Jarní prořez dřevin a keřů

Jarní prořez dřevin a keřů
Na jaře se začíná zahrada pomalu probouzet k životu. Abyste se později mohli radovat z bohaté úrody, čeká na vás nyní spousta práce. Období, než se stromy a keře zcela vzpamatují ze zimy, je ideální pro jejich zástřih. Proto jsme pro vás připravili malý přehled, jak na jarní prořez dřevin vyzrát.
 
Jarním prořezem získají dřeviny požadovaný tvar a dostatek světla v koruně, které je důležité pro brzký květ pupenů a následně zajistí bohatou sklizni na podzim. Bez pravidelného řezu se snižuje plodnost a neprosvětlená koruna nahrává chorobám. Prostříháním keřů zamezíte vzniku mechů a houbovitých chorob. Způsob a načasování prořezu závisí na druhu dřeviny, začít by se mělo po skončení největších mrazů, a to s odrůdami, které jsou vůči mrazu odolnější.
 
U jabloní, hrušní, keřů či stromků drobného ovoce, lísky a vinné révy lze jarní řez provádět již v druhé polovině února či v březnu. Základem je ovšem sledovat vývoj počasí, ošetřené dřeviny totiž nesmí přijít do kontaktu s mrazivým počasím. Řez třešní, višní, slivoní, mandloní, broskvoní, meruněk, ořešáku vlašského, bříz a javorů ponechejte tedy raději na konec jara či začátek léta. Řezat byste měli větve rostoucí kolmo vzhůru a v místě rozvětvení a stejně tak výhony, které se kříží nebo rostou přímo dolů. Dále se zbavte starých, poškozených a nemocných větví. Řezné rány větší jak 3 cm by měly být ošetřeny stromovým balzámem.
 
Zásadní je také kvalitní nářadí, které poměrně náročnou činnost alespoň částečně usnadní. Základem jsou kvalitní jednoruční zahradnické nůžky a v závislosti na tom, co prořezáváte, se mohou hodit i ty s teleskopickou rukojetí, například pákové nůžky Kent&Stowe P60 vhodné pro stříhání živého a čerstvého dřeva. Na silnější větve budete potřebovat zahradnickou pilku, například pilku Freund s kvalitní ocelovou čepelí. S vysokou korunou si hravě poradí teleskopický prořezávač větví, zkusit můžete AKU prořezávač větví Patriot PCS20 40V a údržbu živého plotu usnadní plotové nůžky. Na slabší větvě poté skvěle poslouží skládací pilka Freund, která zastane rychlé a snadné řezání syrového dřeva. Důležité je také dbát na to, aby nástroje byly vždy čisté a ostré, pokud totiž není řez dokonale rovný, dochází k horšímu hojení ran, a navíc se tím zvyšuje riziko nemocí.
 
Pákové nůžky Kent&Stowe P60

Dvoubřité teleskopické pákové nůžky jsou vyrobeny z kvalitní oceli a jsou vhodné pro střih živého a čerstvého dřeva do průměru 4,5 cm. Čepele s nepřilnavou úpravou snadno pronikají do dřeva. Teleskopické rukojeti s pogumovanými madly lze prodloužit až na 90 cm.
Pilka Freund 30 cm

Pilka v kompaktním rozměru s kvalitní ocelovou čepelí pro snadné řezání syrového dřeva.
Skládací pilka Freund 18 cm

Kompaktní skládací pilka s kvalitní ocelovou čepelí je určena k rychlému řezání živého dřeva.
AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V

Lehké plotové nůžky s kvalitními noži řezanými laserem a broušenými diamantem si snadno poradí s letorosty keřů a živých plotů. Vyvážený model se pohodlně ovládá i v rukavicích díky zvětšenému madlu se spínačem. Transparentní štít chrání před odlétajícími odštěpky a úlomky větví.
AKU prořezávač větví Patriot PCS20 40V

Teleskopický prořezávač větví dosáhne až do výšky 240 cm. Práci usnadňuje také napínání a automatické mazání řetězu. Spojovací tyč s měkčeným ergonomickým úchopem lze nastavit dle potřeby.

V zásadě existují tři hlavní druhy řezů, závislé na účelu i stáří dřeviny:


Řez výchovný
Provádí se každoročně od 2 do 5 let po výsadbě dané dřeviny. Účelem tohoto řezu je usměrnit strom či keř tak, aby rostl optimálně a co nejdříve plodil. Zachovávejte pouze výhony rostoucí směrem ven z koruny. Ty však taktéž zkracujte, první dva roky o zhruba dvě třetiny, poté již jen o třetinu. Udržením silných výhonů v optimálním sklonu dosáhnete takové koruny, ve které bude většina výhonů dostatečně a kvalitně plodit. Díky tomuto řezu podpoříte také zakořenění a tím ideální poměr mezi kořenovou a nadzemní soustavou. Výchovný řez se provádí před fází rašení, u jádrovin, lísek a drobného ovoce tedy v předjaří, u peckovin a mandloně během jara a u ořešáku královského v červnu.


Řez udržovací (průklest)
Udržovací řez provádějte u zralých stromů, které jsou v plné plodnosti. Když je koruna příliš přerostlá a neprochází jí dostatek světla, a zároveň také tehdy, když se na stromě nachází nevhodné výhony a větvě. Snažte se eliminovat i konkurující si větve, jež si navzájem brání v růstu. Odstraňujte také větve, které směřují do koruny, kříží se, případně mají špatný úhel nasazení, a také větve viditelně poškozené či napadené. Tímto řezem podpoříte úrodu a fyziologickou rovnováhu stromu, zároveň snížíte riziko nemocí.


Řez zmlazovací
Zmlazovací řez se provádí proto, aby se daná dřevina omladila a je určený pro staré a zanedbané stromy, které přestávají plodit, nebo se plodnost přesouvá na okraj koruny a tím neúměrně zatěžuje větve. Spolu s tím se kvalita plodů zhoršuje. Radikálně ořezejte tedy poškozené a husté větve, abyste korunu prosvětlili, navrátili stromům vitalitu a prodloužili jejich životnost. I výhony, které ještě mají potenciál, výrazně zkraťte tak, aby bylo dosaženo optimální rovnováhy.

 
Řez ovocných stromů
U jabloní a hrušní je optimálním období na počátku jara, tedy od poloviny února do konce března. Jestliže očekáváte velkou úrodu, odstraňte v červnu nové, mladé letorosty, které berou živiny potřebné pro plodící výhony a zároveň zahušťují korunu. Na prostřihávání ovocných stromů jsou ideální nůžky na silné větve, například pákové zahradnické nůžky Kent&Stowe P80 s teleskopickou rukojetí a maximální délkou 750 mm.

Čas ovocných keřů nastává brzy z jara
Pro všechny ovocné keře je ideální čas k řezu brzy z jara, tedy v období od února do konce března, kdy již ustávají největší mrazy. Ovocné keře raší brzy na jaře, což komplikuje přístup k větvím, a to znamená i větší výtoky mízy, a tím pádem horší hojení ran. Začít můžete angreštem, u čerstvě vysazeného krátíme výhony na 2–3 pupeny, u již zavedeného pak odstraňujte neplodící a křížící se větve. U mladého rybízu také zkracujte na 2–3 pupeny, slabší výhony ustřihněte až k prvnímu pupenu. Posléze vždy zachovávejte tři až čtyři převládající výhony. Maliník plodí na jednoletých výhonech, odstraňte tedy veškeré části, které již plodily. Silné loňské výhony pak zkracujte zhruba na čtvrtinu, ty slabší poté co nejblíže zemi.
Pákové nůžky Kent&Stowe P80

Jednobřité teleskopické pákové nůžky jsou vyrobeny z kvalitní oceli s nepřilnavou úpravou, díky které snadno pronikají do dřeva. Převodový mechanismus výrazně zvyšuje střižný výkon. Tyto nůžky jsou vhodné pro střih suchého, tvrdého a vyzrálého dřeva. Teleskopické rukojeti s pogumovanými madly a maximální délkou 75 cm.

Okrasné keře budou okrasné s patřičným řezem
Konkrétně u ibišků, třezalek či komulí provádějte řez na počátku jara ještě před tím, než začnou kvést. Odstraňte přemrzlé, nemocné, staré a překážející výhony tak, aby byl keř během kvetení stále dostatečně provzdušněný a prosvětlený. Keře můžete zkrátit až na délku okolo dvaceti centimetrů. Snad jen u hortenzie latnaté odstraňujte pouze odumřelé konce větví, u stromkovitých pak zkracujte na druhé až třetí očko nad zemí.


TIP: Pro prostřihávání okrasných a ovocných keřů jsou velmi vhodné malé zahradnické nůžky, vyzkoušet můžete například dvoubřité nůžky Kent&Stowe R60 z velmi kvalitní kované oceli s ergonomickou rukojetí a bezpečností pojistkou. Zvládnou střih větví do průměru 2,2 cm, ale klidně s nimi nastříháte i květiny či byliny. Na zastřihávání a tvarování větších keřů skvěle poslouží zahradnické nůžky Kent&Stowe Z20. Tyto typy nůžek zajišťují čistý a hladký řez bez možnosti rozdrcení nebo roztřepení řezných částí.

 
Zahradnické nůžky Kent&Stowe Z20

Nůžky z kované oceli na zastřihávání a tvarování okrasných keřů zajišťují vysokou přesnost řezu. Čepele s nepřilnavou úpravou snadno pronikají do dřeva. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost.
Zahradnické nůžky Kent&Stowe R60

Moderní dvoubřité nůžky s ergonomickou rukojetí jsou vyrobeny z kvalitní oceli. Tyto nůžky jsou vhodné pro střih čerstvého dřeva, bylin a květin.
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat