Trávníková terapie po zimě

Trávníková terapie po zimě
Krásný a zdravý trávník, to je chlouba každého muže. A sucho, plevel, pes, mech, sníh, krtek, mravenci… to všechno jsou faktory ničící celkový dojem jinak překrásné zahrady. Duben je měsíc PÉČE O TRÁVNÍK a opakování je matka moudrosti. Čím tedy začít?
 

1. Vertikutace

Travní plsť neboli „stařina“ je nejčastější vadou na kráse trávníku po zimě. Pokud bylo dostatek sněhu, který pak dlouho odtával, můžeme se navíc na jaře „těšit“ z přítomnosti sněžné plísně. Ať už je trávník po zimě ve špatné nebo jen horší kondici, prvním zásahem by mělo být provzdušnění. K tomu slouží od jakživa hrábě, sofistikovanější náčiní zvané vertikutátor. Po tomto rázném zásadu nám se zacelením plochy pomůže Regenerační trávníková směs, která obsahuje zeolit k provzdušnění půdy, speciální osivo, které rychle zaplní prořídlá místa v trávníku. Organické hnojivo dodá trávníku i klíčícím semenům potřebné živiny a nastartuje rychlou regeneraci a intenzivní růst travního porostu. Zeolit navíc zadržuje volné živiny a následně je opět uvolňuje pro potřeby rostlin.


“Manuální práci se nikdy úplně nevyhneme, ale můžeme si ji ulehčit tím, že nezanedbáme  péči o trávník a poskytneme mu vše potřebné pro jeho zdravou kondici.

2. Řekněte STOP mechům

Další nepříjemností v trávníku je bezpochyby mech. V každé zahradě se najde stinný vlhký kout, kde jsou příznivé podmínky pro jeho růst. Pro jednoduché odstranění nežádoucího mechového porostu vyzkoušejte Mech-stop. Pro omezení opakovaného výskytu pak doporučujeme vyvápnit, na postižené místo aplikovat vápnitý dolomit a na vzniklé lysiny zasít Travní směs Stín, která vlhkost a nedostatek světla snáší daleko lépe.

3. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše

Odstraněním stařiny a mechů práce na krásném trávníku nekončí. Prořídlá až docela holá místa po předchozích zákrocích volají po zacelení. Můžete postupovat buď ve více krocích - kombinací trávníkového substrátu s travní směsí dosev. Anebo zkuste Trávníkový zásyp, který zacelí trávníkové lysiny v jednom kroku. Obsahuje speciální kokosový substrát, rychle klíčící travní semínko, dlouhodobé hnojivo a AQUA Cell®.

4. I trávník potřebuje živiny

Dva až tři týdny od dosetí můžete přikročit k prvnímu přísunu živin. V sortimentu máme jak hnojivo na období JARO – LÉTO, univerzální hnojivo pro celosezónní použití, nebo organo-minerální trávníkové hnojivo Univerzál s dlouhodobým účinkem.

5. Pozor na plevele

Aby vám trávník nedělal ostudu ani v průběhu sezóny, uvědomte si, že pravidelné sečení nestačí. Někdo se spoléhá na dlouhodobé hnojivo a pravidelné vypichování mlíčáků, chytřejší včas použije Dicotex a nenechá plevelům prostor se namnožit a zaplevelit trávník.

6. Celková obnova se vyplatí

Zastíněná travnatá místa, a místa kde se drží větší vlhkost, mohou po zimě vypadat žalostně a po původním trávníku nezůstane památky.  Dílčí opravy by v tomto případě neměly význam, a proto se nabízí kompletní renovace celé travnaté plochy.  Hlubokým prořezáním trávníku (vertikutátorem) povrch provzdušníme a tím ho otevřeme pro možné osetí. Pro dosev můžeme použít buď travní směs SPORT nebo PARK, naopak na zastíněná místa travní směs STÍN. Následná péče spočívá v pravidelné zálivce. První posečení se doporučuje při výšce trávníku  5 – 7 cm.