Jak na úklid trávníku?

Jak na úklid trávníku?

Podzim se zabydlel v zahradách a barevnými listy signalizuje, že je čas pustit se do sezonních prací. Je třeba uklidit piliny zbylé po přípravě dřeva, drobné větve, listí a zbytky trávy, které v zahradě zahnívají a navíc nevypadají pěkně.

Každý, kdo vlastní zahradu, ví, jak fyzicky náročné je uklízet pomocí hrábí vrstvu listí z listnatých stromů a jiný zahradní odpad. Jestli se takové práci často spojené s bolestí zad chcete letos vyhnout, nabízí se vysavač nebo fukar. Zahradní stroje, které využijete během podzimu, ale i v dalších ročních obdobích, vám s úklidem zahrady výrazně pomohou.

Některé vysavače snadnou přestavbou změníte ve fukar, kterým například v zimě skvěle odfouknete čerstvý sníh z přístupové cesty k domu. Ideální pro úklid sněhu jsou samozřejmě sněhové frézy. Najdou se však rohové části zahrady, do kterých se s ní dostanete velmi obtížně. Pak přichází čas zahradního fukaru, jímž prašan ze špatně dostupných částí zahrady jednoduše odfouknete.

Poradí si i se špatně přístupnými místy
Zahradní vysavače a fukary oceníte při odklízení listí ze špatně přístupných okrajů u plotu zahrady nebo v místech pod stromy s nižší korunou. Hodí se třeba i pro vyfoukání prachu z garáže. Zkrátka všude tam, kam byste se špatně dostávali.Pokud uklízíte spadané listí, stačí ho vysát vysavačem. Využít jej pak můžete třeba do kompostu. Oblíbené jsou vysavače se speciálním rozmělňovacím zařízením, které redukuje objem listí až o 90 %. Samotný vak má objem až 53 litrů, takže při úklidu větší plochy nemusíte mít obavy, že by se příliš rychle naplnil.

Některé zahradní vysavace a fukary jsou vybaveny ramenním popruhem, pojezdovými kolečky na sací hubici i antivibračním systémem pro účinné tlumení vibrací stroje.