Jak vybrat solární ohřev a jak pracuje?

Jak vybrat solární ohřev a jak pracuje?

Solární panel pohlcuje tepelnou energii slunečních paprsků a předává jí vodě, která panelem proudí. Chladná voda z bazénu je pomocí čerpadla filtračního systému vháněna do solárního panelu. Průchodem množstvím malých obdélníkových trubiček, kterými je panel tvořen, se voda ohřívá a teplejší se vrací zpět do bazénu. Využíváte tak zdarma sluneční energii k ohřevu bazénu. Pevný polypropylen nerezne ani nezarůstá vodním kamenem.
Jak vybrat solární ohřev a jak pracuje?

Kdy pracuje solární ohřev dobře? 

Správně nainstalovaný solární systém k bazénu zvýší teplotu vody v bazénu až o 6°C během sezóny oproti bazénům bez ohřevu. Pokud je pod mrakem nebo deštivo, solární ohřev bude fungovat hůře. Stačí ale jeden nebo dva slunečné dny a teplota vody se rychle vrátí zpět. Teplota vody v bazénu by neměla přesáhnout 30°C. Teplá voda příliš neosvěží a navíc tvoří optimální podmínky pro růst řas. Také některé komponenty bazénů mohou mít teplotní omezení. Může například docházet k měknutí fólie u fóliových bazénů. Proto solární ohřev nepoužívejte v době, kdy voda v bazénu dosáhne 30°C. 

Kde mám panel umístit? 

Panel umístěte tam, kde je dostatek přímého slunečního svitu (nejméně 6 hodin denně). Čím déle se slunce opírá do panelu, tím bude výsledek ohřevu lepší. Pokud zvolíte šikmou instalaci (na střeše, na zdi, na plotě, na rámu apod.), orientujte panel na jih až jihozápad. Optimální sklon panelu pro období používání květen až září je mezi 30-45 stupni. Z bezpečnostních důvodů neinstalujte panel ve vzdálenosti do 1,5 metru od bazénu. Mohlo by to usnadnit vstup dětí nebo zvířat do bazénu. Berte také v úvahu i možný okolní provoz, např. travních sekaček apod., a umístění panelu zvolte tak, aby nemohlo docházet k mechanickému poškození např. odletujícími kameny. Vždy je nutno zajistit dostatečné upevnění panelu a stojanu k zemi, aby případný poryv větru nemohl instalaci poškodit. 

Potřebuji speciální čerpadlo? 

Pokud je čerpadlo filtrace v pořádku, nebude žádný problém s instalací solárního ohřevu v blízkosti filtrace a bazénu. Kontrolou, zda je povrch panelu za chodu filtrace při doteku chladný, ověříte, že průtok panelem je dostatečný. Pouze v případě, kdy bude panel instalován dále od bazénu nebo výše nad hladinou vody v bazénu, je nutno tuto instalaci konzultovat s odborníkem. 

Jak velký solární panel bych měl použít? 

Pro bazény s objemem vody do 9m3 lze použít panel o ploše 0,9m2, pro bazény s objemem vody do 20 m3 se používá panel o ploše 3,6 m2, do 30 m3 pak panel o ploše 5,4 m2. Panely lze mezi sebou spojovat pomocí bazénových hadic. Pokud máte menší plochu panelů, než kolik by měla být podle velikosti vašeho bazénu, výsledek solárního ohřevu nebude uspokojivý. V oblastech, kde je chladnější a kratší léto doporučujeme použít panely s větší plochou. 

Solární panel k bazénu

Jaké další díly jsou potřebné k instalaci? 

K instalaci budete potřebovat dostatečnou délku hadice nebo potrubí. Pro instalaci na střeše doporučujeme použít pevnou instalaci z PVC trubek; k tomu budete potřebovat lepidlo na PVC a příslušné fitinky. Pro instalaci na šikmé ploše je nutno zajistit stojan. Pozor na použití PVC-U v bezprostřední blízkosti panelu, kde teplota za klidu může dosahovat až 70°C. A co solární plachta? Solární plachta udržuje teplo v bazénu během noci, zvláště na začátku a na konci koupací sezóny. Za horkých letních dní se solární plachta musí z bazénu sejmout, protože přímý sluneční svit prohřeje vodu hlouběji, než přes materiál solární plachty. Solární plachtu je možné používat v kombinaci se solárním ohřevem – v noci plachta udržuje teplo, ve dne prohřívá vodu solární ohřev. 

Jak zapojit solární ohřev? 

Solární panel zapojte na výstup z filtrace. Mezi panelem a vratnou tryskou do bazénu pak nesmí být byl žádný odpor, např. ventil, filtrační nádoba apod., který by zvyšoval tlak v panelu. Zapojení panelu lze provést způsobem, který je uveden na obrázku.

K čemu slouží ruční obtok? 

Solární panel ohřívá vodu pouze v případě, že na něj svítí slunce. V noci bývá teplota okolního vzduchu nižší, což by vedlo k opačnému efektu, tzn. ochlazování vody. Ruční obtok umožňuje vyřadit solární panely z činnosti v době, kdy nejsou vhodné podmínky pro solární ohřev, např. při nočním filtrování.

Prohlédnout solární ohřevy

Ostatní také zajímá

Rady, Tipy – Bazény
Rady, Tipy – Bazény

Mohlo by vás zajímat

Solární plachty
Solární ohřev

Tipy pro vás

Solární ohřev SUPREME
5 590 Kč 1 990 Kč
1 890 Kč a 90 bodů
Solární ohřev - deska 3,6 m2
5 690 Kč 3 190 Kč
2 490 Kč a 140 bodů
Solární plachta pro bazén 3,6 m
1 850 Kč 1 160 Kč
Solární plachta pro bazén 4,6 m
2 620 Kč 1 590 Kč
Solární plachta pro bazén 5,5x3,7 m
2 730 Kč 1 690 Kč
Plachta solární průměr 3,6 m
1 850 Kč 1 160 Kč

Kategorie článků