Menu Zavřít
+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)

Jak vybrat a udržovat zahradní nábytek?

Sestava nábytku je obvykle středobodem terasy nebo centrem naší zahradní zábavy. Proto je důležité zvolit vhodnou velikost, materiál i vzhled nábytku tak, aby byl v harmonii se svým bezprostředním okolím i celkem. Jeho výběru věnujeme pozornost hlavně proto, že si ho budeme užívat řadu let po celou sezónu, v případě zimních zahrad dokonce celoročně. Podstatným faktorem je tedy i jeho kvalita.
Jak vybrat a udržovat zahradní nábytek?

Výběr materiálu

Námi nabízené prvky nábytku můžete snadno kombinovat a vytvořit tak dle vlastních představ více než 400 variant zahradních sestav. U jednotlivých produktů proto neuvádíme ceny sestav. Vaše ideální sestava může obsahovat např. libovolný počet židlí a vybírat můžete klidně i z různých materiálů. Definováním sestav Vás prostě při výběru neomezujeme.

Dřevo

Možná dáte přednost přírodnímu vzhledu masivního a velice odolného nábytku z exotického dřeva, jakým je teak nebo eukalyptus. Teakový nábytek je dlouhověký a skvěle zvládá celoroční vystavení venkovním podmínkám včetně kyselých dešťů a zároveň nepodléhá napadení škůdci ani plísněmi.

Několik řad dřevěného zahradního nábytku nabízí tradiční i moderní design. Na zahradách a terasách kromě toho jistě oceníte i jeho všestrannou pevnost.

Dřevěný zahradní nábytek

Kov

Všude tam, kde se svým vzhledem nehodí celodřevěný nábytek, zaboduje obvykle zahradní nábytek kovový. Konstrukce ze slitiny hliníku a mědi (dural) je stabilní a téměř nezničitelná. Přesto vás mile překvapí svou nízkou hmotností. Nábytek je samozřejmě odolný také vůči vodě i slunečnímu záření. Jeho povrch nebledne a hlavně, je téměř bezúdržbový. Oblíbený je také dekorativní tahokov s oky, který vzniká tažením a prostřiháváním plátu kovu.

Ratan 

Ratanový zahradní nábytek má výplet z umělého polyetylenového vlákna, které zvládá venkovní podmínky lépe než ratan přírodní. Nepraská a neztrácí barvu, nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Hliníková konstrukce je pak zárukou pevnosti a trvanlivosti. Ratanové prvky snadno zkombinujete s dřevěnými i kovovými stoly z naší nabídky.

Ratanový zahradní nábytek

Je nábytek dodáván v rozloženém stavu?

Abychom ušetřili prostor pro uskladnění a hlavně při transportu nábytku, některé prvky prodáváme rozložené. Snadno je ale sestavíte dle přiloženého návodu. Montáž vyžadují stoly. U stolů Variant si dokonce kombinaci podnože a desky volíte z 24 možností! Pevná dřevěná křesla budete stejně jako další dřevěné prvky také šroubovat. Všechna polohovací křesla jsou zároveň skládací, čehož využíváme i při jejich balení. Stačí je tedy z krabice jen vytáhnout a rozložit.

Lze polohovací křesla sklápět do vodorovné polohy?

Ne, pro přímé vystavení celého těla slunečním paprskům nebo chvíle spánku v zahradě doporučujeme některé z naší nabídky zahradních lehátek. Polohovací křesla ale poskytují 4 - 6 poloh pro dostatečně pohodlné přímé sezení u stolu nebo uvolněnou pozici při čtení a stejně tak pro relax s dobrým drinkem v pololeže.

Polohovací křeslo

Jak udržovat zahradní nábytek?

Teak

Teak je nejtvrdším dřevem na světě se skvělou životností a ochranou před venkovními vlivy. Pokud mluvíme o jeho údržbě, týká se především péče o jeho zbarvení. Pokud teakový nábytek ponecháte bez ošetření, jeho medové zbarvení přejde do šedo-stříbrné patiny. Ta je typická pro tradiční vnímání teakového nábytku např. v Británii. Pokud ale chcete uchovat jeho medové zbarvení s proužky přecházejícími do světle až tmavě hnědé, doporučujeme speciální přípravky Teak Cleaner a Teak Protector. Nechte nový nábytek týden ve venkovním prostředí, pak jeho barevný tón „zakonzervujte“ Teak Protectorem. Pokud budete renovovat již zašlý nábytek, jeho vyčištění zajistí Teak Cleaner, pak následuje zmíněné ošetření Teak Protectorem. Použít můžete také čistý teakový olej. Ten se používá také na ochranu povrchů dřevěných stolů před znečištěním skvrnami. Pravidelně dotahujte šrouby kování, chráníte tak dřevo i kování.

Údržba zahradního nábytku

Eukalyptus

Povrch eukalyptového nábytku sice již chrání olejová lazura, ale doporučujeme jeho pravidelné ošetření olejem na dřevěný nábytek. Dřevo eukalyptu totiž nemá tak vysoký obsah vlastního oleje, jako teak.

Nábytek z eukalyptu

Hliník a tahokov

jsou velmi oblíbenými materiály také právě proto, že jsou téměř bezúdržbové. Postačí občas opláchnout vlažnou vodou a dotáhnout šrouby. Kovová konstrukce je dobře chráněna povrchovou úpravou práškováním nebo lakováním. Konstrukce hliníkové zahradního nábytku se díky ní navíc ani v parném létě tolik nerozpaluje.

Hliníková zahradní židle

Ratan

Díky polyetylenovému výpletu jde výplet ratanového nábytku jednoduše očistit vlažnou mýdlovou vodou. Jeho konstrukce ze slitiny hliníku je bezúdržbová.

Ratanové křeslo

Jak správně skladovat nábytek v zimě? Nebo je mrazuvzdorný?

Ideálním místem pro skladování zahradního nábytku jsou větrané suché přístřešky, jakými jsou garáže nebo dílny. Nábytek v zimě ale nevystavujte nadměrnému teplu, ani ho nepřikrývejte, potřebuje dýchat a zabráníte také jeho vlhnutí. I když ho v zimních měsících s výjimkou zimních zahrad nejspíš nebudete využívat, nábytek z tahokovu a teaku zvládne celoroční pobyt venku bez újmy. Prověřte ale, že jsou šrouby teakového nábytku dobře dotaženy. Zabráníte tak pronikání vody do štěrbin a jejímu následnému zamrzání, které by mohlo dřevo narušit. S ohledem na textilní a pryžové části doporučujeme před mrazy uskladnit také zahradní doplňky, jakými jsou houpačky, slunečníky, trampolíny a potahy na nábytek.

 

Prohlédnout sortiment zahradního nábytku