Bazénová filtrace – jak ji vybrat a udržovat

Bazénová filtrace – jak ji vybrat a udržovat

Voda v bazénu se nedá stále měnit, protože to by bylo skutečně nákladné. Většinou stačí, aby se používala bazénová filtrace a doplňovala bazénová chemie. Potom budete mít 100% jistotu, že se koupete ve skutečně čisté vodě.
Bazénová filtrace – jak ji vybrat a udržovat

Potřebuji filtraci?

Ano. Kvalitní písková nebo kartušová filtrace je srdcem každého zahradního bazénu, které zajistí, že v něm budete mít vždy čistou a nezávadnou vodu (ruku v ruce s používáním odpovídající bazénové chemie).

Jakou filtraci zvolit?

Vždy je však potřeba hledět na to, aby zvolená filtrace měla s ohledem na objem bazénu dostatečnou výkonnost (schopnost přefiltrovat potřebný objem krychlových metrů vody za hodinu). Obecně platí, že bazénová filtrace by měla přefiltrovat celý objem bazénu za 6-8 hodin. Při nadprůměrné zátěži a při vysokých teplotách vzduchu je doporučováno, aby filtrace bazénu všechnu vodu přefiltrovala za 3-4 hodiny. Dostatečná výkonnost filtrace je rovněž důležitá s ohledem na to, zda a jaká bazénová výbava k ní bude připojena. Při výběru typově a kapacitně vhodné filtrace je rozumné poradit se s naším bazénovým odborníkem.

Písková filtrace

Pracuje na přírodním principu, kdy voda z bazénu je čerpadlem (součást filtrace) nasávána do filtrační jednotky, kde protéká speciální pískovou křemičitou náplní (optimální frakce, tedy velikost zrn písku, je 0,6 až 1,2 mm). V písku se zachycují mechanické nečistoty a voda se vrací do bazénu přefiltrovaná a čistá. Písková filtrace je rovněž nezbytná pro provoz další bazénové výbavy, jako jsou solární ohřevy nebo poloautomatické bazénové vysavače. Platí, že čím je filtrační jednotka výkonnější, tím efektivnější je i práce bazénového vysavače. Pískovou filtrací lze vybavit každý typ zahradního bazénu.

Písková filtrace

Kartušová filtrace

Tento typ malých plastových filtrací sice také umí zajistit čistou vodu, ale s ohledem na svou objektivně nižší výkonnost, jen v malých bazénech (např. nafukovacích). Jejich nevýhodou je složitější čistění kartušového „papírového“ filtru, který se musí vyjmout z těla filtrace a důkladně proplachovat tekoucí vodou. Když je opotřebovaný, musí se měnit za nový (často i 2-3krát za sezonu).  Kvůli nízké výkonnosti k těmto typům filtrací odborníci ani nedoporučují připojovat jakoukoliv doplňkovou bazénovou výbavu.

Jak se o filtraci starat, jak a kdy ji čistit?

Zapojit a zprovoznit pískovou filtraci lze podle návodu i svépomocí. Nicméně je vhodnější svěřit tento úkon zkušenému bazénovému odborníkovi. Zpravidla se písková filtrace zapojuje současně s instalací bazénu. Kvalitní pískové filtrace mají pro pohodlné ovládání tzv. 6cestý ventil, jehož pomocí jednoduše spustíte i proces automatického propláchnutí pískové náplně. Je to jednoduché a rychlé. Bazénový odborník vám při instalaci filtrace vše vysvětlí a názorně ukáže.

Kdy je potřeba měnit písek?

Záleží samozřejmě na míře jeho opotřebení a znečistění. Zkušenosti říkají, že je vhodné celou pískovou náplň vyměnit po každé druhé koupací sezoně.

Jak vyměnit písek ve filtraci?

Opět platí, že Vám tento jednoduchý úkon vysvětlí a předvede bazénový odborník při instalaci a zprovoznění filtrace. Nicméně každý to snadno zvládne podle přiloženého návodu, kde je postup podrobně vyložen. Návod k našim pískovým filtracím je rovněž ke stažení u příslušného výrobku na našich webových stránkách.

Kam pískovou filtraci umístit?

Zařízení by nemělo být umístěno moc daleko od bazénu, aby se zbytečně nesnižoval sací výkon čerpadla filtrace. Mělo by být v zakrytém prostoru, kde bude chráněno před povětrnostními vlivy – deštěm, prachem. Většina odborníků nedoporučuje instalovat filtrace do podzemních šachet.

Prohlédnout bazénové filtrace

Ostatní také zajímá

Jak pečovat o vodu v bazénu?
Jak pečovat o vodu v bazénu?

Mohlo by vás zajímat

Pískové
Kartušové

Tipy pro vás

Písková filtrace Swing Plus 18 T
8 690 Kč 3 990 Kč
Písková filtrace Swing Plus 10
4 620 Kč 2 190 Kč
Písková filtrace Swing Plus 14
6 820 Kč 3 490 Kč
Písková filtrace Azuro 5
13 910 Kč 8 390 Kč
Písková filtrace Azuro 5 PRO
15 290 Kč 9 870 Kč
Písková filtrace Azuro 7
17 360 Kč 12 190 Kč

Kategorie článků