Krmit granulemi, nebo konzervami?

Mokré, nebo suché krmivo? Tuto otázku řeší každý chovatel psa. Nabízíme vám argumenty ke zvážení. Granule vyjdou levněji, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jsou ovšem suché; obsahují maximálně asi 10 % vody, takže zvíře musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou. Krmivo v konzervách má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutná. Konzervy obvykle obsahují vyšší podíl masa a objem vody se pohybuje v rozmezí 70 - 80 %. Po otevření je nutné konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat.
Krmit granulemi, nebo konzervami?

Obecná pravidla dávkování krmiva

  • Čím mladší zvíře, tím víc porcí. V období růstu také hraje větší roli složení stravy.

  • Štěňata přibližně do 14 týdnů věku by měla dostávat 4 porce denně.

  • Poté až do půl roku postačí krmení 3 × za den.

  • Dospělým psům se dávají 1 - 2 jídla denně.

  • U koček může být frekvence o něco častější a krmivo je rozdělené do menších porcí.

Ale pozor, zejména u štěňat v kritickém období růstu je třeba dbát na pozvolný vzestup hmotnosti, aby se kosti stačily sytit vápníkem. Vyroste-li pes příliš rychle, vytáhnou se kosti do délky, ale budou tenké, takže později neunesou přibývající váhu svalů. S nadměrnou zátěží pak hrozí poruchy vývoje pohybového aparátu. Velká plemena jsou více ohrožena i dalším rizikem spojeným s krmením: torzí žaludku, kdy se žaludek naplněný jídlem otočí kolem podélné osy. Chirurgický zákrok je v tomto případě nezbytný, dobře však funguje prevence: zachovávejte důsledný klid po jídle, aby pes mohl všechno v klidu strávit. Pes a kočka

Jsou granule vhodné krmivo pro kočky?

Kočky (na rozdíl od psů a vlků) patří k obligátním masožravcům, kteří jsou závislí na příjmu živočišné potravy. K životu tedy nutně potřebují maso, které jejich metabolismus využívá jako hlavní zdroj energie. Schopnost zpracovat sacharidy mají omezenou, čemuž je uzpůsobené také vnímání chutí – sladké kočku neláká, zato z živočišných tuků si vybírá jako pravý gourmet.
Kočky pocházejí z pouště a tomu odpovídá i jejich pocit žízně – respektive jeho nedostatek. Většinou jim postačí voda obsažená v kořisti, takže z moderních krmiv jsou přirozenému obsahu vody nejblíže konzervy a kapsičky pro kočky. Zdravé kočky ale můžete krmit i granulemi, jen je třeba dbát, aby měly neomezený přístup k misce s čistou čerstvou vodou. A občas jim můžete trochu přilepšit a kombinovat suché krmivo s mokrým.

Jak změnit druh krmiva?

Postupně! Psům a kočkám vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, takže mohou odmítat i přechod na kvalitnější krmivo. Měli by si na ně proto zvykat postupně, nejlépe v průběhu jednoho týdne kvůli přizpůsobení trávicí mikroflóry. První den stačí přimíchat do starých granulí pro kočky 1/7 nových, druhý den 2/7, a tak postupně převést zvíře na nové krmivo. Pokud mu zpočátku nebude chutnat, nenuťte ho. Nedojedené zbytky odstraňte a klidně ho nechte trochu hladovět. Zdravému mazlíkovi krátký půst prospěje, jen při něm nesmí chybět voda.

Jak dávkovat krmivo?

Podle Waltham (Výzkumné centrum pro výživu a péči o malá zvířata) můžete u dospělých psů a psích granulí střední kvality počítat přibližně 200g krmiva / 10kg hmotnosti psa/den. Dávky kompletního mokrého krmiva váží kvůli obsahu vody podstatně víc, v průměru 600g / 10kg hmotnosti/den. Kočičí porce jsou 3 až 5krát menší. Jde ovšem o hodnoty velmi přibližné, kvalitnějšího krmiva pro kočky totiž stačí dávat skoro o polovinu méně. Pro přesnější orientaci se proto vždy musíte podívat na balení, kde bývají uvedeny doporučené denní dávky. Ale i tak jde pouze o orientační množství. Záleží totiž také na stáří, momentální zátěži a stavu zvířete (aktivní pes, březí nebo kojící fena, kastrovaná kočka), nehledě na to, že každý jedinec má jiný metabolismus. Jak potom poznáte, že krmíte dobře? Na samotném mazlíkovi: Jestli je čilý, ale netloustne, má hustou, lesklou srst a jiskru v oku, pak je vše v nejlepším pořádku.

Ostatní také zajímá

Údaje na obalu krmiva: Jak se v nich vyznat
Údaje na obalu krmiva: Jak se v nich vyznat
Krmení BARF, nebo kupované krmivo?
Krmení BARF, nebo kupované krmivo?

Mohlo by vás zajímat

Krmivo pro psy
Krmivo pro kočky

Tipy pro vás

VIVAVITA granule pro domácí kočky 1,5kg
265 Kč 149 Kč
Carnis granule pro kastrované kočky 1,6kg
159 Kč 99 Kč
Vivavita pro dospělé psy hovězí,vepřové 15kg
1 190 Kč 699 Kč
StarVita pro dospělé psy,  jehně/zvěřina 12kg
1 890 Kč 949 Kč
StarVita konzerva drůbeží mleté 400g
73 Kč 44 Kč
Carnis granule pro psy hovězí 10kg
550 Kč 299 Kč

Kategorie článků