Drtiče a štěpkovače: k čemu se používají a jak se liší?

Drtiče a štěpkovače: k čemu se používají a jak se liší?

Nechce se vám do úklidu zahrady? Svěřte ho strojům! Proč vyhazovat větve, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu – a zadarmo? Stačí použít drtič nebo štěpkovač.
Drtiče a štěpkovače: k čemu se používají a jak se liší?

Odřezané větve je škoda nechat jen tak ležet pod stromem. Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech.

Jaký je rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem?

Topivo, mulč a hnojivo můžete mít z velké části zdarma – stačí zpracovat zahradní odpad. Podle toho, jestli chcete mít velké, nebo malé kousky dřeva, použijte buď drtič, nebo štěpkovač. Na první pohled je od sebe skoro ani nerozeznáte, základní rozdíl se nachází uvnitř. Drtiče jsou vybaveny noži, které rozsekají větve na jemnou drť. Ta představuje ideální mulč: chrání půdu proti erozi, vysoušení i promočení a brání růstu plevelu. Lze je použít i jako základ kompostu či absorpční podestýlku do králičích, kočičích a psích toalet. Štěpkovače pak zpracují prostřednictvím řezného kotouče větve na trochu větší odštěpky, dlouhé 2,5 - 5 cm. S nimi můžete provzdušnit kompost, ideální jsou však na roztopení krbových kamen. Dobře se skladují, po vyschnutí mají menší obsah vody a po spálení z nich zbude méně popela. Každopádně v obou případech získáte topivo či hnojivo ze zahradního odpadu úplně zdarma.

Dřevěná drť

Jemná drť, vzniklá pod rotujícími noži, se v kompostu rychle rozloží.


Štěpky

Štěpky, zpracované řezným kotoučem, vydrží déle a kompost krásně provzdušní.

Drtič, nebo štěpkovač: jaký vybrat?

V první řadě si musíte sami ujasnit, zda více využijte drtič, nebo štěpkovač. Pokud máte v tomto případě jasno, zaměřte se na konstrukci a bezpečnost. Oba stroje jsou jednoduché, přihlížet budete hlavně k tomu, zda mají tichý chod a jak jsou bezpečné. Základem je stabilita a kvalita nožů (drtič) či řezného kotouče (štěpkovač). Ty by měly být vyrobeny z odolné oceli. Násypka by měla být dostatečně široká, aby umožnila pohodlné vkládání větví, a hluboká, aby z ní vylétávalo co nejméně třísek. Bezpečnost jistí pojistka, která zabrání spouštění chodu, pokud není sběrný koš na svém místě. Když koš dosedne, páčkou nahoru se sepne bezpečnostní vypínač motoru, jinak se přístroj nerozběhne. Naopak stlačení páčky dolů uvolní koš. Bezpečnost práce jistí praktický pěchovač, kterým můžete posouvat zbytky větví do drticího ústrojí. Pokud by se zasekla větev, vyřeší to zpětný chod. Pokud má průsvitný sběrný koš, můžete kontrolovat i průběh práce, resp. množství zpracovaného materiálu. Velká kola pak umožní pohodlný přesun, což se vyplatí zejména na velké zahradě.

Jak správně drtit a štěpkovat?

Není nic jednoduššího. Dopravíte drtič nebo štěpkovač na místo použití. Posunete páčku pojistky nahoru, čímž sepnete bezpečnostní spínač motoru, a můžete pracovat: zeleným knoflíkem stroj zapnete, červeným vypnete a žlutým případně nasadíte zpětný chod, pokud by se zasekla větev. Krátké větve raději posunujte do stroje za pomoci pěchovače. K prvkům bezpečnosti, jež byste neměli podceňovat, patří pracovní rukavice a ochranné brýle, chránící oči proti vylétajícím třískám. U drtiče oceníte také pohodlí, které vám zejména při delší práci zajistí chrániče sluchu.
Ovládací panel drtiče

Dají se drtit či štěpkovat mokré či suché větve?

Do drtičů či štěpkovačů se dávají čerstvé větve stromů či větších keřů po prořezu, mohou být olistěné, či bez listí, a je jedno, jestli budou suché nebo mokré, i když se suchými se vám bude lépe pracovat. Důležité je respektovat informace výrobce, do jaké tloušťky dokáže stroj větve zpracovat. U výkonnějších modelů je to do průměru až 4,5 cm.

Je nutné promazávat hlavy drtiče a štěpkovače?

Po použití drtiče nebo štěpkovače je třeba vyprázdnit koš a očistit řezné nástroje od zbytků dřeva, případně je osušit. Před začátkem další práce byste měli nože či řezný kotouč ošetřit tekutým mazivem ve spreji. To se dostane pod špínu, saze i mastnotu a vyčistí ošetřovaný materiál. Neobsahuje silikony, tudíž neváže další nečistoty. Povrch nožů i jeho mikroskopické nerovnosti pokryje mazivo tenkým antikorozním povlakem, který vytváří voděvzdornou dielektrickou bariéru, jež chrání před vlhkem a brání možným zkratům vyvolaným vlhkostí.

 

Prohlédnout výběr drtičů a štěpkovačů


Ostatní také zajímá

Příprava dřeva snadno a rychle
Příprava dřeva snadno a rychle

Mohlo by vás zajímat

Drtiče
Štěpkovače

Tipy pro vás

Drtič Patriot PC 2500
7 970 Kč 4 990 Kč
DRTIČ BENZINOVÝ MTF - PS 70 G
29 900 Kč 19 490 Kč
Drtič MTF PSE 280 L
9 070 Kč 5 990 Kč

Kategorie článků