo, třeba do garáže, zahradního domku nebo pod pergolu. Aby se na něj během zimních měsíců neprášilo, je dobré jej překrýt nějakou prodyšnou plachtou nebo dekou. Chlad nebo dokonce mráz mu nevadí. Nábytek z tahokovu, který je potažen speciální patentovanou vrstvou Elotherm, můžete klidně nechat venku i přes zimu.

Set kovového zahradního nábytku

Dřevo napusťte olejem

Druhou širokou skupinou je nábytek ze dřeva. Může to být teak, eukalyptus, ale také třeba severská borovice. I tento nábytek, ať už je vyrobený z evropských nebo zámořských exotických dřevin, je vhodné nejprve zbavit případných hrubých mechanických nečistot vlhkým hadrem nebo proudem vody. Pak použijte speciální čistič na dřevěný nábytek, kterým odstraníte všechnu mastnotu a jiné nečistoty. Po oschnutí je potřeba povrch impregnovat pomocí oleje na dřevěný nábytek, který se nanáší hadříkem nebo houbičkou. Takto ošetřený nábytek uložte někam pod střechu na suché místo. Olejovou kúru byste svému dřevěnému nábytku měli znovu dopřát na jaře a jednou dvakrát i během letní sezony.
Zvláštní pozici mezi všemi druhy nábytku ze dřeva zaujímá ten, který byl vyroben z tropického teaku. Má totiž tu unikátní vlastnost, že časem se jeho medová zlatohnědá barva mění na typickou šedavě stříbřitou. Pokud ale chcete uchovat jeho medové zbarvení s proužky přecházejícími do světle až do tmavě hnědé, doporučujeme speciální použít přípravky Teak Cleaner a Teak Protector. Nechte nový nábytek týden ve venkovním prostředí, pak jeho barevný tón „zakonzervujte“ Teak Protectorem. Pokud budete renovovat již zašlý nábytek, jeho vyčištění zajistí Teak Cleaner, pak následuje zmíněné ošetření Teak Protectorem. Použít můžete také čistý teakový olej, ten je vhodný i na ochranu povrchu stolů před znečištěním skvrnami. Na konci sezony použijte oba přípravky a určitě nezapomeňte dotáhnout šrouby kování. Teakový nábytek může zůstat venku. Mráz, sníh a vlhko mu nevadí.

Set ratanového zahradního nábytku

Polštáře vyperte

Naši péči si jistě zaslouží i nábytkové podsedáky. Všechny z nabídky Mountfieldu lze snadno prát běžnými postupy. K případnému chemickému čistění je přijímají i mnohé čistírny. Pokud se do praní pustíte svépomocí, tak u každého typu podsedáku najdete konkrétní pokyny, které většinou doporučují šetrné ruční praní s pomocí běžných pracích prostředků. U některých lze z molitanové vycpávky sejmout látkový potah, ten klidně dejte do pračky a vyperte na 40 stupňů.
Podsedáky nechte důkladně uschnout, zabalte je do igelitového vaku (např. smršťovacího) a ten uložte do boxu nebo na takové místo, kam se nedostanou myši a kuny. A nezapomeňte, že před mrazem, je potřeba ochránit také další zahradní doplňky s látkovými nebo pryžovými součástmi, například zahradní houpačkyslunečníky nebo trampolíny (u těch je určitě žádoucí uklidit límec, který kryje pružiny).

Polstr na zahradní židli

Jak zazimovat gril?

Ačkoliv mají zimní grilovačky své kouzlo a jsou stále oblíbenější, většina z nás asi tyto gurmánské orgie odloží opět až na příští sezonu. Zazimovat zahradní gril není nic náročného. U grilů na dřevěné uhlí důkladně vyčistěte špachtličkou nebo drátěným kartáčem ohniště a umyjte je odmašťovacím přípravkem. Podobně očistěte grilovací mřížku. Plynové grily s nerezovými částmi důkladně očistěte od zbytků potravin a omyjte od mastnot čisticím prostředkem na grily. Plynovou lahev odpojte. Její bezpečné uskladnění se řídí státní normou. Hlavní zásadou je, aby nikdy nebyla uložena naležato, dále v nevětraném prostoru a pod úrovní terénu, třeba ve sklepě. Nikdy ji také neskladujte v místnostech, kde se spí a v blízkosti topných těles.Takto ošetřený gril pak postavte pod střechu a zakryjte plachtou na gril.

Kryt na zahradní gril Přístřešek pro zahradní gril
 

Sekačky i traktory pošlete do lázní

Asi se shodneme, že letošek byl pro všechny zahradní stroje fakt náročný. Rotační i bubnové sekačky, křovinořezy, zahradní traktory, kultivátory i řetězové pily byly v neustálém zápřahu a dostaly těžce zabrat. Zaslouží si mnohem víc než jen důkladnou očistu.
Měli byste jim dopřát lázeňskou kúru v podobě odborného servisu. Aby byly po zimní pauze v prvotřídní kondici a připravené na další sezonu. Svůj stroj můžete už nyní v kterémkoliv servisním středisku Mountfield dát na posezonní prohlídku, která je ZDARMA. Pokud bude třeba, proškolení servisní technici provedou u Vašeho stroje i nutnou ÚDRŽBU za mimořádně zvýhodněných podmínek.
Před zimní šichtou si můžete nechat prohlédnout i své benzinové sněhové frézy. Podrobné informace o posezonních prohlídkách a údržbě se dozvíte zde.
Pokud jste majiteli elektrických strojů, stačí je většinou důkladně očistit a uložit na suché místo. U sekaček zkontrolujte ostří žacího nože. Jestliže je ztupené, nechte nůž v servisu nabrousit, případně si pořiďte nový. Všechny stroje, ať už benzinové nebo elektrické, zaparkujte na suché místo (do garáže, stodoly, zahradního domku) a něčím je zakryjte, aby se na ně zbytečně neprášilo.

Posezónní servis zahradní techniky

Ostatní také zajímá

Jak vybrat a udržovat zahradní nábytek?
Jak vybrat a udržovat zahradní nábytek?
Údržba a čištění grilu - Snadno a rychle
Údržba a čištění grilu - Snadno a rychle

Mohlo by vás zajímat

Kryty a přístřešek pro grily
Čištění grilu
Kryty

Tipy pro vás

Kryt na plynový gril 132x58 cm, výška 110 cm
1 600 Kč 879 Kč
Kryt na plynový gril 158x61 cm, výška 107 cm
1 850 Kč 990 Kč
Kryt na gril, voděodolný, 93x80x82 cm
1 100 Kč 610 Kč
Přístřešek pro gril 236x150x235cm
18 100 Kč 7 990 Kč