Menu Zavřít
+420 327 777 111 (volejte PO-PÁ 9-18 a SO-NE 9-17)
K oslavám Vánoc a konce roku patří i kapka opravdu skvělého vína

K oslavám Vánoc a konce roku patří i kapka opravdu skvělého vína

Většina z nás bude letošní vánoční čas a Silvestra trávit v teple a bezpečí svého domova. Ale to vůbec neznamená, že bychom na pomyslnou cestu do dalekých krajů nemohli poslat aspoň naše chuťové pohárky. Každý den jinam. S kvalitními víny z různých koutů světa, kterých pro vás máme v nabídce Mountfieldu čtyřiadvacet druhů, to jde jedna radost. Navíc jsou nyní pro naše stálé zákazníky za velmi výhodné Věrnostní ceny.
K oslavám Vánoc a konce roku patří i kapka opravdu skvělého vína
Ke břehům Dunaje
Začít můžeme hned za humny s lahvičkou skvělého bílého z malého rakouského vinařství Ferdinand Mayr. Pan Mayr je vystudovaný konzervatorista, výborný hráč na akordeon a vinařský samouk, který se vypracoval až na dlouholetého lektora Rakouské vinařské akademie. A v roce 1994 byl vyhlášen nejlepším rakouským znalcem vín. Svůj životní sen pěstovat a vyrábět vlastní vína si splnil v roce 2009, kdy si pronajal několik menších vinohradů severně od dolnorakouského města Krems na břehu Dunaje. Z nabídky vinného sklípku Mountfieldu si můžete na ochutnání, nebo jako dárek pro své blízké, pořídit hned tři jeho prvotřídní bílá vína: Riesling Exklusiv, Grüner Veltiner a Grüner Veltiner Exklusiv. Vína pan Mayr neprodukuje mnoho, je proto vzácnější, autentické a vyhledávané skutečnými fajnšmekry. 

Vinařství Ferdinand Mayer
Ferdinand Mayr je stejně vášnivým muzikantem, jako vinařem.

Poučení Američané
A teď se připoutejte, frčíme do Severní Ameriky. Letadlem je to osm hodin, ale nám stačí pár vteřin, jen co odzátkujeme další lahev mimořádného vína, tentokrát z USA. Víno tam začali pěstovat už první osadníci někdy v 16. století. Dlouhou dobu je nechávali zrát v nevalných dubových sudech, mělo těžké dubové aroma a zmlsaným Evropanům nijak nevonělo. Brutální marketing se sice snažil konzumenty přesvědčit, že tak má váno chutnat, ale marně. Teprve v sedmdesátých letech minulého století došlo k revoluci, a to díky příchodu řady francouzských investorů, kteří začali do USA dovážet své odrůdy i výrobní postupy. Dnes se po celé unii pěstuje víno na 450 tisících hektarech. Nejslavnější oblasti najdeme na Západním pobřeží, zejména ve slunné Kalifornii, v Oregonu a ve Státu Washington. A právě ze S. Washingtonu, konkrétně z vyhlášeného vinařství Two Vines Winery, k nám do vinotéky Mountfieldu doputovala skvělá vína Chardonnay, Merlot a Cabernet Sauvignon. Jejich charakteristikou je vyvážená chuť a aroma. Zkuste je překulit na jazyku, budete hodně mile překvapí.

Vinice Columbia valley
Působivý pohled na jednu z vinic v Columbia valley ve Státě Washington.

Mezi horami a oceánem
Náš vánoční degustační výlet pokračuje dalekým skokem na jihoamerický kontinent, do jedné z nejznámějších vinařských oblastí, do údolí Colchagua v Chile. Tady, na úpatí pohoří And a jen pár kilometrů od pořeží Tichého oceánu, má 95 hektarů vinic rodina Bisquerttových. Půda pod zdejšími vinohrady je stará více než 200 milionů let a obsahuje unikátní směs aluviálních naplavenin, vulkanický popel a zvětralý granit. Vládne tu klima téměř středomořské, letní teploty dosahují až 33 °C a zimní nepadají pod nulu. Společnost Bisquertt Winery dnes exportuje svou produkci do 30 zemí světa a jejich vína jsou měřítkem pro kvalitu vín v celé Chile. Ve vinotéce Mountfieldu si můžete vybírat hned z devíti jejich červených, bílých a růžových vín La Joya a Petirrojo.

Vinařské údolí Colchagua
Slavné vinařské údolí Colchagua se táhne v délce 33 km až k Tichému oceánu.

Z nejlepší vinice světa
Chvilku v Latinské Americe ještě zůstaneme. Přeskočíme Andy a vstoupíme do Argentiny. Tady, jižně od města Mendoza, leží dohled zasněženým horským vrcholům Valle de Uco, které bylo v roce 2022 uvedeno do Síně slávy nejlepších vinic světa. V tomto údolí, působí vinařství Santa Julia, které po tři generace patří rodině Zuccardi. Zkuste ve vinotéce Mountfieldu sáhnout po jejich suchém a tmavě rubínovém vínu Malbec Plus. Je to špičkové víno…

Valle de Uco
Valle de Uco v Argentině a nejlepší vinice světa.

Třtinový zázrak
Když už jsme na jihu amerického kontinentu, byla by škoda neudělat malou odbočku do Karibiku. Kdo byl někdy třeba v Dominikánské republice, určitě s nadšením vzpomíná na místní rozesmáté průvodce, kteří neudělali ani krok bez lahve koly a kanystru s místní chloubou, ze kterých turistům mixovali drinky od rána do večera. Tam, kde se daří cukrové třtině, se prostě odjakživa pálí a konzumuje i dobrý rum. V nabídce Mountfieldu si můžete na pomyslný předvánoční trip do tropického ráje zvolit některý z výtečných dominikánských rumů Barceló Gran Anejo nebo Hispánico PX nebo proslulý venezuelský rum Diplomático Mantuano.  Jsou i skvělým dárkem pod stromeček nebo k nějakému výročí. Při pozvolné degustaci v nich objevíte celou škálu jemných chutí a vůní, které se do nich dostaly díky velmi rafinovaným a složitým výrobním postupům. Poznáte například vůni exotického ovoce, citrusů, broskví dřeva, bylin, karamelu či vanilky.

Plantáž cukrové třtiny
Stvoly cukrové třtiny dorůstají na plantážích až do výše šesti metrů.

Bubliny od Mistrů
Z daleké cesty se vracíme do Evropy. Vítá nás Itálie a její mistrovská vína ze severu země. Rodinné vinařství Cantine Pirovano, věhlasná La Prima nebo Val D´Oca, sdružení asi 600 malých venkovských pěstitelů. Co jméno, to ve vinařském světě pojem a legenda. Při výběru nejlepších vín do našeho vinného sklepa Mountfield se opíráme o názor prezidenta Asociace someliérů ČR, Martina Pastyříka. A protože jsme v závěru naší degustační cesty a blíží se konec roku, zajímalo nás, jakými „bublinkami“ bychom si mohli přiťuknout na Silvestra. Pan Pastyřík má pro nás hned čtyři tipy z produkce výše jmenovaných vinařství: skvělé šumivé Spumante Brut a tři vynikající Prosecco Extra dry, bílé i růžové. Tak na zdraví. Krásné vánoční svátky a vše nejlepší v novém roce. 

Vinice Veneto
I na těchto svazích v oblasti Veneto zrají hrozny na výrobu šumivých vín Prosecco z nabídky Mountfieldu.

Mohlo by vás zajímat

Exkluzivní vína

Tipy pro vás

Riesling Exklusiv
259 Kč 129 Kč
Petirrojo Cabernet Sauvignon Reserva
199 Kč 99 Kč
Grüner Veltliner Exklusiv
259 Kč 129 Kč
Petirrojo Sauvignon Blanc Reserva
199 Kč 99 Kč
Malbec, Santa Julia  [+]
259 Kč 129 Kč
Primitivo Appassimento, Preciso
319 Kč 159 Kč