Zdravý, hustý a krásně zelený trávník? Je pravý čas na jarní vertikutaci

Zdravý, hustý a krásně zelený trávník? Je pravý čas na jarní vertikutaci

Nedostatek slunečního svitu, živin a nízké teploty daly trávníku přes zimu zabrat. Chcete mu pomoci rychle zregenerovat a probudit ho k životu? Je nejvyšší čas na vertikutaci.

Vertikutátory jsou na první pohled identické se zahradní sekačkou, ovšem jejich funkce je odlišná. Vertikutátor pomáhá trávník provzdušnit a zbavit ho travní plsti. Ta je tvořena zbytky staré trávy, plevelem a mechem, a ucpává trávník, který v důsledku toho nemůže dýchat, přijímat živiny ani vodu.
 

Vertikutátor má na hřídeli svisle umístěné vertikutační nože, které jemně nařezávají travní drn. Díky tomu se ke kořenům lépe dostává voda i živiny a navíc tráva také lépe odnožuje. Některé stroje mají kromě nožů také vertikutační pružinky, ty dokáží z trávníku odstranit veškeré nečistoty, jako jsou mechy nebo zbytky staré trávy.

 


Co by měl mít kvalitní vertikutátor
• pevnou a stabilní konstrukci
• dostatečně velký výhozový otvor, kterým se zbytky a nečistoty z trávníku dostávají ven
• zespodu stroje v prostoru před noži ne příliš velký prostor, aby se v něm netvořily chuchvalce
• dostatečně široký záběr


Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro menší plochy, v jejichž blízkosti se nachází zdroj elektrické energie. Jsou lehčí, snadněji se skladují i udržují a jejich provoz je tišší.

Benzínové vertikutátory jsou oproti elektrickým výkonnější a na větší plochy také účinnější. Mívají větší záběr a práce s nimi je podstatně rychlejší.


Vertikutace je prvním krokem v jarní péči o trávník. Následovat by mělo hnojení a dosetí holých míst vzniklých po provzdušnění vertikutátorem. Během vegetačního období samozřejmě nezapomeňte na pravidelné sekání a zavlažování.