Jak vybrat a udržovat zahradní vysavače a fukary?

Jak vybrat a udržovat zahradní vysavače a fukary?

Tu největší dřinu se dřevem a spadaným listím máte za sebou, ale nechce se vám do úklidu? S drobnými zbytky, které nepoberou hrábě, konečným zametením nepořádku, ale třeba i s úklidem prvního prašanu si poradí šikovný zahradní vysavač.
Jak vybrat a udržovat zahradní vysavače a fukary?

Zahradní vysavače mohou být benzínové či elektrické. Zajímavou možností jsou pak tiché a úsporné stroje akumulátorové.

Jak vybrat zahradní vysavač?

Než si stroj pořídíte, měli byste si ujasnit, co od něj očekáváte a na co ho chcete používat. Stačí vám fukar, který vyčistí cestičky od listí nebo terasu od prašanu, případně profoukne okapy? Nebo chcete mít vysavač s vakem, jenž nadrtí a pojme vysávané listí, které pak přijde do kompostu?

Pokud si vystačíte s první variantou, nejspíš zvolíte fukar. Jestliže chcete listí a další drobný zahradní odpad nejen odfouknout, ale odstranit a nejlépe rovnou zpracovat, budete potřebovat stroj, který kombinuje vlastnosti fukaru a vysavače. Obvykle ho tvoří kompaktní dvoukomorová trubice, jejíž horní část slouží k nasávání prostřednictvím podtlaku a hromadí lehký, suchý zahradní odpad v připojeném vaku. Spodní část potom vypouští vzduch ven jako trubice fukaru. K prohození funkcí stačí změna polohy klapky. U větších strojů oceníte také kolečka, která umožňují snadnější manipulaci a udržování stabilní výšky trubice nad zemí.

V úvahu musíte vzít i rozlohu a členitost pozemku, který udržujete: výkonný benzínový vysavač není limitován délkou přívodního kabelu, takže ho využijete na větších, případně členitějších plochách, jako jsou parky, nádvoří či sportovní stadiony. Měl by mít úspornou moderní konstrukci motoru s digitálním zapalováním a katalyzátorem výfukových plynů kvůli redukci emisí a hluku a též výkonný filtr, který lze vyjmout bez použití nářadí. Schopnost podstatně redukovat vysávaný materiál obstarají nože, jimiž vysátý materiál prochází – dokážou ho zredukovat i více než desetkrát. Účinný antivibrační systém a rukojeť potažená měkčenou gumou potom zajistí komfort při práci.

Pokud chcete uklízet jen malou zahrádku nebo terasu v okolí rodinného domku, vystačíte si s tichým elektrickým vysavačem v zásuvce a nebudete přitom rušit sousedy. Případně můžete uvažovat o vysavači akumulátorovém, který kombinuje některé výhody benzinu a elektřiny: je úsporný, tichý a pohybovat se s ním můžete bez omezení šňůrou do zásuvky, aniž by vám šly pod nos spaliny z benzinu. Aku fukary jsou lehčí než benzínové stroje, takže je snadno ovládají i ženy a starší lidé. Navíc vyžadují jen minimální údržbu. Výkon lze regulovat ve značném rozsahu, čímž je dán i velký rozptyl provozní doby, přibližně od 10 minut do 1 hodiny. Pokud je fukar součástí celé aku řady, ještě ušetříte: jednu baterii s nabíječkou lze použít i do dalších strojů: rotační i strunové sekačky, plotových nůžek, řetězové pily nebo prořezávače větví.

Zahradní vysavač listí

Je u benzínového vysavače multifunkční sada součástí balení?

Ano. Více informací najdete přímo u produktu BV 300.

Na co všechno lze zahradní vysavač použít?

Záleží na výkonu, zdaleka to nemusí být jen suché listí. Samotný fukar jsou vlastně takové velmi šetrné hrábě. Rychle sfouká listí na hromadu, a to i z problematických zákoutí zahrady, jako jsou záhonky nebo skalka. Pokud jde intenzitu výkonu nastavovat plynule, bude se vám dobře odhadovat průtok vzduchu, kdy kamínky v záhonech zůstanou a listí a nečistoty odletí pryč. Fukar se dá použít i na vyfoukání listí z nízkých okapů, lehkého prachového sněhu z auta nebo ze zámkové dlažby na terase, případně nečistot z cestiček a schodů. Jestliže zvolíte fukar s funkcí turbo, budete mít v ruce už docela slušnou vichřici, která si poradí i s úklidem mokrého listí. Tam už je ovšem dobré chránit si oči brýlemi, protože síla fukaru je opravdu veliká a odražená nečistota může pracujícího zasáhnout. Lepší je však (zejména u elektrických vysavačů, které mají nižší výkon než benzínové), sbírat listí za sucha, případně ho sfoukat na hromadu třeba na plachtu a vysát ho teprve když trochu proschne. Jinak se může ucpat ventilační mřížka, skrz kterou se listí vsává do vaku.

Údržba zahradního vysavače

U fukarů kombinovaných s vysavačem je třeba kontrolovat, jestli se nezanášejí vzduchové otvory vrtule, která nese nože. Podtlak vysává listí přímo na rotující nože, které ho rozsekají a rozptýlí skrz vzduchové otvory vrtule do pytle. Pokud se tyto otvory zanesou, selhává ventilace a motor se může přehřát. Proto je třeba průběžně kontrolovat stav ventilátoru a v případě potřeby ho vyčistit.

Největší péči potřebují benzinové vysavače se spalovacím motorem – u nich je třeba kontrolovat vzduchový i palivový filtr. Vzduchový filtr může být buď z papíru, nebo ze speciální textilie. Měli byste ho vyčistit vždy po deseti hodinách práce (upozorňuje na to i nálepka na jeho krytu). Pokud je filtr pouze zaprášený, stačí ho vyklepat a vrátit na místo. Jestliže je ale zašpiněný od benzinu nebo oleje, potřebuje vyměnit.

K palivovému filtru se tak snadno nedostanete, a to je dobře. Jeho kontrola, případně výměna je složitější a měli byste ji nechat raději na servisním technikovi. Stačí jednou do roka využít akci posezónní prohlídka zdarma, která probíhá v našich servisech vždy v termínu od 1. října do 31. ledna. Odborníci při ní důkladně zkontrolují všechny důležité funkce fukaru, aby vám bez problémů sloužil co nejdéle.

 

Prohlédnout sortiment zahradních vysavačů a fukarů

Ostatní také zajímá

Co se zahradním odpadem?
Co se zahradním odpadem?

Mohlo by vás zajímat

Vysavače a fukary

Tipy pro vás

Aku fukar/vysavač Greenworks GD40BV 40V
5 670 Kč 3 790 Kč
Aku fukar Greenworks G24BL 24V
2 950 Kč 1 590 Kč
Aku fukar Patriot BL25 40V
4 630 Kč 2 490 Kč
Aku fukar Greenworks G40AB 40V
3 660 Kč 2 590 Kč
Vysavač listí Ikra IEWV 3500
4 010 Kč 1 299 Kč
Vysavač MTF GBE 260 K
4 840 Kč 2 290 Kč

Kategorie článků