Co by nemělo chybět v dílně kutila?

Co by nemělo chybět v dílně kutila?
V dlouhých zimních měsících kutilové utíkají do svých dílen, která je pro ně přímo posvátným místem. Rádi v ní tvoří a při práci i relaxují. Co by nemělo ve správné dílně chybět? Jak by měla být optimálně sestavena? Zde máme několik rad.

Je jasné, že dobrá dílna by měla mít základní atributy: dostatečný prostor, dobré osvětlení, elektřinu, topení. Nezbytnou součástí dílny je pak pracovní stůl neboli ponk s odkládacími místy a zásuvkami určené nejen pro nářadí, ale i drobné pomůcky. Ideální je využít celou sestavu skříněk i s pracovním stolem. Většinou jsou dobře sestavitelné a také na kolečkách, tudíž mobilní a v prostoru se dá s nimi dobře manipulovat.

Dílenský nábytek Patriot
 

Pokud tedy máme vyřešen pracovní prostor i s úložným, přejděme na obsah dílny. Které nářadí je nepostradatelné a které by nemělo v dílně scházet?

Šroubujeme a vrtáme

Gola sada 94 ks

Do základní výbavy domácí dílny každého kutila rozhodně patří pořádná gola sada. Z velkého výběru bitů a nástavců si vždy vyberete ten správný právě pro to, co potřebujete. Díky prodlouženým a ohebným nástavcům se dostanete i na těžko přístupná místa a neunikne vám již žádný šroub.

V nejedné situaci vám jistě přijde vhod i akumulátorem poháněná vrtačka. Taková vrtačka totiž s přehledem zvládne nejen vrtání do různých materiálů, ale můžete ji používat i jako nástroj na šroubování šroubů a vrutů. AKU vrtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion baterií s nadstandardní kapacitou 1,5 Ah.

AKU vrtačka Patriot AV0180
Samozřejmostí jsou levý a pravý chod, dvě rychlosti otáčení a plynulý rozběh. Integrované osvětlení nad spínačem umožňuje vrtání i při snížené viditelnosti, LED dioda osvítí pracovní plochu nebo připevňovaný šroubek. Indikátor stavu baterie, umístěný na akumulátoru, poskytuje perfektní přehled o zbývající energii. 
 

Pokud budete chtít vrtat do zdiva nebo tvrdších materiálů, budete potřebovat vyšší výkon, než dokáže nabídnout AKU vrtačka. Pro takové případy je dobré mít ve výbavě vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka Patriot PV0900 o příkonu 900 W je osazena standardním sklíčidlem pro upínání vrtáků do max. průměru 13 mm. Disponuje možností regulace otáček přímo na spínači. Samozřejmostí je možnost levého a pravého chodu a aretace spínače. Má taky pogumované madlo pro komfortnější držení a přídavné polohovatelné madlo, které je osazené dorazem pro kontrolu hloubky vrtání.

Příklepová vrtačka Patriot PV0900

Vrtací kladivo Patriot VK0800

Pokud svépomocně stavíte nebo opravujete dům nebo byt, neobejdete se bez vrtacího kladiva. To má široké využití: můžete je používat na bourání příček, sekání drážek na kabely, odsekávání starých obkladů a dlažby, ale i na vrtání do různých materiálů jako je dřevo, kov, kámen apod. Vrtací kladivo Patriot je vybaveno aretací spínače, spínačem s regulací otáček, páčkou pro přepínání levého a pravého chodu a upínací hlavou systému SDS. Tři přepínatelné funkce zajišťují všestranné využití vrtacího kladiva: vrtání, vrtání s příklepem, sekací funkce a nastavení polohy nástroje.

Řežeme a brousíme

Úhlová bruska je praktickým pomocníkem na stavbu i do domácnosti, který může sloužit nejen k broušení, ale v případě potřeby i k řezání různých materiálů. Úhlová bruska Patriot UB0900 je vybavena bezpečnostní pojistkou spínače a aretací hřídele pro snadnější a bezpečnější manipulaci s kotoučem. Přední rukojeť brusky lze namontovat do třech poloh, čím zajišťuje komfortní úchop a snižuje tak zátěž Vašich rukou.

Úhlová bruska Patriot UB0900

Nejen na drobné truhlářské práce využijete přímočarou pilu, nebo chcete-li také kmitací pilu. Řežou se s ní díly pro hudební nástroje i třeba otvory do ptačích budek, natolik je všestranná. Nejmodernější stroje jsou vybaveny laserovým pravítkem a mechanizmem úhlové aretace, který umožní boční posun základny a nastavení předkmitu v závislosti na řezaném materiálu. Tuto výbavu má i přímočará pila Patriot PP0710. Nespornou výhodou této pily je beznářaďové upínání plátku, které zvyšuje komfort a rychlost výměny. Nelze opomíjet ani vyšší váhu stroje, která je u přímočarých pil velkou výhodou, protože podporuje přesnost řezu.

Přímočará pila Patriot PP0710
 

Hoblík Patriot EH0650

Elektrický hoblík Patriot EH0650 ocení každý truhlář nebo domácí kutil. Slouží nejen k důkladnému a rychlému hoblování, ale také k vytváření polodrážek a skosení hran. Na hoblíku lze nastavit hloubku úběru od 0 do 2 mm a lze zvolit stranu, na kterou bude foukat piliny. Výhodou je také snadná výměna a nastavení řezacích nožů.

Při mnoha kutilských pracích využijete i ruční kotoučovou pilu. Kotoučová pila Patriot KP1300 je praktickým modelem s možností kolmého i nakloněného řezání. Nabízí taky možnost odsávaní prachu pomocí nástavce pro připojení k vysávači. Pila má bezpečnostní pojistku spínače, aretaci hřídele a kovovou kluznou desku, kterou lze nastavit hloubka prořezu a úhel řezu.

Kotoučová pila Patriot KP1300
 

Univerzální pomocníci

Průmyslový vysavač Patriot VC1000
Rok od roku roste poptávka po průmyslových vysavačích. Není divu – jednak chtějí kutilové mít uklizenou dílnu, jednak tyto přístroje využijí ve více směrech. Zásuvka pro připojení externích elektrických spotřebičů z nich dělá šikovné multifunkční nářadí. Průmyslový vysavač Patriot VC1000 má sběrnou nádobu z nerezu o objemu 30 l a zvládne suché i mokré vysávání. Základní balení obsahuje řadu příslušenství, které lze naskládat do úložného prostoru v nástavci.
 

Bez svěráku se kutil v dílně neobejde, toto nářadí je potřeba skoro pořád. Přidanou hodnotou svěráku pak bývá otočný mechanismus, který z něj dělá praktického a nenahraditelného pomocníka.


Oblečení stvořeno pro dílnu

Není nad to, když se při práci člověk cítí komfortně. K tomu mu pomohou nejen kvalitní nástroje, ale i vhodné pracovní oblečení. Oblečení Patriot poskytuje maximální ochranu před vnějšími vlivy a přitom je pohodlné jako druhá kůže. Kolekce je ušita z odolné bavlněné tkaniny, zesílené tkaniny CORDURA a dalších směsových textilií, jejichž vlastnosti splňují ty nejpřísnější nároky. Oblečení Patriot bylo navrženo ve spolupráci s dánským designérem oblečení, díky čemu se budete nejen příjemně cítit, ale i skvěle vypadat.