Bazénová filtrace – jak ji vybrat a udržovat

Voda v bazénu se nedá stále měnit, protože to by bylo skutečně nákladné. Většinou stačí, aby se používala bazénová filtrace a doplňovala bazénová chemie. Potom budete mít 100% jistotu, že se koupete ve skutečně čisté vodě.

Potřebuji filtraci?

Ano. Kvalitní písková nebo kartušová filtrace je srdcem každého zahradního bazénu, které zajistí, že v něm budete mít vždy čistou a nezávadnou vodu (ruku v ruce s používáním odpovídají bazénové chemie).

Jakou filtraci zvolit?

Vždy je však potřeba hledět na to, aby zvolená filtrace měla s ohledem na objem bazénu dostatečnou výkonnost (schopnost přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu). Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin. Při nadprůměrné zátěži a při vysokých teplotách vzduchu je doporučováno, aby filtrace bazénu všechnu vodu přefiltrovala za 3-4 hodiny. Dostatečná výkonnost filtrace je rovněž důležitá s ohledem na to, zda a jaká bazénová výbava k ní bude připojena. Při výběru typově a kapacitně vhodné filtrace je rozumné poradit se s naším bazénovým odborníkem.

Písková filtrace

Pracuje na přírodním principu, kdy voda z bazénu je čerpadlem (součást filtrace) nasávána do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní (optimální frakce, tedy velikost zrn písku, je 0,6 až 1,2 mm). V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je rovněž nezbytná pro provoz další bazénové výbavy, jako jsou solární ohřevy nebo poloautomatické bazénové vysavače. Platí, že čím je filtrační jednotka výkonnější, tím efektivnější je i práce bazénového vysavače. Pískovou filtrací lze vybavit každý typ zahradního bazénu.Písková filtrace

Kartušová filtrace

Tento typ malých plastových filtrací sice také umí zajistit čistou vodu, ale s ohledem na svou objektivně nižší výkonnost, jen v malých bazénech (např. nafukovacích). Jejich nevýhodou je složitější čistění kartušového „papírového“ filtru, který se musí vyjmout z těla filtrace a důkladně proplachovat tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, musí se měnit za nový (často i 2-3krát za sezonu).  Kvůli nízké výkonnosti k těmto typům filtrací odborníci ani nedoporučují připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Jak se o filtraci starat, jak a kdy ji čistit?

Zapojit a zprovoznit pískovou filtraci lze podle návodu i svépomocí. Nicméně je vhodnější svěřit tento úkon zkušenému bazénovému odborníkovi. Zpravidla se písková filtrace zapojuje současně s instalací bazénu. Kvalitní pískové filtrace mají pro pohodlné ovládání tzv. 6cestý ventil, jehož pomocí jednoduše spustíte i proces automatického propláchnutí pískové náplně. Je to jednoduché a rychlé. Bazénový odborník vám při instalaci filtrace vše vysvětlí a názorně ukáže.

Kdy je potřeba měnit písek?

Záleží samozřejmě na míře jeho opotřebení a znečistění. Zkušenosti říkají, že je vhodné celou pískovou náplň vyměnit po každé druhé koupací sezoně.

Jak vyměnit písek ve filtraci?

Opět platí, že Vám tento jednoduchý úkon vysvětlí a předvede bazénový odborník při instalaci a zprovoznění filtrace. Nicméně každý to snadno zvládne podle přiloženého návodu, kde je postup podrobně vyložen. Návod k našim pískovým filtracím Hayward je rovněž ke stažení v příslušné sekci Pískové filtrace na našich webových stránkách.

Kam pískovou filtraci umístit?

Zařízení by nemělo být umístěno moc daleko od bazénu, aby se zbytečně nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Mělo by být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy – deštěm, prachem. Většina odborníků nedoporučuje instalovat filtrace do podzemních šachet.
Prohlédněte si sortiment bazénových filtrací