Krmit granulemi, nebo konzervami?

Mokré, nebo suché krmivo? Tuto otázku řeší každý chovatel psa. Nabízíme vám argumenty ke zvážení. Granule vyjdou levněji, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jsou ovšem suché; obsahují maximálně asi 10 % vody, takže zvíře musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou. Krmivo v konzervách má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutná. Konzervy obvykle obsahují vyšší podíl masa a objem vody se pohybuje v rozmezí 70 - 80 %. Po otevření je nutné konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat.

Obecná pravidla dávkování krmiva

  • Čím mladší zvíře, tím víc porcí. V období růstu také hraje větší roli složení stravy.
  • Štěňata přibližně do 14 týdnů věku by měla dostávat 4 porce denně.
  • Poté až do půl roku postačí krmení 3 × za den.
  • Dospělým psům se dávají 1 - 2 jídla denně.
  • U koček může být frekvence o něco častější a krmivo je rozdělené do menších porcí.

Ale pozor, zejména u štěňat v kritickém období růstu je třeba dbát na pozvolný vzestup hmotnosti, aby se kosti stačily sytit vápníkem. Vyroste-li pes příliš rychle, vytáhnou se kosti do délky, ale budou tenké, takže později neunesou přibývající váhu svalů. S nadměrnou zátěží pak hrozí poruchy vývoje pohybového aparátu. Velká plemena jsou více ohrožena i dalším rizikem spojeným s krmením: torzí žaludku, kdy se žaludek naplněný jídlem otočí kolem podélné osy. Chirurgický zákrok je v tomto případě nezbytný, dobře však funguje prevence: zachovávejte důsledný klid po jídle, aby pes mohl všechno v klidu strávit. Pes a kočka

Jsou granule vhodné krmivo pro kočky?

Kočky (na rozdíl od psů a vlků) patří k obligátním masožravcům, kteří jsou závislí na příjmu živočišné potravy. K životu tedy nutně potřebují maso, které jejich metabolismus využívá jako hlavní zdroj energie. Schopnost zpracovat sacharidy mají omezenou, čemuž je uzpůsobené také vnímání chutí – sladké kočku neláká, zato z živočišných tuků si vybírá jako pravý gourmet.
Kočky pocházejí z pouště a tomu odpovídá i jejich pocit žízně – respektive jeho nedostatek. Většinou jim postačí voda obsažená v kořisti, takže z moderních krmiv jsou přirozenému obsahu vody nejblíže konzervy a kapsičky. Zdravé kočky ale můžete krmit i granulemi, jen je třeba dbát, aby měly neomezený přístup k misce s čistou čerstvou vodou. A občas jim můžete trochu přilepšit a kombinovat suché krmivo s mokrým.

Jak změnit druh krmiva?

Postupně! Psům a kočkám vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, takže mohou odmítat i přechod na kvalitnější krmivo. Měli by si na ně proto zvykat postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne kvůli přizpůsobení trávicí mikroflóry. První den stačí přimíchat do starých granulí 1/7 nových, druhý den 2/7, a tak postupně převést zvíře na nové krmivo. Pokud mu zpočátku nebude chutnat, nenuťte ho. Nedojedené zbytky odstraňte a klidně ho nechte trochu hladovět. Zdravému mazlíkovi krátký půst prospěje, jen při něm nesmí chybět voda.

Jak dávkovat krmivo?

Podle Waltham (Výzkumné centrum pro výživu a péči o malá zvířata) můžete u dospělých psů a granulí střední kvality počítat přibližně 200g krmiva / 10kg hmotnosti psa/den. Dávky kompletního mokrého krmiva váží kvůli obsahu vody podstatně víc, v průměru 600g / 10kg hmotnosti/den. Kočičí porce jsou 3 až 5krát menší. Jde ovšem o hodnoty velmi přibližné, kvalitnějšího krmiva totiž stačí dávat skoro o polovinu méně. Pro přesnější orientaci se proto vždy musíte podívat na balení, kde bývají uvedeny doporučené denní dávky. Ale i tak jde pouze o orientační množství. Záleží totiž také na stáří, momentální zátěži a stavu zvířete (aktivní pes, březí nebo kojící fena, kastrovaná kočka), nehledě na to, že každý jedinec má jiný metabolismus. Jak potom poznáte, že krmíte dobře? Na samotném mazlíkovi: Jestli je čilý, ale netloustne, má hustou, lesklou srst a jiskru v oku, pak je vše v nejlepším pořádku.
Prohlédnout sortiment krmiva
Přihlásit se
Uživatel nepřihlášený
Registrovat