Zahradní osvětlení je dobrou investicí, díky které vytvoříte z každé zahrady či terasy útulný koutek, kde rádi strávíte příjemné večery s přáteli a rodinou. Venkovní osvětlení navíc podtrhne vzhled domu a je i praktické. Například k nasvícení příjezdových tras, chodníčků nebo vstupních dveří a pravděpodobně Vám i pomůže lépe chránit Váš majetek. Zahradní osvětlení může mít různou podobu, vyrábí se z různých materiálů. Na výběr máte i mnoho způsobů umístění a upevnění. Vybrat to správné osvětlení proto nemusí být jednoduché. My vám s tím pomůžeme. Víme, jak na to.
Kam světla umístit?
Projděte si zahradu a okolí domu, přemýšlejte o tom, jak vypadají vaše všední dny, ale i ty nevšední. Například ty, kdy k vám přijedou přátelé a sedíte na zahradě do pozdních hodin. Zaznamenejte si všechna místa, která potřebujete osvětlit. Na vašem seznamu se mohou objevit například tyto položky:
Co znamená kód IP?
Venkovní světlo by mělo být odolné vůči vodě, prachu a jiným nepříznivým vlivům. Při jeho výběru je vhodné řídit se IP kódem – hodnota a stupeň krytí vyjadřující hodnotu voděodolnosti a ochrany proti vniknutí prachu, jiných těles a nečistot zvenku.
Zde nabízíme výčet kódů podle jejich schopnosti krytí:
-
IP 20 – vhodné do interiéru, bez krytí.
-
IP 23 – hodí se k více chráněným místům.
-
IP 44 – odolné proti vodě a prachu
-
IP 65 – velká ochrana i proti stříkající vodě a prachu.
-
IP 67 – neomezené krytí, možné umístit i pod vodu.
Myslete na vhodné využití
Všichni známe ty nepříjemné chvíle, kdy se snažíme v úplné tmě trefit klíčkem do zámku nebo nemůžete přijít na to, který z řady vypínačů patří k osvětlení na terase? S dobře zvoleným venkovním osvětlením takovým chvilkám předejdete.
POHYBOVÁ ČIDLA
Pohybová čidla jsou součástí mnoha nástěnných i sloupkových svítidel, která najdete v našich prodejnách a e-shopu. Pohybové čidlo oceníte, když přijíždíte do garáže nebo se chcete přemístit na terasu. Mimo jiné se jedná také o výborný bezpečností prvek. Osvětlení s pohybovým čidlem se nehodí ani tam, kde dochází k příliš častému pohybu jiných lidí nebo zvířat, protože pak by se světlo s pohybovými čidly neustále rozsvěcovalo, a to není příjemné.
SOUMRAKOVÝ SENZOR
Další možnost, jak si trochu usnadníte život, se nazývá soumrakový senzor. Svítidla se soumrakovým senzorem se zapnou přesně ve chvíli, kdy je potřebujeme - při stmívání. Ráno se naopak díky dennímu světlu vypnou.
SOLÁRNÍ OSVĚTLENÍ
Velmi levná a úsporná varianta, jak osvětlit zahradu, je solární osvětlení. V tomto osvětlení se po celý den shromažďuje sluneční záření, které svítidlo následně přemění v elektrickou energii. Můžete sáhnout po nástěnném, sloupkovém nebo zapichovacím, které poslouží především u chodníčků a cest. U nás najdete vše.
Na co myslet před instalací osvětlení?
Při osazování venkovního osvětlení si pamatujte, že nesmí oslňovat sousední pozemek, silnici a kolemjdoucí i řidiče (cyklisty, automobilisty). Na trhu se vyskytuje velké množství světel bez atestace, na takové si dejte pozor a v žádném případě je nekupujte.