Přišel čas kompostování!

Přišel čas kompostování!

Momentálně nám počasí příliš nepřeje, ale to se může za pár dnů úplně změnit. Nová tráva bude dohánět zpoždění a vy začnete nerudovskou otázku: Kam s ní?

Kompostéry nabízejí ideální řešení jarního úklidu zahrady a zbytků po jejím sekání. Stromy už určitě máte prostříhané, ale možná vám zůstala někde ležet hromada větví, kterou můžete zpracovat v drtiči nebo štěpkovači. S pomocí vertikutátoru jste vyčistili trávník od všech zbytků z podzimu. Právě jste poprvé posekali.

Na zahradě se vám tím pádem nashromáždil ideální základ pro kompost. Teď už jen koupit kompostér, a za pár měsíců se můžete těšit na úrodnou prsť.

Jaký kompostér vybrat

Kompostovat lze v kompostovacích boxech či kompostérech. Minimální objem má být alespoň 0,5 m3, aby došlo k dostatečnému prohřátí celého objemu, a tím likvidaci škůdců. Podmínkou je dobrý přístup, abyste mohli kompost překopávat a snadno vyvážet kolečkem. Daří se mu v polostínu, přímé slunce ho příliš vysušuje.

Jaký kompostér byste měli vybrat? Ideálně kvalitní, vyrobený z vysokohustotního polyetylenu. Ten totiž nejlépe odolává mrazu a nekroutí se na sluníčku. „Běžně poskytovaná záruka našich kompostérů je sedm let, ale jejich výdrž může být klidně i dvojnásobná. Svědčí o tom fakt, že nezaznamenáváme v této komoditě téměř žádné reklamace,“ konstatuje náš specialista Jan Elšík.

Šikovný je také otočný ventil, kterým můžete regulovat přívod vzduchu, a tím podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Na tvaru kompostéru nezáleží, kvůli působení vzduchu jsou však důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko pro rychlé doplnění dalšího odpadu. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Jak má být velký?

Jestliže máte malou zahradu, postačí pevný a kompaktní kompostér K 390 s volným dnem, který pojme až 400 litrů biomasy. Horní víko je opatřeno ventilem pro regulaci proudění vzduchu (Na zimu zavřít, v létě otevřít!), spodní části má dvoje praktická dvířka pro snadné odebírání hotového humusu.

Pokud pěstujete víc ovoce a zeleniny, případně obhospodařujete větší ploch, oceníte bytelný a stabilní kompostér K 700, do něhož se vejde až 720 litrů biomasy. Volné dno zajišťuje nejen styk s půdou, ale i možnost přístupu užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Kónický tvar umožňuje snadné ukládání odpadu. Horní víko má panty pro otevírání jednou rukou a otočný ventil, sloužící k regulaci prostupu vzduchu. Vyjímání uzrálého kompostu umožňují boční dvířka v patě kompostéru.

Jste-li příznivci klasického kompostování, přestavuje potom ideální řešení jednoduché, otevřené stavebnicové silo S 650, jež pojme až 650 litrů biomasy. Velmi rychle se v něm tvoří například kompost z posekané trávy. Když uzraje, silo jednoduše rozeberete, a máte okamžitý přístup k celé hromadě.

Co dávat do kompostéru?

Do kompostéru patří jednak pevný a suchý „hnědý“ odpad, který představují větve, piliny, hobliny, kůra, popel ze dřeva, lepenka, papírové kapesníky či ubrousky a jednak měkký a vlhký „zelený“ odpad: posekaná tráva, plevel, drny, listí, zbytky ovoce a zeleniny. Ale také staré pečivo, kávová sedlina, použité pytlíky od čaje, skořápky vajec a ořechů, hnůj, močůvka, peří, chlupy, vlasy. Čím pestřejší složení, tím lepší výsledná kvalita.

Při správném postupu získáte v kompostéru čerstvý kompost už za 2 měsíce. A jestliže si počkáte rok, bude výsledkem vyzrálá prsť, vonící po lesní půdě.