Jak naložit se zahradním odpadem? Kompostujte!

Jak naložit se zahradním odpadem? Kompostujte!

Až 300 kilogramů. To je průměrné množství odpadu, které každý z nás vyprodukuje za jediný rok. Více než jednu třetinu přitom tvoří bioodpad, který je možné zkompostovat a získat tak kvalitní hnojivo.

Možnost, jak naložit se zahradním odpadem, který doposud ležel v koutě zahrady, nabízí kompostér – nejlépe model z recyklovaného plastu a bez dna kvůli volnému styku s půdou a přístupu mikroorganismů.
Mezi nejoblíbenější patří kompostéry se zvýšeným počtem ventilačních otvorů pro systém provětrávání a se snadným jednoručním otevíráním a zavíráním dvířek. Nejvhodnějším materiálem pro jejich výrobu je HDPE – recyklát vysoko-hustotního polyetylénu – tepelně stálý materiál vhodný pro teploty -- 80 °C až + 110 °C. Kromě kompostérů si můžete zvolit také tradiční způsob otevřeného kompostování, tedy snadno sestavitelná kompostovací sila.Jak začít?

Při zakládání požádejte sousedy o malé množství vyzrálého kompostu. Ten totiž obsahuje už namnožené půdní mikroorganismy, díky kterým bude kompostování probíhat o mnoho rychleji. Jestliže chcete kompostovací proces ještě o něco urychlit, pořiďte si speciální kompostovací preparát. Hodí se na kvalitní humus všech organických odpadů ze zahrady.

Doporučená vlhkost kompostu je mezi 40 a 60 %. Pokud bude jeho povrch na první pohled suchý, zalijte jej. Pokud se však po jeho stlačení vzniklá prohlubeň naplní vodou, znamená to, že /komposterykompost je příliš vlhký. Nikdy jej nevystavujte přímému dešti.

Pro kompostování je vhodná tráva, slupky nebo zbytky z ovoce a zeleniny, popel ze dřeva, piliny a hobliny, hnůj i zbytky potravin. Pozor však na velké množství masa, nebo chemicky ošetřené slupky citrusů a banánů. Do kompostu samozřejmě nepatří plastové materiály, odpad z vysavačů, kovy, sklo a chemikálie.