Co kočce rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Co kočce rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Člověk sní všechno. Pes se o to bude snažit také: přestože patří biologickým zařazením mezi masožravce, z hlediska výživy může být také on považován za všežravce. Ale kočka? Kdepak!
Co kočce rozhodně nedávat a co naopak potřebuje

Kočky bývají mnohdy vysloveně mlsné. Vybíravost ale nevzniká z rozmaru, mohou za to jejich chuťové receptory a trávení.

Co by nemělo chybět v kočičí stravě?

Kočky patří mezi obligátní masožravce, pro které jsou hlavním zdrojem energie živočišné bílkoviny a tuky. Ideálně by jich měly mít v krmné dávce až 90 %, čerpají z nich kromě energie také nezbytné esenciální aminokyseliny (např. taurin), mastné kyseliny a nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6. Cukry totiž kočky trávit neumí. Glukózu (jednoduchý cukr) nezískávají jako lidí trávením sacharidů ve střevě, ale syntetizují si ji z aminokyselin získaných rozkladem živočišných bílkovin v játrech. Proto také kočka nemá chuťové receptory pro rozlišení sladké chuti. Zato její chuťové pohárky velmi citlivě reagují na jemné odstíny hořké, takže rozlišuje chuť bílkovin a tuků.

Kočky jsou v chutích konzervativní. Obvykle preferují jeden typ stravy, které se jejich střevní mikroflóra přizpůsobí. Změna vyvolává zažívací potíže stejně jako kombinace vařeného, případně syrového masa s granulemi a kapsičkami, protože se každý druh krmiva tráví jinak. Důležitá je pro kočky také teplota a konzistence, které by se měly blížit jejich přirozené stravě – čerstvě ulovené kořisti. A krmnou dávku byste jim měli rozdělit alespoň natřikrát, protože pro kočky není přirozené žrát jednou denně, i když je to možná pohodlnější pro vás.

* Víte jak vybrat správné krmivo pro kočky?

Čím kočce přilepšit?

Určitě ne lidskou stravou – tak je pro kočky moc slaná, sladká či tučná. Raději respektujte jejich přirozené potřeby a vyhněte se zbytečným experimentům. Pokud chcete své kočce přilepšit, můžete jí občas nabídnout lžičku bílého jogurtu, vařený žloutek, kuřecí maso, kousek lososa, případně sardinky ve vlastní šťávě. Nejjednodušší a z výživového hlediska nejjistější je však vsadit na kvalitní konzervy či kapsičky. A rozhodně se vyhněte následujícím potravinám.

Potraviny nevhodné pro kočky

Čemu by se měly kočky vyhnout?

Čokoláda, kakao, cibule a rozinky

Ty jsou pro ně vyloženě jedovaté. Obvykle se jim do jídelníčku nedostanou. Zato některé další nevhodné potraviny ano. Například:

Cukr, alkohol, mléko

Tělo si s nimi neporadí. Kočky nemají škroby a cukry v přirozené skladbě potravin. Jejich trávení je pro ně problematické a ani jim nechutná: chybí jim totiž receptory pro sladké. Proto je navzdory obecně rozšířené představě nijak neuctíte kravským mlékem. To totiž obsahuje mléčný cukr laktózu, na který kočičí organismus obvykle zareaguje průjmem. Místo něj je pro kočky vhodný tvaroh, jogurt či přírodní sýry, které laktózu neobsahují.
I malé množství alkoholu je pro kočku toxické – může vyvolat zvracení a kolaps, dokonce i smrt. Alkohol totiž působí jako neurotoxický jed. Stačí 2 lžičky whisky, aby u kočky vyvolaly bezvědomí. Z tohoto důvodu je třeba se vyhnout i syrovému kynutému těstu, které v teplém prostředí žaludku kvasí, takže vzniká alkohol. Navíc zvětšuje objem, a bolestivě tak roztahuje žaludek.

Sůl

Sodík obsažený v soli je v malém množství nezbytný u koček stejně jako u lidí: reguluje rovnováhu tekutin v těle a podporuje nervovou aktivitu. Jeho nadměrné množství však zabraňuje vylučování odpadů látkové výměny: zatěžuje ledviny, dráždí žaludek i střeva, vede k poruše minerální rovnováhy v těle a v dlouhodobém horizontu k těžkému selhání ledvin nebo poškození mozku. Přesná hodnota smrtelné dávky u koček se neuvádí, ale bude to méně než 4 g/kg tělesné hmotnosti. Otrava je zrádná, většina příznaků se objeví až 48 hodin po požití, kdy už může být pozdě. Krmení slanými lidskými potravinami (zejména uzeninami) je tudíž opravdu nevhodné.

Tuk

Nadměrné množství tuků v těle může způsobit zánět slinivky břišní. Ve větším množství nejsou proto příliš vhodná tučná rybí masa. Ryby totiž překvapivě do přirozeného kočičího jídelníčku nepatří. Rozšířili ho o ně Britové za 2. světové války z nedostatku jiného masa. A kočkám zachutnaly, třeba tuňák se pro ně může stát až návykový. Problém nastává, když kočku krmíte syrovými rybami častěji. Kočky totiž mají zvýšenou potřebu vitaminů skupiny B, zejména thiaminu (B1), niacinu (B3) a pyridoxinu (B6). A syrové ryby obsahují enzym thiaminázu, který vitamin B1 rozkládá. K odbourávání nenasycených tuků je zas potřeba vitamin E. Přemíra tučných ryb, případně nedostatek vitaminu E mohou vést ke ztučnění jater nebo zánětům tukové tkáně. Obecně s tukem pozor – obsahuje sice esenciální mastné kyseliny, je nezbytný pro vstřebávání vitaminů A, D, E, K, celkovou vitalitu a zdravou srst, ale ve srovnání s bílkovinami a sacharidy má více než dvojnásobný obsah energie. Proto by se s ním mělo šetřit. V krmné dávce dospělé kočky by měl tvořit maximálně čtvrtinu a ještě méně u koček kastrovaných.

Vepřové maso a játra

Jedině vařené! Ze syrového vepřového masa, případně zvěřiny se kočka může nakazit Aujeszkyho chorobou, která se podobá vzteklině. Je lepší maso převařit, čímž se viry zlikvidují. Játra obecně patří k nejhodnotnějším masům vůbec, ani s nimi se to však nesmí přehánět. V syrovém stavu, případně při častějším podávání vařených jater hrozí předávkování vitaminem A, který tělo nedokáže ve větším množství zpracovat. Hypervitaminóza má za následek deformaci kostí a úbytek hmotnosti.

Syrové bílky

Žloutky syrových vajec obsahují biotin (vitamin B7 neboli H), nezbytný pro dobrou srst a vývoj nervové soustavy. Ale syrové bílky  obsahují bílkovinu avidin, která částečně účinnost biotinu ruší. Podávání samotných bílků může vést až k nedostatku (avitaminóze) vitaminu B. Pokud chcete kočce přilepšit, můžete jí čas od času nabídnout samotný žloutek, ideálně vařený, abyste vyloučili riziko salmonely.

Kočky a aromalampa

Pokud si občas zapalujete aromalampu a zároveň máte doma kočku, měli byste dávat pozor, aby nepřišla do kontaktu s jejím obsahem. Aromatické oleje (eukalyptový olej, mátová silice a mentol, limonen a linalol, citronelová silice, skořicová silice ad.) totiž lidem voní, ale kočkám škodí - při jejich používání byly zaznamenány mírné otravy. Také Tea Tree Oil (čajovníkový olej) je pro kočky toxický. Pokud se s ním dostane do styku jen kůže, hrozí alergické reakce, porucha koordinace či slabost, při vnitřním požití pak poškození jater i smrt.

Kočky a pitný režim

Vodu rozhodně nepodceňujte. Kočky totiž mívají problémy s pitím. Tyto šelmičky pocházejí ze suchých pouštních oblastí, takže mají snížené vnímání žízně. V přírodě se živí kořistí, která přirozeně obsahuje dostatek vody, a tak jejich organismus nemá ty správné „kontrolky“. Proto je velmi důležité, aby vždy měly k dispozici dostatek čisté vody. A pokud je krmíte kvalitními granulemi pro kočky, můžete jim čas od času nabídnout mokrou stravou od stejné značky jako granule.

 

 

Ostatní také zajímá

Údaje na obalu krmiva: Jak se v nich vyznat
Údaje na obalu krmiva: Jak se v nich vyznat
Jak vybrat správné krmivo pro kočku?
Jak vybrat správné krmivo pro kočku?

Mohlo by vás zajímat

Granule pro kočky
Konzervy a kapsičky
Pamlsky pro kočky

Tipy pro vás

Mr. Gusto Lososové kostičky 50g
59 Kč
Mr. Gusto Měkké kachní maso 100 g
110 Kč
Vivavita kapsičky pro dospělé kočky 12x85 g
210 Kč
Carnis granule pro kastrované kočky 1,6kg
165 Kč
Carnis granule hovězí 1,6kg
165 Kč
Tropi granule pro kočky drůbeží 2 kg
145 Kč

Kategorie článků