Jak vybrat správné krmivo pro kočku?

Jak vybrat správné krmivo pro kočku?

Jak vybrat správné krmivo pro kočku?

Každý, kdo má doma šelmu ví, že správné krmivo pro kočku je základem šťastného a zdravého života. Kvalitní strava je velmi důležitá pro vývoj kočky a její dobrou náladu. Níže se dozvíte, jak vybrat nejlepší krmivo pro kočku (granule, konzervy, kapsičky), aby byla stále ve skvělé kondici.

 

JAKÝ JE HLAVNÍ ROZDÍL MEZI PSÍ A KOČIČÍ STRAVOU?

Psi umí efektivně využít širokou škálu potravních zdrojů. Jsou to všežravci, a tak jejich organismus velmi dobře využívá i rostlinné materiály. Kočky jsou výhradně masožravci a k životu nutně potřebují maso, které jejich metabolismus využívá jako hlavní zdroj energie. Schopnost zpracovat sacharidy mají, na rozdíl od psů, omezenou, čemuž je uzpůsobené také vnímání chutí – sladké kočku neláká, zato z živočišných tuků si vybírá jako pravý gurmán.

KONZERVY NEBO GRANULE?

Granule vyjdou levněji, snadno se skladují i dávkují a vydrží čerstvé celé týdny po otevření balení. Jsou ovšem suché; obsahují maximálně asi 10 % vody, takže kočka musí mít vždy na dosah misku s čistou vodou. Krmivo v konzervách má oproti granulím jednu velkou výhodu: lépe chutnáKonzervy pro kočky obvykle obsahují vyšší podíl masa a objem vody se pohybuje v rozmezí 70–80 %. Po otevření je však nutné konzervu správně skladovat v lednici a rychle spotřebovat. V poslední době většina chovatelů přechází na krmení granulemi. Ty jsou totiž kompletní stravou a obsahují vše důležité, pro zdravý a spokojený život koček. V kvalitních kočičích granulích najdete například lososový olej pro zdravé cévy a srdce nebo výtažek z jihoamerické palmy Yuca schidigera, který podporuje funkci střevní mikroflóry. Obsahují také pro kočky důležitý taurin – jeho nedostatek může způsobit degeneraci sítnice a následnou slepotu, případně srdeční selhání.

TIP: Potraviny, které kočky nesmí a naopak smí jíst

GRANULE = PLNOHODNOTNÁ STRAVA PRO KOČKY

Prémiové nebo superprémiové granule splňují všechny výživové nároky koček a obsahují 80–90 % surovin živočišného původu: bílkoviny a tuky. Bílkoviny jsou v kočičí stravě zdrojem esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro regeneraci svalové tkáně a správný vývoj kognitivních funkcí. Kvalitní tuky jsou pro kočky efektivním zdrojem energie a dodávají dostatek nenasycených mastných kyselin omega-3 a 6. Ty jsou základem pro správně fungující imunitní systém a zdravé cévy. Mají vyrovnaný poměr vápníku a fosforu pro správný vývoj kostí a zubů, odpovídající množství hořčíku, vitaminů D a A (které organismus koček neumí sám syntetizovat) a dostatek ostatních vitaminů (zejména skupiny B) a stopových prvků (zinek, měď, železo, selen, mangan, jód). Granule jsou chutnou a vyváženou stravou, která zaručí správné fungování organismu.

JAK KRMIT KOČKY?

Kočky si formují chuť již od věku malých koťat. Je proto důležité je ze začátku života zbytečně nerozmazlovat a do misky sypat jen granule. Kočičí miska může na rozdíl od té psí zůstat naplněná i přes noc. Kočky v sobě mají lovecké instinkty a je pro ně běžné chodit na lov v nočních hodinách. Ideální dávkou krmení jsou 2–3 porce denně v pravidelných intervalech. Stejně jako každý živočich, i kočka prochází různými životními fázemi. A proto bychom jim měli přizpůsobit stravu přesně na míru.

KRMÍME KOŤATA

Nejpozději v desátém týdnu života by kotě mělo přecházet z mateřského mléka na samostatnou stravu. Kotě by mělo jíst třikrát denně – ráno, odpoledne a večer. S jeho dospíváním postupně přecházejte na způsob krmení dospělých koček, tedy naplnit misku a nechat ji kočce k dispozici celý den. Krmivo pro koťata má obsahovat vysoký obsah živočišných bílkovin a musí být bohaté především na vitaminy a minerály – to je klíčové pro zdravý vývoj.

KRMÍME DOMÁCÍ KOČKY

Domácí kočka má mnohem nižší požadavky na energii než ta venkovní. Krmivo pro domácí kočky má nižší obsah kalorií, ale přesto dostatek živin. Superprémiové granule pro kočky mají přidanou hodnotu v bylinkách, ty kočce prospívají po všech směrech. Obsahují také všechny látky potřebné k pevnému zdraví a psychické pohodě kočky.

KočkyKRMÍME VENKOVNÍ KOČKY

Kočky žijící venku mají vyšší spotřebu energie, jsou vystavené různým vlivům počasí a mají také více kontaktu s jinými zvířaty, takže potřebují silný imunitní systém. Proto je velmi důležité dbát na jejich pestrou stravu. Vitamíny, antioxidanty a prebiotika, všechny tyto látky podporují imunitní systém kočky. Krmivo pro venkovní kočky by mělo obsahovat i vitamín B pro zdravou kůži a rychlejší uzdravení drobných povrchových zranění.

KRMÍME KASTROVANÉ KOČKY

Kočky se po kastraci méně toulají, jsou mazlivější, klidnější a poslušnější. Největší hrozbou pro kastrovanou kočku je nadváha. Řešením jsou granule pro kastrované kočky. Má nižší energetickou hodnotu, ale vysoký obsah živin. Samozřejmostí je vysoký podíl masa, bylinek, vitaminů a minerálů, ale i dalších látek, jako je L-karnitin, který usnadňuje transportaci mastných kyselin do buněk, kde dochází k jejich přeměně na energii, a také má příznivý vliv na srdeční činnost.

KRMÍME STARŠÍ KOČKY

Pokud je Vaší kočce 10 a více let, zvolte speciální granule pro starší kočky. To obsahuje vše, co potřebuje kočičí senior ke spokojenému stáří – vyvážený poměr minerálů jako prevence proti vzniku močových kamenů nebo například mannan-oligosacharidy posilující přirozenou obranyschopnost. Starší kočky potřebují také dostatek vitaminu E, který chrání buňky před poškozením volnými kyslíkovými radikály a také zvyšuje přirozenou obranyschopnost.
 

Ostatní také zajímá

Krmit granulemi, nebo konzervami?
Krmit granulemi, nebo konzervami?
Co kočce rozhodně nedávat a co naopak potřebuje
Co kočce rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Mohlo by vás zajímat

Granule pro kočky
Pro koťata
Pro dospělé kočky

Tipy pro vás

Carnis granule pro kastrované kočky 1,6kg
159 Kč
Carnis granule hovězí 1,6kg
159 Kč
VIVAVITA pro dospělé kočky 1,5kg
265 Kč
VIVAVITA granule pro kastrované kočky 1,5kg
265 Kč
StarVita granule pro venkovní kočky 1,5kg
385 Kč
VIVAVITA pro koťata 1,5kg
265 Kč

Kategorie článků