Co psovi rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Co psovi rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Existují potraviny, kterými byste psa v žádném případě krmit neměli. A je jich docela dost. Na druhou stranu – jsou takové potraviny, které by v psí misce rozhodně chybět neměly.
Co psovi rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Potraviny nevhodné pro psy

Čokoláda a káva

Čím tmavší, tím horší. Čokoláda obsahuje pro psy toxickou sloučeninu theobromin, podobnou kofeinu. Ve větším množství (smrtelná dávka pro zdravého psa je asi 300 mg/kg váhy) může vyvolat průjem, záchvaty zvracení, srdeční arytmii, bezvědomí, a dokonce i smrt. Navíc se z těla vylučuje velmi pomalu, takže působí dlouho a její účinek se při opakovaném požití může násobit. Podobně funguje i kofein obsažený v kávě. Smrtelná dávka je 100–200 mg/kg váhy.

Zelenina a ovoce

Neplatí to samozřejmě o vší zelenině a ovoci, měli byste ale znát ty rizikové.

  • U avokáda představuje toxickou složku látka zvaná persin, která poškozuje tkáně hlavně srdce a plic. Výsledkem jsou dýchací a žaludeční potíže.

  • Cibule, pórek, česnek zase obsahují sloučeniny síry (sulfidy), které narušují buněčnou stěnu červených krvinek a poškozují barvivo hemoglobin, nutné pro přenos kyslíku. Projevuje se bolestmi břicha, průjmem, dušností, zrychleným dýcháním a tepem, může dojít až k smrti kvůli nedostatku kyslíku ve tkáních (vnitřní udušení). Zákeřné je, že sulfidy fungují kumulativně.

  • Syrové brambory jsou jedovaté kvůli obsahu alkaloidu solaninu, většina se ho však zlikviduje vylouhováním do vody při vaření, takže vařené brambory konzumovat lze. Jako hlavní potravina však pro psy vhodné nejsou, protože psi bramborový škrob hůř tráví.

  • Nezralá rajčata obsahují rostlinný jed tomatin (příbuzný solaninu z brambor). Zralé plody by nebezpečné být neměly.

  • Vyhněte se při krmení psů i rozinkám. Už malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést ke zvracení, průjmu až k selhání ledvin.

  • Pecky ovoce (broskve, meruňky, třešně, jablka, hrušky) obsahují zase amygdalin, uzavřený uvnitř. Pokud pecka praskne, uvolňuje se z amygdalinu jedovatý kyanid. Amygdalinu je sice v ovocných jádrech jen malé množství, takže pecky způsobují spíš zácpu až blokádu střev, případně dušení než otravu, ale každopádně je zbytečné jimi psa krmit. Pokud mu chcete přilepšit vitaminy, jádra či pecky odstraňte. Ale ani tak to nepřehánějte – vysoký obsah ovocných cukrů v trávicím traktu kvasí, což způsobuje nadýmání a průjmy. Nadměrné množství vitaminu C pak zatěžuje ledviny a může vést ke vzniku močových kamenů.

Vepřové maso, játra, bílky

Podávejte jedině vařené! Ze syrového vepřového masa, případně zvěřiny se pes může nakazit Aujeszkyho chorobou (infekce postihující nervový a dýchací systém, která se podobá vzteklině a v první fázi se projevuje svěděním). Játra obecně patří k nejhodnotnějším masům vůbec. V syrovém stavu, případně při podávání vařených jater častěji než 3× týdně však hrozí předávkování vitaminem A, který tělo nedokáže ve větším množství zpracovat. Hypervitaminóza má za následek deformaci kostí a úbytek hmotnosti. Žloutky syrových vajec obsahují biotin (vitamin B7 neboli H), nezbytný pro dobrou srst a vývoj nervové soustavy. Syrové bílky zase obsahují bílkovinu avidin, která částečně účinnost biotinu ruší. Pokud dáte psovi celé syrové vejce, zbude biotinu dost, aby to mělo pro tělo přínos. Podávání samotných bílků však může vést k nedostatku (avitaminóze) vitaminu B. Je proto lepší podávat samotný žloutek, ovšem z ověřeného zdroje, abyste vyloučili riziko salmonely. Jinak nabídněte raději vejce vařené.

Alkohol, houby, muškátové a makadamové ořechy

Pozor! Z nich hrozí otrava, zejména alkohol je zcela nevhodný. I malé množství je pro psa toxické.

Sůl

Otravu může vyvolat i nadměrné množství soli. Pro psa je smrtelná dávka kolem 4 g/kg tělesné hmotnosti.

Kynuté těsto, kravské mléko, tuk

Psí tělo si neumí poradit ani se syrovým kynutým těstem: v teplém prostředí žaludku mnohonásobně nabude, čímž podstatně naplní žaludek a zvýší riziko jeho přetočení (torze), které bez včasné operace končí smrtí zvířete. Navíc při kvasných procesech v žaludku vzniká pro psa jedovatý alkohol. Obtížně psi tráví i kravské mléko (mohou ale fermentované – kysané mléčné výrobky) a nadměrné množství tuků.

Co by nemělo chybět v psí stravě?

Obecně platí, že by krmivo mělo splňovat základní výživové nároky: obsahovat především živočišné proteiny (50 – 60 %) a přiměřené množství živočišných tuků jako zdroje energie. Komplexní strava by měla mít vyrovnaný poměr vápníku a fosforu (1,2 - 1,4 : 1), odpovídající množství hořčíku, vitaminů D a A, dostatek ostatních vitaminů a stopových prvků (zinek, měď, železo, selen, mangan, jód). Potom hodně záleží na věku, plemeni a zdravotním stavu psa: jiné nároky na krmivo mají štěňata a psí senioři, jiné obří plemena nebo třeba u kastráti.

Jak krmit štěňata?

U štěňat je třeba dávat pozor na překrmování, i když máte pocit, že vám rostou přímo před očima. Přemíra bílkovin v krmivu urychlí vývoj měkkých tkání, zatímco kosti se nestačí pořádně vyvinout nebo se vyvíjí nesprávně klouby, vazy, šlachy a dochází k bolestivým růstovým nemocem kostí. Čas od času můžete granule pro štěňata zpestřit některými druhy ovoce a zeleniny – překvapivě jim chutná třeba mrkev, brokolice, jablko či okurka.

Jak krmit mladé psy?

U mladých, rostoucích zvířat je důležitý správný poměr vápníku a fosforu a odpovídající množství vitaminu D. Vápník a fosfor jsou nezbytné pro zdravý vývin a růst kostí a zubů, fungování srdce, svalů a nervové soustavy. Aby je tělo mohlo využít, potřebuje vitamin D, který pomáhá při ukládání vápníku do kostní hmoty a hořčík, který udržuje vápník v rozpuštěném stavu.

Jak krmit staré psy?

Staří psi zase potřebují správný poměr živin. Měli by dostávat lehké granule pro seniory s menším množstvím bílkovin a tuku, aby netloustli, s chondroprotektivy na podporu kloubů a vyšším poměrem vitaminů a stopových prvků, které si už jejich tělo nedokáže syntetizovat v potřebném množství.

Jak krmit psy velkých plemen?

Granule pro psy velkých plemen by kromě chondroprotektiv (glukosamin a chondroitin), která napomáhají vývoji kloubů, chrání je a působí proti jejich opotřebení, měly obsahovat také vápník a fosfor, které jsou nezbytné pro správný vývoj kosterní soustavy a svalstva.

Jak krmit kastrované psy?

Kastrovaní psi se musí vyvarovat především obezity, což znamená nepřijímat tolik bílkovin a tuku. Renální dieta, která spočívá v omezení bílkovin v krmné dávce, se ordinuje nejen při onemocnění ledvin – funguje také jako prevence ledvinových kamenů a čas od času nezaškodí ani jako prevence obezity.

Čím psovi přilepšit

Přestože na vás bude koukat smutnýma psíma očima, lidské jídlo byste psovi dávat neměli. Když chcete udělat výjimku, můžete mu občas zpestřit jídelníček lžící kvalitního bílého jogurtu. Jako dobrý zdroj snadno stravitelných živočišných bílkovin poslouží také vařené kuřecí maso (nesolené a nekořeněné) nebo kousek lososa, který je navíc zdrojem omega-3 a 6 nenasycených mastných kyselin, důležitých pro kvalitu kůže a srsti, zdravou mysl i srdce a fungující metabolismus. Vitaminy, minerály a stopové prvky pak dodají brokolice, dýně a mrkev, syrové i vařené. Spíše než lidským jídlem však svému mazlíkovi přilepšíte kvalitními psími konzervami.

 

 

Ostatní také zajímá

Psí trávicí potíže: většinu vyřeší dieta
Psí trávicí potíže: většinu vyřeší dieta
Jak vybrat správné granule a krmivo pro psy?
Jak vybrat správné granule a krmivo pro psy?

Mohlo by vás zajímat

Granule pro psy
Konzervy a kapsičky
Pamlsky pro psy

Tipy pro vás

Mr. Gusto Lososové kostičky 50g
55 Kč 35 Kč
Mr.Gusto psí piškoty 120g
55 Kč 29 Kč
Carnis granule pro psy hovězí 10kg
550 Kč 299 Kč
Carnis granule pro psy jehněčí 10kg
550 Kč 299 Kč
StarVita pro dospělé psy, kuře/ryba 12kg
1 890 Kč 949 Kč
StarVita pro dospělé psy malých plemen 4kg
690 Kč 399 Kč

Kategorie článků