Jak vybrat plotové nůžky

Živý plot znamená práci navíc. Na rozdíl od planěk či pletiva ho musíte alespoň dvakrát a spíš třikrát v roce zastřihnout, jestliže chcete, aby dobře vypadal. Ta práce se vyplatí.
Jak vybrat plotové nůžky

Živý plot patří k nejmalebnějším ohraničením zahrady vůbec – a je úplně jedno, jestli ho tvoří túje, dřišťál, cypřiš nebo zimostráz. Jak ale zdoláte zelené hradby? Kvalitními plotovými nůžkami! Ty vám mohou údržbu živého plotu usnadnit natolik, že vás začne práce na zahradě bavit…

Plotové nůžky na benzín, nebo do zásuvky?

Zapomeňte ovšem na ruční nůžky po dědovi! Ne že by nestříhaly, ale jde to s nimi pomalu a člověk má za chvíli ruce pěkně zrasované. Rozhodně lepším řešením jsou dvouruční plotové nůžky s motorem, ať už elektrickým nebo benzinovým. Každé mají své přednosti, jež budou lépe vyhovovat vašim konkrétním potřebám.

Elektrické plotovky jsou lehké a tiché. Snadno s nimi budete moci tvarovat a zastřihávat jednotlivé keře i ploty v dosahu zásuvky. Například při úpravě plotu z buxusu si s nimi v pohodě vystačíte. Vyplatí se ovšem volit stroj s elektrickou doběhovou brzdou motoru, bezpečnostním obouručním zapínáním a transparentním ochranným štítem.

Na starší túje se silnějšími větvemi, případně na větší plochy se pak vyplatí zvolit benzinové plotovky. Mají zpravidla vyšší výkon, můžete nastavit frekvenci střihů a nejste limitováni přívodním kabelem. V ruce ovšem něco váží.

Kvalitní benzínové nůžky jsou vybaveny účinným antivibračním systémem. Některé modely jako například Oleo-Mac nebo Ikra pak mají praktickou otočnou zadní rukojeť, umožňující pohodlně stříhat plochy horizontální i vertikální. U těchto modelů je lišta při základním držení skloněná vertikálně, takže se při práci tolik neunavíte.

 

(Nejen) na délce záleží…

Ať už zvolíte plotové nůžky elektrické nebo benzinové, nejdůležitějším parametrem je délka střižné lišty. Ta se obvykle pohybuje od 40 do 60 centimetrů. Kratší lišta se hodí na úzké a nízké ploty. Dobře se s ní tvarují také různé zářezy či oblouky. Nejoblíbenější modely mají délku lišty okolo 45 centimetrů. Naopak delší lištu doporučují odborníci na úpravu souvislejších rovných ploch.

Délce lišty by měl odpovídat i výkon motoru. Počítejte zhruba 100 wattů příkonu na deset centimetrů lišty. Plotostřih s lištou 45 cm by tak měl mít příkon kolem 450 wattů.

Kvalita střižné lišty ovlivňuje nejen práci stroje, ale také čistotu a přesnost řezu. Proto byste měli při výběru volit nůžky s lištou z ušlechtilé oceli a pečlivé slícovanými střižnými zuby řezanými laserem a broušenými diamantem. Dalším parametrem, který musíte vzít v úvahu, je rozteč zubů. Dostačující zubová mezera u běžných plotových nůžek je 16 až 18 mm. Ukazatelem kvality je i délka záruční lhůty - u skutečně dobrých plotovek dosahuje až 7 let.

Další možnosti: AKU a teleskopické

V poslední době se na trhu objevily i akumulátorové nůžky, které v ideálních podmínkách vydrží díky Li-Ion baterii pracovat na jedno nabití až 80 minut. Spojují v sobě lehkost elektrických a nezávislost benzinových nůžek.

Majitelům nemovitostí obklopených vysokým plotem se pak vyplatí koupit teleskopické nůžky na větve. Vyrábějí se v elektrické nebo akumulátorové verzi a ocení je zejména ti, kteří mají rádi pevnou půdu pod nohama. Ze země s nimi spolehlivě dosáhnete až do výšky 4 m. A neměli byste zapomínat ani na bezpečnost práce a při práci se všemi modely plotových nůžek používat rukavice a brýle, abyste se chránili před odletujícími kousky větviček.

 

Jak naostřit lištu nůžek na živý plot?

Rozhodně nedoporučujeme pustit se do toho doma, i když návod na to na internetu určitě najdete. Ostří plotostřihu je totiž vytvořeno přesným laserem a ruční prací, vždy trochu nepřesnou, byste mohli změnit tvar jednotlivých zubů, a tím poškodit geometrii ostří. Můžete také nože zeslabit případně změnit úhel břitu, takže mezi noži vznikne vůle a nebudou doléhat. Výsledkem pak bude horší stav než před nabroušením…
Pokud tedy máte pocit, že jsou plotovky dlouhým užíváním ztupené, svěřte je raději odborníkům v dobře vybaveném servisu. Cena naostření se pohybuje v řádu stokorun a budete mít jistotu, že vaše plotové nůžky budou fungovat jako nové. Ztupení plotových nůžek ale můžete podstatně oddálit správnou péčí – stačí lištu nůžek po každém použití vyčistit a promazat.

Elektrické plotové nůžky

Jak a čím promazávat lištu nůžek?

Jak na to? Nejjednodušší je použít speciální sprej s tekutým mazivem, který lištu vyčistí a zároveň namaže a zakonzervuje nože. Doporučujeme použít olej WD-40, nejznámější a nejprodávanější technické mazivo na světě, vyhledávané díky vynikající kvalitě a výhodné ceně. Dostane se pod špínu, odstraní zbytky pryskyřice a vyčistí nože. Neobsahuje silikony, tudíž neváže další nečistoty. Mikroskopické nerovnosti na povrchu nožů pokryje mazivo tenkým antikorozním povlakem, který vytvoří voděvzdornou dielektrickou bariéru, jež chrání před vlhkem a brání možným zkratům vyvolaným vlhkostí.

Jak pečovat o plotové nůžky

Kromě promazání už plotostřih žádnou velkou domácí péči nepotřebuje. Stačí jen po práci zkontrolovat průduchy na krytu motoru a případně z nich odstranit zbytky rostlinného materiálu, aby neomezoval přívod vzduchu k motoru a nedošlo k jeho přehřátí. Při skladování elektrických plotovek pak využívejte háček v rukojeti, určený na fixaci kabelu. Když budete kabel různě motat a ohýbat, hrozí jeho popraskání.
 

Prohlédnout Plotové nůžky

 

Ostatní také zajímá

Všichni chtějí AKU! A my víme proč.
Všichni chtějí AKU! A my víme proč.

Mohlo by vás zajímat

Plotové nůžky
Elektrické plotové nůžky
AKU plotové nůžky
Benzínové plotové nůžky
Teleskopické plotové nůžky

Tipy pro vás

Teleskopické plotové nůžky PATRIOT THT 500
7 250 Kč 2 490 Kč
Aku plotové nůžky Greenworks G40HT61 40V
3 810 Kč 1 990 Kč
Plotové nůžky LEVITA HT500
1 820 Kč 790 Kč
Aku plotové nůžky Greenworks G40PHA 40V
4 350 Kč 2 390 Kč
Plotové nůžky MTF HTE 55 E
2 180 Kč 990 Kč
Plotové nůžky MTF HTE 50 E
1 820 Kč 790 Kč

Kategorie článků