Pily, sekery i štípačky jdou do akce: jejich sezóna je v plném proudu!

Pily, sekery i štípačky jdou do akce: jejich sezóna je v plném proudu!

Začátek podzimu je ideální dobou na přípravu palivového dřeva. Všechny pily, sekery i štípačky jsou v pozoru a těší se, jak naplno rozjedou svou dřevařskou symfonii.

Pokud chcete mít dostatečné zásoby dřeva třeba i s výhledem na další topnou sezónu, není na co čekat. Dřevo do kamen či krbu by správně mělo prosychat minimálně rok, takže až se vás za rok zima zeptá, vy musíte být nachystáni.

Právě teď je ta správná doba, kdy začít s přípravou dřeva. Aby se práce stala zároveň radostí, potřebujete k tomu ty správné pomocníky.

Řetězové pily

Tím nejvyhledávanějším a nejpoužívanějším je stále řetězová pila. Vybírat můžete mezi elektrickými a silnějšími benzinovými pilami. Záleží na každém, kolik chce do pily investovat, jak často ji používá, jaké má na stroj nároky, kde s ním bude pracovat.

V naší nabídce je aktuálně 18 modelů řetězových pil: 6 elektrických značek LEVITA a PATRIOT, 12 modelů benzinových pil značek PATRIOT a OLEO-MAC.

V první řadě je třeba si uvědomit, k jaké práci a kde budeme pilu používat. Když potřebujete jen prořezat stromky na zahradě nebo občas nadělat například dřevo do krbu či venkovního ohniště, přemýšlejte nad pilou elektrickou. Elektrické pily jsou nenáročné na údržbu, oproti benzinovým jsou lehčí a tišší. Oceníte je například i v dílně při truhlářských a tesařských pracích.


Benzinové pily jsou ideální pro přípravu palivového dřeva a pravidelné řezání v lese i na zahradě. Disponují silnými motory a ty nejvýkonnější pily od výrobce Oleo-Mac řadíme do top kategorie svého segmentu. Zastanou obrovské množství práce a oceníte jejich spolehlivost.

Okružní pily

Pokud doma potřebujete řezat dřevo do úmoru na úhledné špalky, skvěle to zvládne okružní pila neboli cirkulárka. V naší nabídce najdete dva špičkové modely značky Powersaw, které dokonale vyhoví potřebám každého.


Na běžné řezání bohatě postačí pila Powersaw LCS 500 s elektromotorem o příkonu 3 kW, když chcete skutečné dělo a řezat obrovská kvanta dřeva, jistě vás uspokojí cirkulárka Powersaw LCS 700. Jedná se o pilu, která zvládne polena až o průměru 240 mm. Disponuje silným elektromotorem o příkonu 4 kW a pilovým listem o průměru 700 mm.

Čím naštípat dřevo

Pokud máte dřevo nařezané na klády nebo špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat na menší kusy.

Nejběžnějším způsobem je klasická sekera. Stačí vám štípací špalek a jdete na to. Naše sekery PATRIOT jsou vyráběny v souladu s nejmodernějšími technologiemi. Mají topůrka z lehkých kompozitních plastů vyztužených skelnými vlákny. Samotné čepele jsou potaženy xylanem, který zaručuje snadnější průnik do dřeva.


U seker PATRIOT můžete vybírat ze tří modelů podle velikosti: S, L a XL a o tom, že si kupujete skutečně TOP kvalitu, svědčí i námi poskytovaná desetiletá záruka na všechny modely.

Štípačka pracuje za vás

Sekera je fajn pomocník, ale pokud potřebujete štípat kvanta špalků, dobře víte, co je to za dřinu. Když si chcete ušetřit námahu a především čas, řešení tu je. Jmenuje se štípačka dřeva.

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty hydraulických štípaček. Jsou až 5x rychlejší než sekera, za čtvrt hodiny s nimi naštípete až 15 metrových klád. Za jedno odpoledne tak naděláte dřevo, které vám vydrží skoro na celou topnou sezónu.

Záleží na potřebách každého, zda zvolí štípačku horizontální či vertikální. Pokud sáhnete po značce Powerlog, určitě se nespálíte. Jde o prověřené a super výkonné stroje. Všechny modely jsou robustní celokovové konstrukce se snadným ovládáním, funkčními kolečky pro dokonalou mobilitu a výkonnými elektromotory.

V případě vertikálních typů je navíc samozřejmostí tříúrovňový polohovatelný stůl, díky němuž lze zpracovávat polena v širokém rozpětí délky. Nejvýkonnějším modelem v nabídce Mountfieldu je Powerlog 10 tun Profi.

Poradí si s poleny dlouhými až 130 cm o průměrech až 40 cm. To je silák, který se nezastaví před ničím. Ale přiložit pořádně ruku k dílu umí i jeho bratříčkové.