Krmení BARF, nebo kupované krmivo?

Pes pochází z vlka, měl by mít v jídelníčku hlavně syrové maso, to je jeho přirozená strava. Když se krmí granulemi, může mít zdravotní problémy. S tímto argumentem zahájil způsob krmení BARF vítězné tažení světem.

Rizika BARF

Podle veterinářů je tomu však spíše naopak – rizika BARF převažují nad jeho výhodami. Existují 3 hlavní rizika BARF:
  1. Kosti uvíznuté v jícnu
  2. Salmonela (s nebezpečím přenosu na lidi)
  3. Specifické onemocnění štítné žlázy (hypertyreóza), které vzniká u psů krmených syrovými krky.
Další problém spočívá v tom, že mnohé recepty BARF nejsou nutričně vyvážené. Nejčastěji mají nedostatek vitaminu D a vápníku, v důsledku čehož dochází k vyplavení vápníku z kostí (osteoporóza, zlomeniny, deformity) a u starších psů také k onemocnění ledvin. V doma připravované stravě také často chybí dostatek jódu (nádory štítné žlázy), zinku (hojení ran), mědi (obsah ztráta pigmentu v srsti), manganu (potence, nervy) a vitaminu A (náchylnost k infekcím, šeroslepost, rohovatění kůže, snížení imunity). Navíc se domácí příprava BARF pořádně prodraží a zabere spoustu času.

Přínosy BARF

Přesto nelze krmení BARF šmahem zamítnout, má i své výhody: je chutné a díky přirozeně aktivním enzymům také snadno stravitelné. Má také lepší poměr LDL (lipoprotein s nízkou hustotou neboli „zlý“ cholesterol, který zanáší cévy) a HDL (lipoprotein s vysokou hustotou, neboli „hodný“ cholesterol, který cévy naopak čistí od tuků a „zlého“ cholesterolu) snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.
 
Zvolit tedy BARF, nebo ne? Vyplatí se přístup zdravého rozumu. Pokud je zvíře zdravé, můžete ho krmit BARF, konzervami či granulemi. Můžete mu klidně sem tam přispět i chutným soustem z vašeho stolu. Důležité je, abyste si složení BARF uměli ohlídat, aby jídelníček tvořily minimálně z poloviny bílkoviny živočišného původu a aby se jednotlivé druhy stravy příliš nemíchaly: jeden den vařené maso, druhý den BARF, třetí den granule a čtvrtý konzerva jiné značky – to by byl na psí trávicí mikroflóru příliš velký nápor. Pokud ale chcete nejlepší poměr cena /čas / výživová kvalita, bude pro vás ideální vsadit na osvědčené superprémiové krmivo.

 Prohlédnout sortiment superprémiového krmiva
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat